Jak zadbać o efektywność własnej pracy w sytuacji wojny na Ukrainie?

Drodzy sąsiedzi z Ukrainy – podziwiam Waszą determinację i odwagę. Zwyciężycie!

Tekst napisany dla Czytelników, którzy pracują w Polsce, a nie w kraju objętym wojną.

Od 24 lutego 2022 żyjemy w Polsce w zupełnie nowej rzeczywistości.
Świat się zmienił. Dla wielu osób wywrócił się totalnie. Dla mnie również.

Jednak niezależnie od sytuacji, z którą zmagamy się wszyscy w tych dniach, potrzebujesz zadbać o efektywność swojej pracy! Być może są teraz w Tobie silne emocje? Być może Twój organizm działa pobudzony adrenaliną wzbudzoną organizacją pomocy humanitarnej? A być może lęk i stres totalnie przyczynił się do tego, że trwasz w zawieszeniu i wykonywanie obowiązków zawodowych to ostatnie co przychodzi Ci do głowy.

Niezależnie od okoliczności, potrzebujesz zachować efektywność pracy z kilku powodów:

  • musisz utrzymać siebie i swoją rodzinę – jak stracisz pracę, będzie jeszcze gorzej
  • zarobione wynagrodzenie możesz przeznaczyć na wsparcie potrzebujących
  • jeżeli jesteś zaangażowany w pomoc humanitarną, potrzebujesz jak najszybciej ogarnąć tematy zawodowe, aby móc poświęcić się temu co dla Ciebie ważne
  • jeżeli obecnie pełnoetatowo zajmujesz się pomocą humanitarną, po prostu musisz zachować efektywność. Masz ograniczone zasoby, a dzięki temu że wykorzystasz je jak najlepiej pomożesz jak największej liczbie osób.

Poniżej przygotowałem kilka podpowiedzi, co konkretnie możesz zrobić aby zachować efektywność pracy.

Zrozum siebie i okaż sobie wsparcie

Zacznijmy od najważniejszej sprawy – zadbania o siebie. Tu jest jak w samolocie – jeśli jest dekompresja w kabinie, maskę tlenową zakładasz najpierw sobie, a dopiero pomagasz innym.

Łagodność wobec siebie – zachęcam Cię, do bycia łagodnym wobec siebie. Koniec z samokrytyką czy poczuciem winy za t,o że gorzej Ci się działa. Najbliższe dni to będzie obniżona efektywność. Każdy z nas na stres reaguje inaczej, ale dla większości osób obecna sytuacja będzie powodowała, że mogą wystąpić kłopoty z koncentracją, reakcje emocjonalne, a także poczucie bezsilności i braku motywacji do wykonywania jakiejkolwiek pracy. To zupełnie normalne. Masz prawo mieć niższą efektywność! Masz prawo reagować w zaskakujący sposób na zaistniałe wydarzenia. Daj sobie prawo reagować w zgodzie ze sobą. Przeczytaj też ten tekst: https://www.facebook.com/przystanek.relacja/posts/1335006560257598

Jesteś w procesie DABDA – jeżeli agresja Rosji na Ukrainę Cię poruszyła (by nie powiedzieć, że wstrząsnęła), to przechodzisz teraz różne fazy tego wstrząśnięcia. Dopóki nie dotrzesz do akceptacji, spodziewaj się że możesz mieć spadki energetyczne i rozproszenie.

Opanuj rozproszenie

Skup się na faktach – zrób checklistę która będzie Ci przypominać o Twoim (wciąż stosunkowo wysokim) bezpieczeństwie. W chwilach lęku, czytaj tę checklistę.

Przestać czytać o sytuacji geopolitycznej – na geopolitykę nie masz żadnego wpływu. Na geopolitykę masz ograniczony wpływ. Twój mózg będzie próbował racjonalizować sobie lęki, ale od czytania o sytuacji na świecie niewiele się zmieni. Oczywiście warto być poinformowanym, ale jeśli chcesz zgłębiać geopolitykę – to czytaj to po pracy. A nie uzasadniając, że “robisz to dla własnego bezpieczeństwa, by być lepiej przygotowanym”. Skup się na tym co możesz zrobić tu i teraz. Zgłębianie sytuacji na wyższym, geopolitycznym poziomie potraktuj jako ważny element poznawania świata, niekoniecznie do robienia w czasie pracy. O najważniejszych decyzjach władców współczesnego świata dowiesz się szybciej, niż ci się wydaje. A o tym kto w jakie sojusze wchodzi oraz jakie są przewidywania dotyczące tego jak będzie wyglądał świat po wojnie, spokojnie możesz się dowiedzieć wieczorem, w wolnym czasie.

Odetnij się od newsów i Facebooka – na czas pracy załóż blokady na świat newsów, być może również na media społecznościowe. Wiele osób kompulsywnie sprawdza teraz co się dzieje co chwila. Zamiast z tym walczyć, próbując się opierać, na czas pracy (a może i na cały dzień) włącz blokady tych stron. Możesz do tego użyć oprogramowania freedom.to (płatne) lub wtyczek do przeglądarek internetowych Pause i Limit (bezpłatne).

