🎙️035: Praca po pracy – jak regenerować się z dziećmi?

W trzydziestym piątym odcinku podcastu “Ogarnij Chaos®” zapraszamy do posłuchania rozmowy na temat zgłoszony przez naszych słuchaczy. Jak podejść do regeneracji w czasie, który spędzamy z dziećmi. Zastanawiamy się, czy to w ogóle możliwe. Sprawdź do jakich wniosków doszliśmy.

Zapraszamy do posłuchania!

Zapraszamy do posłuchania!

(jeżeli nie widzisz powyżej odtwarzacza podcastu kliknij w ten link)

Podcast dostępny jest również na Youtube:

Transkrypt

Marcin Kwieciński

Ogarnij chaos Podcast o tym, jak wyjść z przepracowania

Mikołaj Foks

I zacząć robić to, co naprawdę ważne

Marcin Kwieciński

Witamy, witamy w kolejnym odcinku naszego wspólnego podcastu. No I dzisiaj będziemy rozmawiać o takim temacie, o którym ja w ogóle mam nadzieję z niego sam dla siebie dużo wyciągnąć, bo tutaj specjalistą w tym temacie, zdecydowanym specjalistą w tym temacie jest Mikołaj. Odcinek nazwaliśmy Praca po pracy, czyli jak regenerować się z dziećmi. To jest w ogóle taki temat, który zawdzięczamy naszym słuchaczom, bo w jednej z ankiet jednego z poprzednich odcinków słuchacz bądź słuchaczka, bo ankiety są anonimowe. Podzielę się takim feedbackiem, że no ale jak to zrobić? Mówicie o tej regeneracji, świetny pomysł, żeby się regenerować, ale jak możemy się regenerować będąc z dziećmi? Mikołaj, ty masz tutaj ogromne doświadczenie.

Ojciec wielodzietnej rodziny, specjalista w obszarze ojcostwa. Mam nadzieję, że tutaj podpowiesz nam trochę tematów. Co możemy zrobić, jak się regenerować, jak odpoczywać mając gromadkę dzieci, spędzając 10 czas za dziećmi? Dla wielu rodziców to jest w ogóle taki temat rany. Ja ich potrzebuję wychować, Oni zawsze coś chcą. Te moje dzieciaki zawsze coś chcą. I odpoczynek przy dzieciach?

Czy to jest w ogóle możliwe? Mikołaj, jak to jest?

Mikołaj Foks

Ja się śmieję bardzo, bo oczywiście wiedziałem o czym będzie 10 odcinek. I oczywiście spodziewałem się, że możesz tak zacząć. Mimo wszystko taki wstęp rozkłada mnie na łopatki. Wiesz, to jest tak, że najczęściej zajmujemy się tematem, z którym sami próbujemy sobie poradzić. I te ojcowskie rzeczy, którymi ja się zajmuję, oczywiście, że to, co na 10 temat wiem, no to trochę wiem. Jeszcze w dodatku wiem, że to różnych ludzi bardzo inspiruje, bo piszą mi o tym, ale taka świadomość, że to jest coś, obszar, w którym ja sam potrzebuję nowych rozwiązań I ciągle nowych, I że się uczę, no to jest bardzo dojmujące. Rzeczywiście nasza rodzina jest taką trochę większą rodziną niż zazwyczaj, bo u nas w domu jest pięcioro dzieci.

Natomiast to nie znaczy, że nie znam też rodzin większych I jestem pełen podziwu I zawsze się zastanawiam, jak oni to robią. I to rzeczywiście, ponieważ tym tematem się zajmuję, to to jest temat rozległy I można byłoby o tym mówić bardzo, bardzo długo. Ale rozumiem, że skoro regenerujemy się z dziećmi, no to musimy znaleźć taką przestrzeń, żeby o tym powiedzieć krótko, zwięźle I na temat. Więc ja bym zaczął w ogóle od słowa regeneracja. Co to znaczy regeneracja? I tutaj tak sprytnie na moment odbiję piłeczkę do Ciebie, no bo to jest temat, którym Ty się zajmujesz. Co to jest regeneracja Twoim zdaniem?

Gdybyś miał krótko powiedzieć, ale I praktycznie, żeby się zregenerować to o co tu chodzi?

