Goalscape – nowe zasady licencjonowania (w tym wersja FREE)

Aktualizacja wrzesień 2016 – wycofanie ograniczenia aktualizacji do nowych wesji dla wersji Desktop. Producent zdecydował się przywrócić licencję trwałą, czyli zawierającą bezpłatne aktualizacje do nowych wersji.

Z nowym rokiem Goalscape wprowadził szereg zmian w sposobie udostępniania oprogramowania swoim użytkownikom. Najważniejsza zmiana to udostępnienie wersji bezpłatnej – Goalscape Free, która umożliwia korzystanie z wszystkich funkcji za darmo (jedyne ograniczenie to wielkość i ilość map celów). Zmieniły się również ceny – co ciekawe zostały obniżone. Jeżeli zależy Ci na osiąganiu celów i chciałbyś zarządzać nimi w prosty, wizualny sposób, zachęcam Cię do wypróbowania metody Goalscape – w mojej ocenie to najlepszy sposób do zarządzania realizacją swoich celów. Przygotowałem dla Ciebie dokładny opis dostępnych wersji Goalscape wraz z omówieniem różnic pomiędzy nimi. Pozwoli Ci to wybrać wersję właściwą dla Ciebie.

25-01 goalscape front

Dla przypomnienia: Goalscape jest aplikacją do wizualnego zarządzania priorytetami. Pozwala w prosty, graficzny sposób zobrazować ważność i stan postępu celów, które realizujesz oraz pomaga ustalić właściwe priorytety. Wymyślona i zbudowana na potrzeby sportu, doskonale sprawdza się we współczesnym dynamicznym biznesie. Jest używana przez wiele utytułowanych drużyn sportowych, które wykorzystują metodę Goalscape do opracowywania i realizacji planów treningowych i przygotowywania się do zawodów. Również wiele firm i organizacji NGO używa Goalscape do skupiania działań pracowników na właściwych celach i priorytetach. Moja firma posiada status “Goalscape Software Partner”. Przygotowaliśmy polską wersję językową oraz świadczymy wparcie techniczne w języku polskim dla użytkowników w naszym kraju. O samej metodzie Goalscape możesz poczytać więcej tutaj.

W styczniu 2016 wprowadzone zostały zmiany w modelu licencjonowania oprogramowania Goalscape.

Najważniejsze zmiany to:

  • Nowe rodzaje wersji oprogramowania Goalscape.
  • Wprowadzenie modelu licencjonowania freemium – udostępnienie bezterminowej wersji bezpłatnej (Goalscape Free)
  • Wprowadzenie rozliczeń miesięcznych (w miejsce dotychczasowych półrocznych i rocznych)
  • Obniżenie cen

Poniżej przygotowałem dokładne omówienie wersji i zasad licencjonowania Goalscape. Wraz z wprowadzaniem nowych zmian, będę uzupełniał ten artykuł, tak aby odzwierciedlał najbardziej aktualny stan wiedzy na temat dostępnych wersji Goalscape.

Obecnie w sprzedaży dostępne są 4 wersje oprogramowania:

25-01 goalscape wersje

Goalscape Free

Subskrypcja bezpłatna, zawierająca wszystkie funkcjonalności wersja Goalscape dostępna w przeglądarce. Subskrypcji tej możesz używać bezterminowo. Mapy celów przechowywane są w chmurze. Dostęp do map odbywa się za pomocą przeglądarki po zalogowaniu do systemu.

Co zawiera wersja Free?

Goalscape Free jest w pełni funkcjonalną wersją Goalscape – zawiera wszystkie dostępne funkcje mapy celów. Istnieją jednak ograniczenia ilościowe dotyczące map z których korzystasz.

Jakie są ograniczenia wersji Free?

Goalscape Free zawiera ograniczenia w wielkości i ilości map, z których możesz korzystać:

Możesz stworzyć i edytować tylko jedną mapę celów

Mapa celów w wersji Free może składać się z maksymalnie 30 elementów (co jest ilością dość dużą – spokojnie wystarczy do zarządzania celami prywatnymi, celami w zespole lub w małym przedsiębiorstwie)

Wersja Free nie pozwala na dostęp do mapy z poziomu aplikacji mobilnej na smartphone’y

Możesz edytować jedną mapę udostępnioną przez użytkownika wersji Unlimited. W takim przypadku nie ma ograniczenia na wielkość mapy.

Czyli w sumie w wersji Free możesz posiadać 2 mapy celów: jedną ograniczoną do 30 elementów oraz drugą nieograniczoną, udostępnioną przez użytkownika wersji Unlimited.

