SPECJALNY: 10 pytań, które ukształtowały projekt „Ogarnij Chaos®”

Odcinek specjalny podcastu „Ogarnij Chaos®” w który opowiadam o 10 pytaniach, które wpłynęły na kształt projektu.

Życzę przyjemnego słuchania, a jeżeli wolisz poczytać, to do zapoznania się z transkryptem odcinka.

(jeżeli nie widzisz powyżej odtwarzacza podcastu kliknij w ten link)

Transkrypt

Odcinek specjalny: 10 pytań, które ukształtowało projekt „Ogarnij Chaos®”

Cześć. Z tej strony Marcin Kwieciński, Zapraszam Was do posłuchania specjalnego odcinka mojego podcastu, w którym opowiem Wam o 10 pytaniach, które ukształtowały mój flagowy projekt „Ogarnij Chaos®”. Okazją do jego nagrania jest rocznica. Dziesięć lat temu, w 2011 r. rozpocząłem pełnowymiarową przygodę z rozwojem projektu „Ogarnij Chaos®”. Uznałem, że być może przyda się Wam takie spojrzenie na to, jakie pytania doprowadziły mnie do miejsca, w którym jestem dzisiaj, czyli pomagania osobom przeciążonym wychodzić z przepracowania, aby mogły cieszyć się życiem, którego pragną. Dla tych z Was, którzy podejmują się wieloletnich przedsięwzięć, rozwijają swoje projekty, być może będzie to inspiracja do rozwoju, do poszukiwania właściwego kierunku działania. A dla tych, którzy kibicują temu projektowi, będzie to ciekawe zajrzenie za kulisy tego projektu.

Pytanie 1

Pierwsze pytanie to: Co jest główną usługą lub produktem Ogarnij Chaos®?

Pytanie kluczowe, ponieważ gdy tylko zacząłem ten projekt, moja podstawowa wizja brzmiała: będę uczył ludzi produktywności. Na rynku jest wielu menedżerów, specjalistów zainteresowanych wzrostem swojej produktywności, którzy chcą się nauczyć produktywności. Sądziłem, że kiedy wejdę na rynek, powiem: „Słuchajcie, uczę produktywności!”, to ustawi się kolejka chętnych i ten projekt będzie się rozwijał zgodnie z moimi założeniami. W pierwszych dwóch latach zostało to dość brutalnie zweryfikowane. Potrzebowałem zastanowić się nad konkretną usługą, którą powinienem świadczyć, produktem, który zaoferowałbym moim potencjalnym odbiorcom. Dzisiaj, w 2021 r. tą konkretną usługą są konsultacje indywidualne dla menedżerów i specjalistów, programy rozwojowe dla całych zespołów, w których rozwijamy efektywność działania zespołu, szkolenia, np. moje flagowe szkolenie „Ogarnij Chaos®: Nowoczesne metody produktywności”, webinary i wykłady, czyli takie miniszkolenia, w których w pigułce opowiadam o jakimś aspekcie efektywnego działania. To główne linie usługowe, które oferuję swoim klientom. W 2021 r. zamierzam również rozszerzyć linie usługowe o linię produktową, ale o tym powiem troszeczkę później.

Pytanie 2

Drugie pytanie, które ukształtowało projekt to: Komu świadczę usługi w projekcie „Ogarnij Chaos®”?

Też ważne, ponieważ początkowo wydawało mi się, że w zasadzie ten projekt jest dla każdego. Każdy, kto chce działać efektywnie, kto wykonuje jakąś pracę, może być zainteresowany produktywnością. Okazało się to zbyt optymistycznym i nieprecyzyjnym zdefiniowaniem grupy docelowej. W pewnym momencie odkryłem, że moja grupa docelowa to zarówno menedżerowie średniego i wyższego szczebla, jak i specjaliści – osoby, które specjalizują się w jakiejś dziedzinie i potrzebują zorganizować sobie pracę. Prawdopodobnie pomogło tu również to, że w poprzednim życiu konsultingowym – kiedy byłem jeszcze konsultantem pracującym na etacie dla firm doradczych – najłatwiej było mi wejść w takie interakcje. Później bardzo świadomie doprecyzowałem, że pracuję głównie z menedżerami, samodzielnymi specjalistami, czasami z przedsiębiorcami, którzy są właścicielami swoich firm.

Pytanie 3

Pytanie trzecie: Z jaką myślą budzą się potencjalni odbiorcy usług w projekcie Ogarnij Chaos®?

Było ono przełomowe po pierwszych dwóch latach mojej działaności. Wtedy właśnie zobaczyłem, że sam komunikat dotyczący produktywności nie wystarcza. Dość brutalnie przekonałem się, że nie wystarczy chcieć uczyć produktywności, ponieważ produktywność może i jest ciekawa, a osoby, które pragną się rozwijać, mają taki mindset sportowca, że chcą cały czas lepiej, szybciej, więcej, chcą zwiększać produktywność, naturalnie szukają czegoś takiego, ale spośród tych osób, do których ja docierałem – byli to pracownicy zarówno mniejszych firm, jak i większych, np. korporacji – mało kto miał takie aspiracje. Oczywiście temat produktywności był dla nich ważny, bo chcieli się wywiązywać ze swoich zobowiązań zawodowych, ale nie na tyle, żeby być w stanie za to zapłacić i świadomie wejść w proces rozwoju produktywności.