Marcin Kwieciński

To jest generalnie odzyskiwanie zasobów. Ja na to tak patrzę, że to jest umiejętność tego, że ja umiem odzyskać ważne dla mnie zasoby, dla mojego organizmu, dla mojego funkcjonowania.

Mikołaj Foks

To jest super definicja. Mi ona się bardzo podoba I wtedy można byłoby sobie zadać pytanie to jakie są zasoby? Myślę, że są fizyczne I w regeneracji z dziećmi czy bez dzieci zawsze potrzebujemy wyspać się, potrzebujemy coś zjeść, potrzebujemy rozciągnąć ciało, żeby nie sflaczało, nawet w trymik wyszedł nam I potrzebujemy też złapać równowagę taką psychiczną. I tutaj jest wiele elementów, prawda? Bo psychiczną równowagę łapie się przez relacje społeczne, spotkanie ze znajomymi chociażby, czy pobycie w gronie tylko dorosłych. To jest rzecz, o którą często raportują właśnie dorośli, rodzice, mówiąc o wyjdę sobie do pracy, o super, wreszcie pobędę trochę w gronie dorosłych. I też 10 aspekt duchowości to jest ważny, ważny element.

Ja zawsze w tych trzech obszarach staram się rozważać rzeczywistość, czyli fizyczną, psychiczną I duchową. Więc dla mnie to tutaj jest regeneracja istotna w tych trzech obszarach.

No I co? No to jest gdzieś tu wyzwanie w którymś z tych obszarów największe twoim zdaniem?

Marcin Kwieciński

Wiesz co, bo ja rzeczywiście tak zapowiadając się, to może stworzyliśmy taką ramę dla tej rozmowy, spotkanie z ekspertem, a ja bym chciał, wiesz, Mikołaj, żebyśmy pogadali, wiesz, no w sumie to trochę jak ojciec z ojcem, nie?

Mikołaj Foks

Bardzo dobrze, wolę, żebyśmy przeszli na taki

Marcin Kwieciński

poziom właśnie trochę jakby tak, ty się na tym znasz, masz tutaj większe doświadczenie w takim sensie, że zgłębiasz 10 temat również zawodowo, ale właśnie myślę, że najważniejsze to, żebyśmy weszli w taki dla naszych słuchaczy najważniejsze, byśmy sobie pogadali po prostu z takiej perspektywy. To to jest dla mnie duże wyzwanie I mimo, że nad tą regeneracją się często pochylam, to dla mnie to jest wyzwanie, tak?

To nie jest łatwa sprawa. Jakbym miał powiedzieć, kiedy mi się to udaje, to najczęściej wtedy, kiedy wcześniej zadbam o swoje zasoby.

Mikołaj Foks

Czyli masz już zasoby, żeby być dziećmi I wtedy się regenerujesz.

Marcin Kwieciński

I wtedy je wzmacniał. Tak,

Speaker 3

tak, tak.

Marcin Kwieciński

Chodzi mi o to, że jeżeli mam jakieś działania uprzedzające, które pozwalają mi funkcjonować w tym otoczeniu wieloosobowym, szczególnie właśnie z małymi dzieciakami, to wtedy jest mi łatwiej I wtedy też potrafię jakby pogłębić tę regenerację, tak? Bo jeżeli na przykład wejdziemy w dobrą zabawę, gdzie ja na przykład się regeneruję przez taką dobrą, spontaniczną, wolną zabawę, to absolutnie działa to na mnie bardzo regeneracyjnie. Ale to się nie uda, jeżeli na przykład będę próbował robić tę zabawę zaraz po na przykład ciężkim dniu szkoleniowym. Prowadziłem cały dzień szkolenia, spędziłem z grupą bardzo intensywny czas. Jestem, jak to mówiąc kolokwialnie, wypruty z energii I teraz jeżeli by się okazało, że ja mam wejść w zabawę, to ja tego nie potrafię. Może podpowiesz, co zrobić w takiej sytuacji.

Mikołaj Foks

Ja wiesz co, myślę, że to może być tak, że może tego dnia po prostu nie bawić się z dziećmi I tyle.

Marcin Kwieciński

Też przyjmę taką odpowiedź.

