010: Negatywne konsekwencje przepracowania

W dziesiątym odcinku podcastu odpowiadam o negatywnych konsekwencjach przepracowania.

Życzę przyjemnego słuchania, a jeżeli wolisz poczytać, to do zapoznania się z transkryptem odcinka.

(jeżeli nie widzisz powyżej odtwarzacza podcastu kliknij w ten link)

Transkrypt

Odcinek 010: Negatywne konsekwencje przepracowania

Cześć, dzień dobry, dobry wieczór. Witam Was bardzo serdecznie w 10. odcinku podcastu Ogarnij Chaos®. Z tej strony Marcin Kwieciński i w dzisiejszym odcinku porozmawiamy o negatywnym wpływie przepracowania na Twoją efektywność, życie i karierę. 

W poprzednim odcinku, który znajdziecie pod adresem marcinkwiecinski.pl/009, omówiłem najczęstsze objawy przepracowania, czyli po czym można poznać, że w ogóle mamy do czynienia z przepracowaniem, i tak jednoznacznie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mam trudność z przepracowaniem czy nie. Natomiast w dzisiejszym odcinku chciałbym pociągnąć ten temat i powiedzieć o konsekwencjach przepracowania. Ponieważ poza tym, że warto wiedzieć, czy jesteśmy przepracowani czy też przeciążeni pracą, to warto również uświadomić sobie konsekwencje wynikające z przebywania w stanie przepracowania. Pragnę także przypomnieć, że mówiąc o przepracowaniu, mam na myśli te chroniczne, permanentne, czyli takie przeciążenie pracą, które jest powtarzalne i długotrwałe, a nie te, które zdarza się od czasu do czasu. 

Konsekwencje dla Twojej produktywności

Te konsekwencje, o których chciałbym Wam dzisiaj opowiedzieć, podzieliłem na kilka kategorii. Pierwsza z nich to konsekwencje dla Twojej efektywności osobistej, czyli – szerzej – dla produktywności. Myślę, że najważniejsze, aby pamiętać, że wbrew intuicji osoby przepracowane są w rzeczywistości mniej wydajne i mniej skuteczne. Tak jak powiedziałem – to wbrew intuicji. Zazwyczaj nam się wydaje, że jeżeli będziemy dużo pracować, wpadać w stan przeciążenia pracą, to zyskamy więcej i osiągniemy lepsze rezultaty. To nieprawda. Z punktu widzenia wykonywania pracy umysłowej, aby być efektywnym, Twój mózg potrzebuje być wypoczęty i zrelaksowany. To niezwykle ważne, bo to oznacza, że jeżeli organizujemy swoją pracę i chcemy wykonywać ją jak najlepiej, to potrzebujemy znaleźć czas zarówno na regenerację, jak i na relaks, czyli unikanie sytuacji stresowych, przeciążających stresorów w naszej pracy. 

Najczęstsza konsekwencja dla nasze produktywności to obniżenie jakości naszej pracy. W zasadzie przeciążenie to tryb przetrwania, czyli nie możemy tu zakładać, że nasz mózg zadziała na najwyższych obrotach, raczej, mówiąc kolokwialnie, odbębni jedynie nasze zadania, zrobi je po łebkach i pominie jakieś istotne detale, subtelności. Prędzej czy później przełoży się to albo na jakość, albo błędne decyzje. Praca w ciągłym przemęczeniu sprzyja popełnianiu większej ilości błędów, i to czasami takich katastrofalnych. Jeżeli prześledzimy np. historię wielu katastrof lotniczych, to zobaczymy, że wiele z nich miało swoją przyczynę w tym, że pilot był przemęczony, miał jakąś niedyspozycję wynikająca z braku regeneracji. Pojawi się również więcej odwlekania, ponieważ jeżeli nasz organizm jest przemęczony i przeciążony, to szuka wielu różnych okazji do tego, żeby nie podejmować nowych wyzwań, zadań, więc będziemy odwlekać to, co chcemy wykonać. Widoczna stanie się też obniżona jakość naszej pracy, prędzej czy później mierniki jakościowe też zaczną spadać, a ilość popełnianych przez nas błędów wzrośnie. 