Współpraca z innymi użytkownikami w wersji Free

Swoją mapę celów możesz współdzielić z dowolną liczbą innych użytkowników posiadających subskrypcję Free lub Unlimited. Możesz również zaprosić dowolną osobę, która nie posiada aktywnej subskrypcji. W takim przypadku zaproszenie nowego użytkownika do współdzielenia mapy spowoduje utworzenie subskrypcji Free dla zaproszonego użytkownika. Możesz również ustawić swoją mapę jako mapę publiczną – wtedy dostęp do niej w trybie tylko do odczytu będzie posiadała dowolna osoba, której przekażesz unikalny link do mapy.

Co się zmieniło w wersji Free?

Wersja Free jest nowością w sposobie licencjonowania Goalscape. Wcześniej nie było takiego modelu udostępnienia oprogramowania. Wcześniejsza wersja Connect umożliwiała bezpłatny dostęp do dowolnej liczby map w trybie tylko do odczytu. Możliwość ta została zlikwidowana po wprowadzeniu wersji Free. Obecnie nie istnieje Goalscape w wersji Connect.

Ile kosztuje wersja Free?

Goalscape Free dostępna jest bezpłatnie. Aby uzyskać dostęp do oprogramowania należy założyć konto podając swój adres email. Nie jest wymagane podawanie numeru karty kredytowej.

Z jakich urządzeń mogę korzystać z wersji Free?

Dostęp do oprogramowania możliwy jest za pomocą przeglądarek WWW: IE, Firefox, Chrome, Safari.

25-01 goalscape kolo

Goalscape Unlimited

Pełna nielimitowana wersja oprogramowania Goalscape dostępnego w przeglądarce. Wszystkie mapy przechowywane są w chmurze, dzięki czemu masz do nich dostęp z dowolnego urządzenia po zalogowaniu. Możesz również udostępniać swoje mapy innym użytkownikom (posiadającym licencję Free lub Unlimited)

Co zawiera wersja Unlimited?

Goalscape Unlimited jest w pełni funkcjonalną wersją Goalscape – zawiera wszystkie dostępne funkcje mapy celów. Umożliwia tworzenie dowolnej ilości map celów składających się z nieograniczonej ilości elementów. Dostęp do map możliwy jest z poziomu przeglądarki po zalogowaniu się do systemu oraz za pomocą aplikacji mobilnej na smartphone’y z systemem Android lub iOS.

Jakie są ograniczenia wersji Unlimited?

Wersja Unlimited nie zawiera ograniczeń użytkowania.

Współpraca z innymi użytkownikami w wersji Unlimited

Utworzone mapy celów możesz współdzielić z dowolną liczbą innych użytkowników posiadających subskrypcję Free lub Unlimited. Możesz również zaprosić dowolną osobę, która nie posiada aktywnej subskrypcji. W takim przypadku zaproszenie nowego użytkownika do współdzielenia mapy spowoduje utworzenie subskrypcji Free dla zaproszonego użytkownika. Możesz również ustawić swoją mapę jako mapę publiczną – wtedy dostęp do niej w trybie tylko do odczytu będzie posiadała dowolna osoba, której przekażesz unikalny link do mapy.

Co się zmieniło w wersji Unlimited?

Wesja Unlimited jest naturalnym następcą wersji Goalscape Connect. Zmiany dotyczą głównie sposobu licencjonowania. Po stronie interfejsu zmiany są kosmetyczne. Zmodyfikowano palety kolorów – obecnie barwy są bardziej stonowane. Dotychczasowy Czat zmienił nazwę na Komentarze, jednak poza zmianą nazewnictwa funkcjonalność pozostała ta sama. Dodano również możliwość zmiany hasła bezpośrednio w aplikacji, bez konieczności wchodzenia na specjalną stronę WWW. Umożliwiono włączenie i wyłączenie pól dat. Wprowadzono możliwość zaproszenia do mapy dowolnej osoby, nawet nieposiadającej subskrypcji Goalscape. Po stronie licencjonowania główna zmiana to wprowadzenie rozliczeń miesięcznych w miejsce dotychczasowych półrocznych i rocznych. Nadal jednak istnieje możliwość zakupu rocznej subskrypcji.

Ile kosztuje wersja Unlimited?

Obecna cena subskrypcji to 6 USD za miesiąc. Abonament roczny kosztuje 66 USD. Przy zakupie oprogramowania w Polsce ceny przeliczane są na PLN wg kursu z dnia zakupu oraz doliczane jest 23% podatku VAT.

Z jakich urządzeń mogę korzystać z wersji Unlimited?

Dostęp do oprogramowania możliwy jest za pomocą przeglądarek WWW: IE, Firefox, Chrome, Safari oraz aplikacji mobilnej na smartphone’y z systemem Android i iOS.

25-01 goalscape wlb

Goalscape Desktop

Pełna nielimitowana wersja oprogramowania Goalscape dostępna do instalacji na komputerze. Wszystkie mapy przechowywane są na dysku Twojego komputera. Do używania tej wersji nie jest wymagany dostęp do Internetu (oprócz momentu aktywacji licencji).