Mikołaj Foks

Chyba taka rozwiązanie. Chociaż powiem ci od razu tutaj taki tip od mojego kolegi, który właśnie wypruty przychodził po pracy. Myślę, że wielu z nas tak ma, ale on stosował taką technikę, że był taką wyspą dla swoich synów, którzy lubili bawić się samochodzikami. On się po prostu kładł. No I to była fajna zabawa, że oni

Speaker 3

tam na nim jeżdżą tymi samochodzikami. Wiadomo o co chodzi, prawda? Każdy się bawił na kołdrze, na jakichś klockach, na jakichś ogórkach,

Speaker 4

tymi samochodzikami. Więc myślę, że są takie formy aktywności z dziećmi, gdzie my możemy być w miarę bierni. No I

Mikołaj Foks

dziećmi, gdzie my możemy być w miarę bierni. Ja na przykład lubię takie w ogóle fizyczne różne zabawy. Jest taka książka Siłowanki.

Bardzo ją polecam. Takie są różne aktywności, prawda, przepychania, chodzenia itd. Ale można też pójść trochę bardziej w bierność, że być np. Skałą, którą trzeba przerzucić albo jakiś przygnięcie kamień I musisz spod niego wyjść. No I oczywiście to tutaj trzeba mądrze zrobić, żeby dziecka nie skrzywdzić, ale to każdy rodzic wie, jak to zrobić. No to jak małe zwierzątka potrafią się tak bawić, to I ludzie też potrafią. Widzimy te kociaki czy jakieś szczeniaki.

Także myślę, że wbrew pozorom to tutaj można się całkiem zregenerować, bo można trochę odpoczywać, a trochę jednak być w interakcji. Tylko żeby to zrobić mądrze to moim zdaniem trzeba tutaj sobie w głowie to ułożyć. Nie, że teraz dajcie mi wszyscy święty spokój, leżę na kanapie I odwalcie się, bo miałem ciężki dzień, tylko sobie powiedzieć przed wejściem do domu chwytasz klamkę I mówisz sobie będą chcieli się bawić, czekają na mnie, wybiegną z uśmiechami. Tata! I teraz trzeba na to dobrze zareagować I powiedzieć: dzieci! I zapytać: bawimy się w skałę, której się nie da przewrócić? Taaaak! I gdzieś tam po prostu mieć plan.

Mi się wydaje, że to jest super ważne.

Marcin Kwieciński

Czyli taka przygotowana regeneracja, tak?

Mikołaj Foks

Tak, tak.

Marcin Kwieciński

Nie da się tego zrobić tak przypadkowo, tylko raczej.

Mikołaj Foks

Wiesz, czasem to wychodzi spontanicznie, ale moim zdaniem to nie zawsze. Poza tym też znać odpowiedzi na te pytania. Schwytasz tę klamkę, trzymasz już ją, czy jest 10 chłód tej klamki I myślisz sobie dobra, właściwie jestem zmęczony?

Tak, a w jakim obszarze? Jak zadajesz sobie te pytania psychicznym, fizycznym, a właśnie jakimś duchowym, emocjonalnym jeszcze jakoś inaczej, to po prostu zupełnie jest prościej I wtedy sobie być czyli potrzebuję takiej regeneracji albo tego absolutnie nie chcę robić, bo tylko po prostu jestem jak skorpion, na którego ktoś nadepnie. Więc taka świadomość, samoświadomość to jest w ogóle moim zdaniem klucz.

Speaker 3

No ale

Marcin Kwieciński

też wydaje mi się, że nie zawsze jest taka sytuacja, że będziemy chcieli się regenerować zawsze wtedy, kiedy jesteśmy wyczerpani po pracy. Równie dobrze możemy świadomie wejść w 10 tryb takiej regeneracji w jakichś bardziej dogodnych przypadkach. To co my możemy w ogóle robić? Jak w ogóle podejść do tego tematu? Kurczę, no rzeczywiście ciekawy pomysł. Mam dzieciaki, chciałbym chciałbym się jakoś bardziej świadomie regenerować, czyli odzyskiwać te swoje zasoby. Jak ja to mogę połączyć, to spędzanie tego czasu z dziećmi z regeneracją?

