Jak używam Goalscape w mojej firmie

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że 11 listopada 2013 uruchomiona została polska wersja oprogramowania Goalscape. Od tego dnia użytkownicy w Polsce mogą korzystać z Goalscape w języku ojczystym. Polską wersją językową objęte są obydwie wersje oprogramowania: Desktop oraz Connect. Również pomoc techniczna świadczona jest w języku polskim.

goalscape_polskawersja

Z tej okazji przygotowałem krótkie zestawienie w jaki sposób używam oprogramowania Goalscape w mojej firmie.

Goalscape zacząłem używać w lipcu 2013. Początkowo testowo, obecnie śmiało mogę powiedzieć, że jest to jedno z narzędzi stanowiące fundament funkcjonowania mojej firmy. Przeniosłem tam wszystkie procesy związane z planowaniem strategicznym oraz realizacją celów. Poniżej opisałem obszary, gdzie Goalscape sprawdza mi się najbardziej, wnosząc uproszczenie i przyspieszenie do mojej działalności biznesowej.

ogarnij_chaos_goalscape_trial

ogarnij_chaos_goalscape_tbuy

Wizualizacja wizji przyszłości – wszystkie aktywności biznesowe rozpisałem w jednej, dużej mapie celów obejmującej aspiracje na najbliższe 2-3 lata. Dzięki temu wiem dokąd zmierzam i jak powinienem rozłożyć priorytety. Widzę również, gdzie jeszcze mam przestrzeń do rozpoczęcia nowego projektu. Do tej mapy wracam wtedy, kiedy potrzebuję przypomnieć sobie duży obrazek mojego biznesu.

goalscape_wizja

Wizualizacja celów rocznych – drugą mapę którą prowadzę, to mapa celów strategicznych na 2013 rok. Tutaj śledzę ich postęp. Jest to dla mnie mapa, która przypomina mi co w tym roku jest najważniejsze. Co tydzień, podczas przeglądu tygodniowego aktualizuję tę mapę celów by obserwować ich postęp (lub stagnację). Poniżej przykładowa mapa celów rocznych, moja wygląda podobnie, tylko zawiera cele dotyczące mojego biznesu.

goalscape_celeroczne

Planowanie i śledzenie postępów realizacji projektów – każdy duży projekt, który obecnie realizuję, planuję i śledzę w Goalscape. To tu zaczynam planowanie całego przedsięwzięcia i rozpisanie kamieni milowych, oraz wszystkich niezbędnych rezultatów do osiągnięcia. Następnie eksportuję projekt do Microsoft Project w celu wykonania wyceny pracochłonności, czasochłonności oraz kosztów. Samym projektem zarządzam w aplikacji do zarządzania projektami Wrike, natomiast w Goalscape utrzymuję widok stanu postępu projektu. Dzięki temu mam w jednym miejscu wizualizację postępu całego przedsięwzięcia. Jeden rzut oka na mapę i widzę, gdzie jestem w danym projekcie.

Goalscepe jest mi szczególnie przydatny w projektach realizowanych w rozproszonym zespole, jak na przykład webinaria organizowane z Fundacją Conrada „Biznes po godzinach”. Mamy stworzoną wspólną mapę projektu, którą doprecyzowujemy, komentujemy i rozwijamy będąc fizyczne w różnych lokalizacjach. Podobnie całą współpracę z firmą Goalscape mam zorganizowaną w formie mapy celów, a realizujemy ją z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Australii. Dzięki temu wszyscy zainteresowani widzą co się dzieje w poszczególnej części projektu. Komunikacja czatowa w celach podrzędnych pozwala nam trzymać wszystkie ustalenia dotyczące danego celu w jednym miejscu.

Prezentacje – Goalscape stał się jednym z moich narzędzi prezentacyjnych. W przypadku, gdy potrzebuję przekazać informację skoncentrowaną na jasno określonym celu lub utrzymać skupienie uczestników na konkretnym temacie, tworzę mapę celów i wyświetlam ją podczas spotkania. Taka forma sprawdziła się również podczas prowadzenia webinariów „Biznes po godzinach”. Uczestnicy chwali sobie, że udało im się być zaangażowanym przez cały czas trwania. Jestem przekonany, że jednym z powodów był właśnie sposób wizualizacji.

goalscape_prezentacje

Telekonferencje i spotkania – zwykle jest tak, że spotkania trwają zbyt długo, a cel spotkania nie dla wszystkich jest jasny. Na spotkania, które organizuję, zacząłem tworzyć mapę celu, by zwizualizować oczekiwane rezultaty do wypracowania, plan spotkania oraz dalsze kroki, które nastąpią po spotkaniu. W trakcie spotkania wyświetlam mapę na ścianie i po zrealizowaniu danego punktu programu, zaznaczam poszczególne elementy jako zakończone. Zauważyłem, że więcej osób jest skoncentrowanych na tym, w jakim celu się spotkaliśmy.

goalscape_telekonferencje

Postęp realizacji szkoleń – jestem uczestnikiem kursu Platform University Michael’a Hyatta. Co miesiąc otrzymuję konkretną porcję wiedzy, z którą potrzebuję się zapoznać, przyswoić i wprowadzić w życie. Stworzyłem mapę, w której śledzę wszystkie nowe moduły. Dzięki funkcji załączników, wszystkie materiały kursowe mam w jednym miejscu. Szybkie spojrzenie na mapę pozwala mi ocenić stopień realizacji kursu. Goalscape stał się bardzo dobrym uzupełnieniem OneNote, w którym prowadzę wszystkie notatki kursowe.

goalscape_kursy

Coachingowe Koło Życia – prywatnie stworzyłem sobie również mapę dla mojego koła życia. Dzięki temu pod ręką mam wszystkie najważniejsze obszary i role, które pełnię w życiu.

goalscape_kolozycia

Jeżeli chciałbyś przetestować Goalscape w swojej organizacji, zachęcam Cię do założenia bezpłatnego 14-dniowego konta testowego. Posiada ono wszystkie funkcjonalności wersji płatnej. Po upływie okresu testowego oprogramowanie nadal działa, jednak jedynie w trybie „tylko do odczytu”, co znaczy, że nie możesz edytować istniejących map, ani tworzyć nowych.

ogarnij_chaos_goalscape_trial

ogarnij_chaos_goalscape_tbuy

Moja firma ISC Productivity Consulting posiada status „Goalscape Software Partner” i jest rekomendowanym partnerem firmy Goalscape na rynek Polski. Dzięki zawiązanemu partnerstwu użytkownicy Goalscape w Polsce mają dostęp do profesjonalnego doradztwa oraz wsparcia technicznego w języku polskim.