Konsekwencje dla Twojego zdrowia

Drugą kategorią konsekwencji są konsekwencje dla Waszego zdrowia. I tu ponownie, przepracowanie ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim jedna z pierwszych konsekwencji, którą tutaj obserwujemy, to zaniedbywanie samego siebie. Zazwyczaj gdy mamy bardzo dużo obowiązków i nie możemy się z nimi wyrobić, to najczęściej właśnie przestajemy dbać o siebie, o te swoje cztery sfery, czyli sferę fizyczną, umysłową, emocjonalną i duchową. I bardzo szybko zaczynamy się w tych sferach degenerować, bo praca zaczyna zwyciężać, przestajemy dbać o siebie, np. zaniedbujemy posiłki, zaczynamy się gorzej czy mniej regularnie odżywiać, co przekłada się na stan naszego organizmu. Później zaniedbujemy relacje, ograniczając je czasami do minimum. Czas spędzany na relacjach to czas płytki, nie znajdujemy go już na głębsze rozmowy. W pewnym momencie w ogóle nie znajdujemy czasu na rozmowy, relacje nam się rozluźniają. Stajemy się coraz bardziej zestresowani. Ten stres zaczyna w naszym życiu dominować, przekładać na wiele różnych mniej przyjemnych kwestii, takich jak częstsze konflikty, wybuchy złości, demotywacja. A w dłuższym okresie pojawiają się już poważne konsekwencje zdrowotne: syndrom wypalenia zawodowego, depresja. Przepracowanie, przeciążenie pracą może prowadzić do udaru, zawału serca. Znane są również przypadki śmierci spowodowanej przepracowaniem i przeciążeniem obowiązkami zawodowymi. Nie mówię tego, żeby straszyć albo wyolbrzymiać te ryzyka, natomiast trzeba mieć świadomość, że to przepracowanie ma wpływ nie tylko na samą pracę, ale także na osobę ją wykonującą. 

Konsekwencje dla Twojej kariery

Kolejny rodzaj konsekwencji to konsekwencje dla Twojej kariery. Warto zauważyć, że zazwyczaj osoby przepracowane to nie te, które najszybciej się rozwijają i pną po szczeblach kariery. Jeżeli jesteśmy przepracowani, to nasza kariera nie rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Dzieje się to z kilku powodów. Po pierwsze, nie mamy czasu pomyśleć, jak chcemy ją rozwijać. Brakuje nam czasu na budowanie właściwych sojuszy ani zadbanie o nasz rozwój, o zdobywanie kompetencji, które będą nam niezbędne na następnym szczeblu kariery. Bardzo często menedżerowie, którzy decydują o naszym potencjalnym awansie, mają świadomość, że osoby przeciążone, przepracowane nie są najbardziej efektywne. Znam menedżerów, którzy swoim ludziom powtarzają jak mantrę, że „to, że jesteście przepracowani, to nie znaczy, że bardzo efektywni. Wprost przeciwnie, przepracowanie to oznaka tego, że nie umiecie właściwie zorganizować swojej pracy, albo – patrząc szerzej – my w zespole nie umiemy zorganizować tej pracy”. Nie mamy czasu również na wyciąganie wniosków czy korygowanie pewnych popełnianych przez nas błędów, dlatego że jeżeli ja cały czas jestem w trybie przetrwania, próbując uporać się z różnymi zadaniami, to nie mam czasu na świadome wnioskowanie, analizowanie i podejmowanie decyzji, co zrobić, żeby bardziej świadomie rozwinąć swoją karierę i przyspieszyć jej rozwój. 

Zazwyczaj jeżeli jesteśmy przeciążeni, to nawet jeżeli pojawia się możliwość awansu, to w takim stanie bardzo ciężko brać udział w rekrutacji, przekazaniu obowiązków, bo zbyt duża ich ilość utrudni zmianę roli. Być może nasi przełożeni też nie będą chcieli oddać nas do nowej roli, bo skoro jesteśmy tak przeciążeni, to i tak bardzo niezbędni. Zabraknie również czasu na wykształcenie swoich następców, którzy przejęliby nasze obowiązki po zmianie naszego stanowiska. Więc raz jeszcze powtórzę, przepracowanie i przeciążenie wcale nie służy wzrostowi Twojej kariery, a wręcz przeciwnie: może temu szkodzić. 