Może przejdźmy sobie przez obszary. W obszarze fizycznym już trochę powiedziałeś, tak? Jeżeli nie mam siły, no to mogę sobie na przykład, nie wiem, podrzemać, tak? Czy właśnie gdzieś takiego bez większego wysiłku. Chociaż myślę sobie, że być może nawet spacer taki, gdzie po prostu idziemy I dzieciaki szaleją, to też może być fajny pomysł, gdzie spędzam czas z nimi, a jednocześnie sam odzyskuję też te siły takie, które się zużyły. Co jeszcze fizycznie?

Mikołaj Foks

No tak, wiesz co, to oczywiście są takie sposoby regeneracji, że pójść na spacer wspólny, pójść na rower, do parku. Oni biegają po placu zabaw, a Ty obserwujesz, trochę się regenerujesz. Z drugiej strony to nie jest też wspólna zabawa. Trochę jest to więziotwórcze, trochę nie jest. To też znowu trochę rozmowa o optymalizacji, o produktywności, żeby robić te rzeczy, które naprawdę budują 10 obszar, na którym nam zależy. Rzeczywiście te obszary są bardzo różne regeneracji, w której nam trzeba, ale zobacz, że jest taka rzecz w sumie bardzo prosta, którą wydaje mi się, że my trochę o tym zapominamy, która pozwala nam się zregenerować w każdym obszarze. To jest po prostu robienie to, co lubię robić.

Jeżeli ja lubię I zapraszanie do tego dzieci. Jeśli ja lubię spacery, dobra, to chodźmy na spacer. Tylko czasem jest tak, że jesteśmy tak zmęczeni po pracy, że nawet tego, co lubimy nam się nie chce. Ja mieszkam niedaleko takiego parku, w którym można wędkować I widzę, że tam różni ludzie wędkują. Nawet niedawno spotkałem mojego znajomego, który wiem, że lubi wędkować, mieszka niedaleko I widziałem, że on tam wędkuje. Trochę się zdziwiłem, bo myślałem, że on tylko jakieś wyjazdowe rzeczy uprawia, ale to znaczy, że nawet na takie rzeczy można sobie pozwolić dość łatwo. Tylko tutaj jest chyba dużo nawet nie o regeneracji z dziećmi, tylko o tym I to powiem już tak bardzo 0 jedynkowo, żeby pozwolić sobie albo zmotywować się do tego, żeby powiedzieć chcę się zregenerować w mądry sposób, nie z telefonem na kanapie, tylko wiem, że to będzie kosztowało mnie wysiłek wyjść z domu na 10 spacer, ale wiem, że jak już zrobię 10 wysiłek, to będę bardziej zadowolony.

Myślę, że jeżeli ktoś lubił sklejać modele w dzieciństwie, znam takiego ojca, który z synami modele, to też potrafi być super regeneracja. Jeśli lubimy właśnie wędkowanie, ale lubimy rowery, różne rzeczy ludzie lubią, to po prostu robić to, co się lubi. Majsterkowanie I dzieci naprawdę, nawet jeśli 1 się w stricte nie angażują, to zauważyłem, że jest zupełnie inna dynamika, kiedy 1 są koło nas, że my to robimy. 1 tak jakby krążą trochę jak satelity. Wydaje mi się, że to jest trochę coś, co jest w ogóle w nas, w naszym DNA, no bo jak przez tysiące lat ludzie się regenerowali? To nie było tak, że ktoś sobie powiedział a teraz jest czas na regenerację. Po prostu coś robili, czasem bardziej trudne aktywności, jakieś bardziej wysiłkowe, czasem mniej.

W ogóle ludzie to widać. O tym wspominałem już kiedyś na wioskach, że ludzie, widać to na wioskach, że ludzie kiedyś potrafili się inaczej regenerować, usiąść na ławce I nic nie robić.

Marcin Kwieciński

Nic nie robić, tak.

Mikołaj Foks

A na pewno jest coś do zrobienia. Więc my też pytanie, czy my też potrafimy po prostu tak nic nie robić razem, usiąść na kanapie I poczytać książkę? Nie wiem, czy są jakieś podpowiedzi?