Co zawiera wersja Desktop?

Goalscape Desktop jest w pełni funkcjonalną wersją Goalscape – zawiera wszystkie dostępne funkcje mapy celów. Umożliwia tworzenie dowolnej ilości map celów składających się z nieograniczonej ilości elementów. Mapy przechowywane są na dysku Twojego komputera w pliku formatu *.gsp. Licencja Desktop jest licencją trwałą co znaczy, że wszystkie uaktualnienia do nowszych wersji, które producent opublikuje w przyszłości otrzymasz bezpłatnie w ramach licencji którą posiadasz.

Jakie są ograniczenia wersji Desktop?

Wersja Desktop nie zawiera ograniczeń użytkowania. Ograniczenie niektórych funkcjonalności wynika z braku funkcji dostępnych w Internecie, czyli: współdzielenia map oraz systemu komentarzy. Z tych samych względów mapy wersji Desktop nie są dostępne w aplikacji mobilnej (chyba, że wcześniej zostaną wgrane do wersji Unlimited).

Wersję Desktop można zainstalować tylko na jednym komputerze PC lub Mac!

Współpraca z innymi użytkownikami w wersji Desktop

Wersja Desktop nie posiada możliwości współdzielenia map z innymi użytkownikami. Możesz jednak stworzoną mapę wgrać do subskrypcji Unlimited i w ten sposób udostępnić ją innemu użytkownikowi. Możesz również plik z mapą przekazać innemu użytkownikowi np. wysłać emailem lub przekazać na dysku USB. Taki plik można wgrać do Golalscape w wersji Desktop lub Unlimited.

Istnieje również możliwość współdzielania pliku mapy za pomocą dysku wirtualnego (np. Dropbox, OneDrive, Google Drive). Sposób ten jednak nie jest oficjalnie wspierany i producent nie odpowiada za potencjalne błędy spowodowane takim współdzieleniem.

Co się zmieniło w wersji Desktop?

Wersja Desktop obecnie może być instalowana tylko na jednym komputerze (wcześniej możliwe była instalacja na dwóch komputerach).

Ile kosztuje wersja Desktop?

Opłata za licencję Desktop to jednorazowo 60 USD. Wraz z licencją Desktop otrzymujesz 6 miesięcy abonamentu Unlimited o wartości 36 USD. Przy zakupie oprogramowania w Polsce ceny przeliczane są na PLN wg kursu z dnia zakupu oraz doliczane jest 23% podatku VAT. Licencja Desktop jest licencją bezterminową. Po zakupie możesz użytkować oprogramowanie przez dowolnie długi czas. Aby jednak uzyskać uaktualnienia, będziesz musiał zakupić co najmniej miesięczny abonament Unlimited. Wypuszczenie uaktualnień nie spowoduje zablokowania działania starszych wersji Goalscape Desktop.

Z jakich urządzeń mogę korzystać z wersji Desktop?

Goalscape Desktop może być zainstalowany na komputerze PC lub Mac.

25-01 goalscape wesport

Goalscape Enterprise

Goalscape Enterprise to wersja przeznaczona dla najbardziej wymagających firm, które chciałyby posiadać wersję Unlimited zainstalowaną na własnych serwerach. Wersja Enterprise zawiera wszystkie funkcje wersji Unlimited i rozszerzona jest o dodatkowe opcje: widok mapy w postaci wykresu Gantta, rozszerzony model uprawnień pozwalający na nadawanie dostępu do wybranych elementów mapy oraz system śledzenia zmian w mapie.

Wersja Enterprise może być zainstalowana jedynie na serwerach firmy zakupującej licencję.

Ile kosztuje wersja Enterprise?

Cena licencji ustalana jest indywidualnie dla każdego wdrożenia. Minimalna cena licencji to 1 600 USD. Jeżeli chcesz uzyskać wycenę wersji Enterprise, zapraszam do kontaktu.

25-01 goalscape sailing

Licencja Edukacyjna

Oprogramowanie Goalscape dostępne jest w specjalnej cenie dla uczniów, studentów oraz nauczycieli. Cena licencji edukacyjnej to 50% standardowej ceny wybranej licencji. W momencie zakupu należy przedstawić dokument potwierdzający prawo do otrzymania zniżki (np. aktualną legitymację).

Najczęściej zadawane pytania (F.A.Q)

Którą licencję wybrać Desktop czy Unlimited?

To zależy do czego i jak długo chcesz używać map celów. Jeśli z mapy myśli będziesz korzystać jedynie Ty, warto zakupić wersję Desktop (chyba, że będziesz używał map przez okres krótszy niż 10 miesięcy – wtedy warto zakupić abonament Unlimited na wybrany okres). Jeżeli zależy Ci na współdzieleniu map – wtedy wybierz wersję Unlimited. Podobnie, jeśli chcesz korzystać z map również na smartphonie. Pamiętaj również, że z wersją Desktop otrzymasz 6 miesięcy abonamentu Unlimited.