Konsekwencje dla firmy

Ostatnia kategoria takich negatywnych konsekwencji, to konsekwencje dla organizacji, w której pracujesz. Otóż organizacja, która ma przeciążonych pracowników, przeciążone zespoły również gorzej funkcjonuje. Przeciążenie to gorsze decyzje biznesowe. Ludzie popełniają więcej błędów, które przekładają się na wiele strat, takich już bardzo konkretnych, finansowych. Podam Wam przykład: jeżeli mamy sytuację ze składaniem dokumentacji przetargowej, braniem udziału w jakimś przetargu i robimy to na ostatnią chwilę, to bardzo często zapominamy o jakichś dokumentach, jakichś ważnych szczegółach, i niestety okazuje się, że wyniki finansowe obniżą się, bo część z tych przetargów zakończy się fiaskiem. Spadek jakości – nagle w całej firmie dział jakości obserwuje, że spada nam jakość. Spadek innowacji – jeżeli jesteśmy w trybie przetrwania, to tam nie ma czasu na myślenie o tym, co zrobić, żeby działać bardziej efektywnie i w sposób innowacyjny podchodzić do rozwiązywania problemu. Obniża to również morale. Ludzie są coraz mniej zadowoleni, w konsekwencji w długim okresie będą łatwiej zmieniać pracę, nie przywiązywać się do współpracy z organizacją, gdy tylko nadarzy się sprzyjająca okazja zaczną szukać możliwości zmiany. Pojawi się również obniżona motywacja do pracy, obniżone morale w zespole, więcej konfliktów, co też przełoży się na to, jak nasze zespoły funkcjonują. Kwestie wizerunkowe firmy czy to w zakresie employer brandingu, czyli takiego pozycjonowania firmy jako atrakcyjnego pracodawcy, czy w ogóle jako public relations – dzisiaj rynek coraz bardziej zwraca uwagę na to, czy firma dopuszcza przeciążenia czy przepracowania wśród swoich pracowników, czy dba o ich komfort. Pracownicy coraz częściej przy podejmowaniu decyzji o przyjściu do firmy sprawdzają, jak wygląda kwestia tzw. work life balance, szczególnie w takich branżach, w których mamy deficyt specjalistów i gdzie to pracownicy mogą więcej wybierać – więc tutaj te kwestie przeciążenia również będą wpływały na postrzeganie atrakcyjności miejsca pracy. I ostatnia konsekwencja to są również realne straty finansowe.  

Podsumowując

Myślę, że wystarczy tych konsekwencji. Chciałem Wam pokazać pełne ujęcie, czyli w poprzednim odcinku wskazać, po czym poznać przepracowanie, a w dzisiejszym odcinku również pokazać, jakie realne konsekwencje ono powoduje. Bardzo Wam dziękuję za uwagę i wysłuchanie dzisiejszego odcinka. Zapraszam do dyskusji i do komentowania, do dzielenia się Waszymi spostrzeżeniami, jakie jeszcze konsekwencje widzicie, wynikające z przepracowania, czy to w Waszej pracy, czy to w Waszym otoczeniu, wśród Waszych znajomych. Link do tego odcinka to marcinkwiecinski.pl/010. Zachęcam również do wypełnienia ankiety dotyczącej tego odcinka. Ankietę znajdziecie pod adresem marcinkwiecinski.pl/010ankieta. Wasza informacja zwrotna jest dla mnie bardzo ważna, proszę oceńcie ten odcinek i przekażcie mi, jak go odbieracie. Zachęcam również do subskrypcji, do podzielenia się informacją o tym podcaście ze swoimi znajomymi. Zależy mi na tym, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób, które borykają się z przeciążeniem pracą i z przepracowaniem w swoim życiu. 

Dziękuję za uwagę, do następnego razu, a tymczasem wykorzystajcie dobrze swój czas. Cześć! 

Informacja zwrotna na temat odcinka

Kiedy już wysłuchasz ten odcinek, zachęcam Cię do wypełnienia krótkiej ankiety:

http://marcinkwiecinski.pl/010ankieta

Zebrane dane pozwolą mi lepiej przygotować się do stworzenia kolejnych odcinków i poznać Twoje oczekiwania odnośnie podcastu.

Jeśli możesz oceń również podcast w ITunes.

Porozmawiajmy

Zapraszam Cię do dyskusji w komentarzach na temat tego odcinka.

Pytanie: Jakie negatywne objawy przepracowania obserwujesz u siebie najczęściej?

Leave a Reply