Marcin Kwieciński

W tym wszystkim, co mówisz, tak próbuję sobie wyobrazić wielu rodziców, którzy mogą się teraz zastanawiać no rany, ale w ogóle nie mówiłeś tutaj o elektronice, mówisz odpiąć się od elektroniki, a te dzieciaki to dzisiaj najchętniej to w smartfonie, w konsoli, w internecie. Jak nie ma tego elementu elektronicznego, to nuda, no. Modele, wędkowanie, no takie oldskulowe rzeczy. Trochę prowokacyjnie, ale właśnie wydaje mi się, że wyzwanie dla wielu rodziców. Jak tutaj w ogóle podejść, jeżeli to dziecko mówi Ale ja chcę robić z tobą ciekawe rzeczy, a dla mnie ciekawy to jest teraz czy Fortnite, czy Minecraft, czy w ogóle chcę być z moimi rówieśnikami na Snapchacie na przykład. Ogarnij chaos.

Mikołaj Foks

Wiesz co, nie chcę w 10 temat wchodzić za bardzo, dlatego że on jest po prostu bardzo rozległy I to by nam się zrobił odcinek zupełnie na inny temat. Natomiast takich krótkich refleksji kilka. No to pierwsza jest taka, że dzieci się tym zajmują, bo my im dajemy na to jakieś pozwolenie. Znaczy jakby my otwieramy furtkę I mówimy tak, możesz zobaczyć, co to jest Fortnite. Oczywiście czasem trochę nie mamy wyjścia, bo oni mówią no ale wszyscy moi koledzy tam są, ja też tam chcę być. Jasne, tutaj temat jest delikatny I skomplikowany, ale to my ostatecznie dajemy im telefony, to my ostatecznie klikamy albo nawet nie mamy kontroli rodzicielskiej, ale powiedzmy na kontroli rodzicielskiej klikamy, że instalują Facebooka, mimo że nie mają trzynaście lat. To są nasze rodzicielskie decyzje.

OK, może to jest trudny świat I dlatego idziemy na kompromisy, ale idziemy I potem cierpimy. To jest jedna rzecz. Druga rzecz to jest taka, że dzieci też tych nawyków nie biorą znikąd. To jest tak, że my siedzimy bardzo dużo na telefonach. My dorośli, ja to widzę po sobie. Wydaje mi się, że jestem osobą dość świadomą w tym obszarze. Siedzę za dużo na telefonie.

Hołduje takiemu stylowi życia, że jest pudełko, w którym gdzie wszyscy wkładamy telefony, bo jesteśmy w domu I zajmujemy się byciem w domu, byciem ze sobą. Teraz na to poświęcamy czas. To nie znaczy, że nie możemy poświęcić w tym czasie jakiegoś czasu na to, że każdy ma go osobny I że w tym również jest gra w Fortnite’a.

Może tak być. Ale generalnie to jest czas na bycie w domu I mimo że hołduje takiemu stylowi, to sam widzę, jak to jest trudny styl. Myślę, że to jest w ogóle ta higiena cyfrowa.

To jest przyszłość. To jest coś, czego zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego I będziemy się tego bardzo uczyć. Myślę, że to jest przyszłość, więc myślę, że to jest generalnie nasza wina, że dzieci są w świecie elektroniki, bo tak jest prościej, ale naszą zasługą może być to, żeby pokazać im też inny świat I 1 naprawdę chcą być w tym innym świecie też. Co więcej, czasem bycie w tym innym świecie jest niezłym sposobem, żeby się w tym świecie elektroniki wylansować. A to jest model, który skleiłem. A dzisiaj byłem, nie wiem gdzie, na wschodzie słońca I można wrzucić zdjęcie I pokazać, a ja wstałem dzisiaj o czwartej, żeby zobaczyć wschód słońca.

Marcin Kwieciński

Cieszę, że o tym mówisz, bo rzeczywiście tu znowu jest często chyba takie podejście zero-jedynkowe albo w ogóle bez elektroniki albo w zasadzie 0 kontroli nad elektroniką, a wydaje mi się, że kluczem są te zasady ekranowe, tak ogólnie odzywam, czy w ogóle zasady używania elektroniki I wożenie tego wysiłku, że ustalamy jakieś zasady. Tu świetną robotę między innymi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę robi w tym obszarze gdzieś takiego właśnie uczenia rodziców w jakiś sposób w ogóle do tego tematu podejść, też takiego związanego z mądrym wykorzystaniem elektroniki nowoczesnych technologii, bo rzeczywiście mi się też wydaje, że można to połączyć. To nie musi być w takich skrajnościach. Też wiele pewnie zależy od wieku dzieci. Inaczej będzie przy dwulatkach, inaczej będzie przy nastolatkach.