Mam mały zespół, chcę pracować z nim na jednej mapie celów. Jakie licencje zakupić?

W takiej sytuacji wystarczy zakup 1 subskrypcji Unlimited. Utworzoną mapę współdzielisz z członkami swojego zespołu, którzy będą posiadać wersję Free. Każdy członek zespołu otrzyma dostęp do Twojej mapy i będzie mógł edytować ją w dowolnym zakresie (bez ograniczenia ilości elementów). Dodatkowo każdy członek zespołu będzie mógł stworzyć jedną dodatkową mapę składającą się z maksymalnie 30 elementów.

Jestem sportowcem i chcę w Goalscape przygotować się do zawodów. Jaką licencję wybrać?

Prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie wersja Desktop, która pozwoli Ci na tworzenie map w wersji offine. Jeśli jednak chcesz aby oprócz Ciebie z map korzystał Twój trener lub zespół, niezbędna będzie wersja Unlimited.

Jestem coachem/trenerem personalnym i pracuję z mapami celów ze swoimi Klientami. Jaką wersję wybrać?

W takiej sytuacji najlepsza będzie wersja Unlimited. Możesz utworzyć nielimitowaną liczbę map. Każdą mapę możesz współdzielić z innym Klientem, który nie będzie potrzebował zakupić dodatkowej licencji. Klientowi wystarczy bezpłatna wersja Free.

Posiadam wersję Unlimited i udostępniłem mapę celów swojemu zastępcy, który korzysta z wersji Free. Przygotowałem drugą mapę. Czy tę mapę również mogę udostępnić swojemu zastępcy?

Niestety nie, dopóki zastępca korzysta z wersji Free. Wersja Free umożliwia dostęp tylko do jednej mapy udostępnionej przez użytkownika Unlimited. W momencie udostępniania drugiej mapy otrzymasz komunikat, że użytkownik Free wyczerpał limit map. Niezbędne będzie zakupienie wersji Unlimited dla zastępcy lub cofnięcie dostępu do pierwszej udostępnionej mapy.

Chcę używać map celów w swoim zespole. Chciałbym śledzić cele roczne na jednej mapie i cele strategiczne na drugiej mapie. Ludzie z mojego zespołu powinni mieć dostęp do tym map. Dodatkowo, z każdym członkiem zespołu chciałbym współdzielić mapę celów dotyczącą celów tej konkretnej osoby. Jakich licencji potrzebujemy?

W takiej sytuacji niezbędne będzie zakupienie subskrypcji Unlimited dla każdego członka zespołu.

Jestem kierownikiem projektów i chciałbym używać Goalscape do prezentowania postępu projektów, którymi zarządzam moim Klientom. Postęp omawiamy na spotkaniach cyklicznych, podczas których prezentuję różne dokumenty. Jaką wersję potrzebuję.

W takiej sytuacji proponuję wersję Desktop. Mapy tworzysz na swoim komputerze, a podczas spotkania prezentujesz je na projektorze multimedialnym lub podpiętym monitorze.

Wyznaczyłem sobie 7 celów na ten rok. Czy muszę kupować wersję płatną Goalscape?

Prawdopodobnie nie. Powinna wystarczyć wersja Free, która pozwala zbudować mapę celów składającą się z maksymalnie 30 elementów.

Jestem studentem ostatniego roku studiów. Czy jeśli zakupię wersję Desktop w licencji edukacyjnej, będę mógł używać oprogramowania po zakończeniu studiów?

Tak. Zasady zakupu licencji edukacyjnej mówią, że studentem musisz być w momencie zakupu. Licencja edukacyjna nie wygasa po zakończeniu studiów.

25-01 goalscape boat

Jak widzisz z nowym rokiem sporo się zmieniło w sposobie licencjonowania Goalscape. Zachęcam Cię do założenia konta w wersji Free i sprawdzenia czy Goalscape może przydać się w realizacji Twoich celów.

Pytanie: Do czego mógłbyś użyć oprogramowania Goalscape?

2 komentarze do “Goalscape – nowe zasady licencjonowania (w tym wersja FREE)

  1. Dziękuję za przypomnienie. Właśnie wprowadziłam moje cele na ten rok – z wersji papierowej do elektronicznej, czyli do Goalscape Free. Wyznaczyłam sobie różne obszary: aktywność zawodowa, pieniądze, relacje, zdrowie i rozwój osobisty. Na mój osobisty użytek w zupełności wystarczą. Obsługuje się prosto i przyjemnie, a w razie modyfikacji celów (podejście elastyczne) – łatwiej je zmienić niż na papierze. 🙂

Leave a Reply