Odetnij się od newsów

W obecnej sytuacji możesz u siebie zauważyć spadek koncentracji spowodowany zbyt częstym sprawdzaniem najnowszych wiadomości. W konsekwencji zamiast zrobić swoje i wcześniej skończyć pracę, będziesz rozproszony a praca nie będzie się kleiła. Może się zdarzyć, że będziesz pracować więcej i dłużej.

Co możesz zrobić, aby nie ulec presji sensacyjnych wiadomości?

👉 1) Uświadomić sobie, że podlegasz teraz wielu mechanizmom o podłożu emocjonalnym.

Sytuacja jest niestandardowa, wzmaga się niepewność, pojawia się lęk o zdrowie swoje i bliskich, a także o szeroko rozumianą przyszłość. To naturalne, że w takiej sytuacji wydaje Ci się, że musisz śledzić najnowsze wiadomości, w końcu to z nich dowiadujesz się co się dzieje i jakie mogą być konsekwencje.

Niestety stałe sprawdzanie wiadomości i udział w dyskusjach na ich temat w mediach społecznościowych zamiast obniżać Twój niepokój, jeszcze go potęgują. Spirala lęku i rozproszenia się nakręca.

👉 2) Usuń bodźce, które przypominają Ci o niepokojącej sytuacji

Wyłącz w smartfonie wszystkie powiadomienia z aplikacji, które przypominają o newsach. Schowaj smartfon do szuflady. Wyłącz wszystkie powiadomienia z portalów newsowych z przeglądarki na stacji roboczej. Przestań słuchać radia i/lub telewizji w czasie pracy.

👉 3) Zablokuj możliwość dostępu do stron z newsami

Jeżeli pracodawca nie wyposażył Cię w narzędzia blokujące dostęp do rozpraszających stron internetowych, zadbaj o to samodzielnie. Na rynku jest wiele takich rozwiązań zarówno darmowych jak i płatnych. Kilka z nich to: Freedom, Selfcontrol, ColdTurkey. Możesz też zainstalować wtyczkę do przeglądarki, która ogranicza dostęp do wybranych stron: StayFocusd, Limit, Pause.

Każda z tych aplikacji działa w podobny sposób: określasz listę stron, do których nie chcesz mieć dostępu oraz okres, kiedy ma działać blokada. W ten sposób nawet jeśli kompulsywnie wejdziesz na stronę z newsami, otrzymasz komunikat, który poinformuje Cię, że dostęp do tej strony jest zablokowany. Jednocześnie zachowujesz dostęp do pozostałych zasobów Internetowych.

Ja używam aplikacji Freedom, ponieważ pozwala blokować strony i aplikacje zarówno na komputerze jak i na smartfonie. Dodatkowo w przeglądarce mam zainstalowaną wtyczkę Pause, która nie blokuje dostępu do strony, ale przed jej uruchomieniem wprowadza opóźnienie o kilka sekund, które pozwala Ci zastanowić się, czy na pewno chcesz wejść na tę stronę.

👉 4) Wyznacz sobie konkretne godziny lub odstępy czasowe, kiedy będziesz sprawdzać newsy.

Jak często potrzebujesz sprawdzić co się dzieje, aby czuć się bezpiecznie? Pamiętaj, że wiele firm (w tym wydawnictwa informacyjne i platformy mediów społecznościowych) mają swój interes w tym, abyś jak najczęściej sprawdzał wieści od nich. Tak działa ich model biznesowy. Jeśli wydarzy się coś naprawdę złego, dowiesz się o tym z innych źródeł.

👉 5) Zadbaj o własny dobrostan emocjonalny

Zwróć uwagę, że takie kompulsywne sprawdzanie newsów nie tylko sprawia, że odrywasz się do pracy, ale również wzbudza nieprzyjemne emocje. A w “rozdygotanym” stanie emocjonalnym będzie Ci dużo trudniej wrócić do stanu skupienia.

Nie wspominając o tym, że trudniej będzie podejmować skuteczne decyzje. Kiedy odetniesz się od newsów, Twój dobrostan emocjonalny będzie wracać do normy.

Zamiast pasjonowania się newsami, zadbaj o praktyki, które będą przywracać Twój wewnętrzny spokój. Wykonuj częściej techniki relaksacyjne, praktykuj częściej wdzięczność, znajdź chwilę czasu na modlitwę lub medytację. Idź częściej na spacer (bez smartfona na którym będziesz sprawdzać co chwila newsy).

Myślę, że wdrożenie powyższych metod spowoduje, że będziesz w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań zawodowych. Nie popadaj w ignorancję, ale również nie przykładaj zbyt dużej uwagi do zaistniałej sytuacji.

Pytanie: Jakie Ty masz sposoby, aby rzadziej konsumować newsy?

3 komentarze do “Odetnij się od newsów

  1. Dziękuje Marcin za ten artykuł. Porady te teoretycznie są proste, ale utrzymanie tego wszystkiego nie jest łatwe. W spokojniejszych czasach polecam wszystkim lekturę książki Cala Newporta “Cyfrowy Minimalizm”. Nie jest to może pozycja tak dobra jak “Praca Głęboka”, ale nadal warta uwagi. Z osobistych doświadczeń mogę powiedzieć, że uważam “zarządzanie” emocjami za najtrudniejszy element produktywności. W tych ciężkich czasach będzie to jeszcze bardziej cenna umiejętność, dlatego liczę na kolejne artykułu o tej tematyce.

  2. Pingback: Jak zadbać o ochronę i odnowę własnych zasobów, niezbędnych do wykonywania pracy w sytuacji pandemii? | Marcin Kwiecinski

Leave a Reply