Mikołaj Foks

Jasne, to mała rekomendacja ode mnie też jeszcze, skoro Ty rekomendujesz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę I słusznie, bo należy to robić, to ja rekomenduję książkę Magdaleny Bigaj Wychowanie przy ekranie. Książkę, którą bardzo ładnie moja żona określiła dwoma słowami porządkująca I uwalniająca. Więc myślę, że nawet jak myślicie, że dużo wiecie, to Wam to uporządkuje I pewnie w jakichś obszarach uwolni. Dla mnie też takie ważne hasło jest takie, że każda rodzina też jest inna. I dzieci w tej rodzinie też są inne I to, że twoje dzieci grają dużo w Fortnite’a nie oznacza, że moje muszą to robić I że musimy ciągle iść, no bo tamci grają pięć godzin, a to moi też będą grali pięć godzin. Nie, wielu gra za dużo, a nawet ci co nie grają za dużo niekoniecznie to moje muszą grać tyle samo ci, co nie grają za dużo. Każda rodzina jest inna, inne są potrzeby.

Marcin Kwieciński

Chciałbym jeszcze jeden temat taki wydaje mi się też związany z tą regeneracją, bo wydaje mi się, że 10 komentarz, bo tam niestety słuchacz bądź słuchaczka nie podali za dużo szczegółów, ale mi się tak skojarzyło, że a może to chodzi o to, że dzieci są po prostu inwazyjne. Ja wiem, że to jest takie oceniające, tak? Ale bywają takie sytuacje, że dzieci coś chcą, chcą, chcą, chcą, wymagają czy naszej uwagi, czy jakiegoś zaangażowania. Jak w ogóle do tego podejść?

Jak to połączyć z regeneracją? My nie zawsze chcemy, czy mamy możliwość spełniania tych wszystkich oczekiwań naszego dziecka? Jak to połączyć z regeneracją?

Mikołaj Foks

No to prosta sprawa jest Marcin. Przecież audycję o wrzutkach już nagraliśmy. To jest jako profesjonalne obsługiwanie wrzutek w firmie. Wysłuchać, dowiedzieć się o co chodzi, sprawdzić ile to zajmie. Skracam, trzeba wrócić sobie do odcinka, ale to właściwie to jest trochę o tym samym, bo 1 też potrzebują powiedzieć, że na czymś im zależy, coś jest dla nich ważne. I w pracy jakoś mamy taką przestrzeń, żeby spiąć się wewnętrznie, albo może dlatego, że to jest wcześniej, że to dzień się zaczyna, a nie to nie jest schyłek dnia, kiedy ktoś nagle nam mówi, a jutro mam pracę domową o dinozaurach. No więc, więc myślę, że to jest podobnie.

Ważne jest tutaj słuchanie, identyfikacja potrzeb. 1 często w dziwny sposób może dla nas dorosłych, ale po prostu komunikują swoje potrzeby. No I tak, nie wszystko da radę ogarnąć. Myślę, że tutaj tutaj wielką umiejętnością jest znowu mówienie nie, ale takie nie z miłością, o którym też w sumie mówiliśmy kiedyś. Ojej, teraz tego nie dam rady zrobić. Ale z taką chęcią pomocy. W ogóle myślę, że mówienie o swoich uczuciach w taki sposób I odczuciach, taki dobry, mądry, bez właśnie złości I żalu, bez mówienia, mówienia o sobie, że dana historia jest o mnie.

To znaczy ja jestem zmęczony. Wiesz co, ja mam dzisiaj tak mało siły w odróżnieniu znowu coś ode mnie chcesz. No więc to pierwsze rozwiązanie jest lepsze, a to jest wielka umiejętność. Dzisiaj ojciec jest przemęczony. Bawimy się, że wy jesteście zespołem karetki ratunkowej, a ja jestem po prostu martwy albo musicie mnie reanimować. I I wtedy możesz się położyć. To wracając do początku odcinka, bo ja jestem pacjentem, wy mnie z wypadku wynosicie.