Jeżeli chcesz być na bieżąco, sprawdzaj wiadomości w wyznaczonych interwałach, np. co 2-3 godziny. Idealnie byłoby robić to tylko raz dziennie, ale wiem że w emocjach może być ciężko oderwać się od źródeł informacji.

Pamiętaj również, że podlegasz “fog of war” i świadomej akcji dezinformacji. Przeczytaj ten komentarz: https://www.facebook.com/bweglarczyk/posts/2480628312072002

Wywołanie Twojego rozproszenia jest w interesie przeciwnika – pamiętaj proszę, że wojna informacyjna poza złamaniem morale ma również na celu doprowadzić do zmniejszenia efektywności Twojego działania.

Organizacja własnej pracy

Wprowadź organizację pracy w oparciu o System Zarządzania Zadaniami (SZZ) – próba pamiętania o liście zadań jest skazana na porażkę w dużym stresie. SZZy zostały stworzone właśnie po to, aby jak najlepiej zorganizować Twoją pracę oraz odciążyć Twoje zasoby mentalne i emocjonalne. Możesz skorzystać z listy preferowanych systemów: https://marcinkwiecinski.pl/systemy

Raz w tygodniu zrób przegląd tygodniowy – to jest czas, w którym podsumujesz mijający tydzień i pomyślisz o tym co niezbędne w nadchodzącym, następny. Przegląd tygodniowy wprowadza wytchnienie i poczucie sprawczości do Twojego działania. Najlepiej robić przegląd w piątek rano. Trwa zwykle 60-90 minut.

Zadbaj o regenerację zasobów niezbędnych do efektywnego działania

Codziennie zadbaj o siebie i swoje zasoby – ten punkt jest OBLIGATORYJNY. Po prostu MUSISZ zadbać o własne zasoby. Absolutne minimum to sen, co najmniej 30 minut ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu, właściwe odżywianie oraz dedykowanych czas na modlitwę/medytację (też ok 30 minut). Nawet jak nie widzisz sensu, zrób to. Przeczytaj też ten tekst: https://www.facebook.com/lukaszmilewskiconsulting/posts/1981763335329026

Empatyczne rozmowy – Znajdź osobę z którą możesz empatycznie porozmawiać o tym co jak Ci jest w obecnej sytuacji. Rozmawiaj regularnie, może nawet chodźcie razem na spacer. Ale bez nakręcania się!

Pielęgnuj poczucie wdzięczności – codziennie (idealnie 3 x dziennie) znajdź sposobność, aby przypomnieć sobie o tym co dobrego jest dziś w twoim życiu. Wypisz na kartce lub smartfonie co najmniej 3 takie rzeczy. Z czasem zwiększaj ich ilość. Zniweluje z poczucie że świat się wali. Świat toczy się dalej. To Twój wylękniony umysł wyłącza cię w zawężone pole świadomości, które pokazuje Ci negatywne aspekty obecnego czasu.

Skorzystaj z pomocy psychologa lub coacha – Jeżeli nie możesz sobie poradzić z rozproszeniem i emocjonalnością, poproś o pomoc specjalistę. Mają narzędzia aby obniżyć Twój stres i przywrócić poczucie sprawczości.

W komentarzu daj znać, co Ty robisz aby zadbać o efektywność swojej pracy?

Jeżeli ten tekst okazał się dla Ciebie przydatny, proszę zaangażuj się w dowolny sposób w pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy. Lista wiarygodnych źródeł sposobów pomocy.

3 komentarze do “Jak zadbać o efektywność własnej pracy w sytuacji wojny na Ukrainie?

  1. Marcin, zastanawia mnie dlaczego przegląd tygodniowy najlepiej robić w piątek rano. Czy to wynika z badań? Z Twojego doświadczenia? Czy mógłbyś podzielić się materiałami, które potwierdzają tę tezę?

    • Wynika to z doświadczeń zebranych z wdrażania metody “Ogarnij Chaos®” w różnych organizacjach. Nie mam badań na temat czy piątek jest lepszy niż np. poniedziałek. Traktuję to jako dobrą praktykę, która działa dla wielu profesjonalistów. Natomiast sama idea przeglądu tygodniowego jest de facto standardem w wielu metodykach związanych z produktywnością. Niektórzy Klienci wybierają zamiast piątku poniedziałek, uzasadniając że wtedy im łatwiej oraz nie muszą myśleć o nadchodzącym tygodniu jeszcze w poprzednim. Natomiast przegląd w piątek daje tę przewagę, że przygotowujesz się wcześniej do wyzwań nadchodzącego tygodnia. Jeśli chodzi o porę dnia to chodzi o to, aby mieć dużo zasobów mentalnych i energii – bo jest to spotkanie z samym sobą, które konsumuje dużo zasobów. Zostawianie przeglądu na koniec dnia sprzyja rezygnacji z jego wykonania.

  2. Pingback: Wieści z „Ogarnij Chaos®” – czerwiec 2022 | Marcin Kwiecinski

Leave a Reply