I tak dzisiaj właśnie. I powiedzieć to z pewnym uśmiechem, żeby nie zrzucać na dzieci różnych rzeczy, ale żeby też nie odcinać się od nich. Nie wiem, czy to jest odpowiedź na to pytanie. To jest trudne, tak, no bo dzieci bywają inwazyjne, bo czegoś potrzebują, a my bywamy odcięci od nich, bo czegoś potrzebujemy. Potrzebujemy. I to jest wiesz, wieczne szukanie dobrych rozwiązań.

Marcin Kwieciński

Tak, ja myślę, że

Mikołaj Foks

Och, rodzicielstwo to jest wielka, wielka umiejętność I wiele, wiele kompetencji się w

Marcin Kwieciński

nich mieści. Tak I często robimy to po raz pierwszy. Tak. Bardzo mi się podobało, nie pamiętam teraz kogo, ale takie sformułowanie właśnie jakiejś sytuacji kryzysowej przy dzieciach, gdzie coś tam nie wyszło I rodzic powiedział, wiesz co, no ja po prostu jestem pierwszy raz w życiu rodzicem I też się uczę I okazuje się, że po prostu to dziecko absolutnie przyjęło to ze zrozumieniem I nawet taką dużą empatią pozwoliło mi to 10 konflikt nawet jakoś tam rozwiązać, więc warto też z takiej perspektywy czasami popatrzeć. Wszyscy się uczymy w tej dziedzinie. Też mam takie przekonanie, że rodzicielstwo jest dużo większym wyzwaniem niż na przykład praca zawodowa, tak? Właśnie użyłeś tego porównania, że a przecież w pracy sobie radzimy.

W pracy mamy do czynienia z dorosłymi ludźmi, którzy już mają wykształcone mechanizmy, z którymi możesz Znaczy pracujesz już na jakiejś materii, przyjmujesz też pewne założenia. Z dziećmi to jest tworzywo, które dopiero gdzieś tam wspólnie kształtujemy czy oddziałujemy na to, więc to też daje nam I dużo przyjemności, ale dużo też wyzwań, tak mi się wydaje.

Mikołaj Foks

No wyzwań tutaj nie brakuje, to prawda. To co, domykamy 10 odcinek, bo byśmy mogli tu pójść wiele różnych wątków, ale je sobie zostawimy na inny raz.

Marcin Kwieciński

Tak. Mikołaj, jakbyś tak miał dać taką jakąś może nie najważniejszą radę, ale taką radę. Jak rodzic chciałby zacząć regenerować ze swoim dzieckiem, to od czego zacząć? Co powinien zapamiętać z dzisiejszego odcinka?

Mikołaj Foks

Żeby robić to, co dla niego jest ważne I co jemu daje regenerację. I od tego zacząć. A mój komputer mówi, że zaraz się wyłączy.

Marcin Kwieciński

Tak, I to jest najwyższy czas, żeby zakończyć nasz dzisiejszy odcinek. Bardzo wam dziękujemy za spędzenie czasu z nami. Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania w tym obszarze rodzicielskim, czy właśnie jak tutaj być produktywnym rodzicem, czy w ogóle jak radzić sobie z jakimiś wyzwaniami, to chętnie też będziemy pogłębiać te tematy. Piszcie w ankietach, w komentarzach. Jak zawsze prosimy też o subskrypcje, o lajki, bo to pozwala nam docierać do kolejnych osób, które też mogą z tej wiedzy skorzystać. I żegnamy się.

Mikołaj Foks

Mikołaj Fox.

Marcin Kwieciński

Marcin Kwieciński. Do

Mikołaj Foks

usłyszenia.

Transkrypt wygenerowany za pomocą AI.

🎧 Podcast dostępny również na platformach:

Spotify
Spreaker
Apple Podcast
Google Podcast

📜 Informacja zwrotna na temat odcinka

Stworzone w serwisie interankiety

Równie ważny jest dla nas udział w rankingu Apple Podcast.

Jeśli możesz oceń również podcast w ITunes.

Dzięki Twojej ocenie pomożesz nam dotrzeć z naszym podcastem do innych osób.

Z góry dziękuję za pomoc!

💬 Porozmawiajmy

Zapraszam Cię do dyskusji w komentarzach na temat tego odcinka.

Pytanie: Jak Tobie udaje się regenerować w czasie spędzanym z dziećmi?

Leave a Reply