Przez długi czas nie rozumiałem, dlaczego w ogóle tak się dzieje, że ludzie nie chcą kupować takich usług, przecież to taka fajna dziedzina 😊. Wtedy właśnie trafiłem na takie pytanie: A z czym wstają twoi klienci? Z jakim problemem się budzą? Jak się budzą, to jaka jest ich pierwsza myśl odnośnie ich pracy? I zauważyłem, że mało kto budzi się rano i myśli sobie: „O rany, dziś chciałbym być bardziej produktywny niż wczoraj”, albo: „O rany, ależ mam niską produktywność w tym tygodniu!” Zacząłem zatem pytać tych, którzy już ode mnie coś kupili i skorzystali z moich usług, dlaczego w ogóle zdecydowali się na naukę produktywności. I to od moich klientów dowiedziałem się, że kupili tę usługę, bo chcieli rozwiązać bardzo konkretny problem, który nie dawał im spokoju. Otóż chcieli oni pracować mniej. Bolało ich, że mają za dużo pracy. Czuli, że liczba zadań, które mają do zrealizowania, fizycznie wręcz ich przytłacza. I to właśnie wtedy zacząłem dostrzegać, że jednym z głównych motywów zainteresowania projektem „Ogarnij Chaos®” jest chęć spokojniejszej pracy, wykonywania jej w spokoju i z mniejszym natężeniem. Bardzo ważne pytanie, które nakierowało mnie właśnie na to, co realnie potrzebują osoby, które są zainteresowane wiedzą i doświadczeniem zgromadzonym w projekcie „Ogarnij Chaos®”.

Pytanie 4

Pytanie czwarte: Czym projekt „Ogarnij Chaos®” różni się od innych podejść i metodyk produktywności?

Długo nie potrafiłem znaleźć na nie odpowiedzi. Miałem wręcz poczucie winy z powodu mojego dużego wyczulenia na przestrzeganie praw autorskich. Nie chciałem przypisywać sobie autorstwa znanych metodyk, zostać posądzony o to, że mój projekt to streszczenie już istniejącej metodyki. Przez długi czas zastanawiałem się, jak wyjaśnić innym, czym różni się „Ogarnij Chaos®” od metodyki Getting Things Done – GTD Davida Allena – której jestem ogromnym fanem do dzisiaj i której przez wiele lat używałem, a pewnych elementów używam do dzisiaj. Absolutnie nie miałem jasności w tym względzie. Uwierało mnie wręcz pytanie: „Co zrobić, żeby w jakiś sposób wytłumaczyć ludziom, czym różni się moje podejście od innych znanych bądź mniej znanych podejść autorów i ekspertów z zakresu produktywności?”. Dzisiaj już wiem, że esencją i unikalnym know how w projekcie „Ogarnij Chaos®” jest proces transformacji. Czyli taki sprawdzony, powtarzalny, przewidywalny proces przejścia od człowieka przepracowanego do człowieka, który pracuje spokojnie, bez przeciążenia i jednocześnie nadal osiąga ważne cele biznesowe. W tym procesie stosujemy wiele różnych sprawdzonych, nowoczesnych metod produktywności, czasami też wysyłam moich klientów na doszkolenie z jakiejś konkretnej metodyki, natomiast tą esencją projektu „Ogarnij Chaos®” jest proces wyjścia z przepracowania.

Myślę, że wraz z innymi ekspertami od produktywności my poruszamy się w bardzo podobnym obszarze. To jest cały czas ta sama rzeczywistość, ten sam obszar specjalizacji. Natomiast każdy z nas patrzy przez trochę inne soczewki, z trochę innych perspektyw. Można by powiedzieć, że wspólnie szukamy prawdy na temat tego, co sprawia, że ludzie osiągają to, na czym im zależy, w sprawny sposób, ale jednocześnie mamy swoje unikalne perspektywy i zainteresowania, różnie też rozkładamy akcenty.

Pytanie 5

Pytanie numer pięć: Jakie będzie najlepsze wykorzystanie mojego potencjału? – mojego jako Marcin Kwieciński. Zadaję je sobie regularnie. Każdego roku zdobywam jakieś unikalne doświadczenia, odnoszę sukcesy, ponoszę również porażki, jedne rzeczy wychodzą lepiej, inne uczą mnie i pokory, i pokazują mi, że jeszcze dużo nauki przede mną. Poznaję nowe osoby, społeczność „Ogarnij Chaos®” też rośnie. To wszystko tworzy potencjał, który można do czegoś wykorzystać. I regularne zadawanie sobie pytania o wykorzystanie mojego potencjału dało mi mnóstwo pomysłów, jak jeszcze usprawnić projekt „Ogarnij Chaos®”. W taki sposób powstały blog i mikroszkolenia. Tak powstało szkolenie otwarte, biletowane, którego przez wiele lat wcześniej nie prowadziłem. Przez długi czas prowadziłem usługi zamknięte dla firm. W pewnym momencie pomyślałem, że dobrze by było wejść na rynek z propozycją zakupu biletu, może ktoś chciałby kupić bilet na szkolenie „Ogarnij Chaos®”. Każda z tych usług wydawała się najlepiej wykorzystywać zgromadzony dotychczas potencjał. Bardzo ważne pytanie, być może pozornie niezwiązane z samym projektem „Ogarnij Chaos®”, bo z rozwojem osobistym, ale zauważyłem, że zadawanie go sobie bardzo mocno wpłynęło na rozwój mojego projektu.

Pytanie 6

Pytanie szóste: Jakie będzie większe dobro wykorzystania wiedzy i doświadczeń zgromadzonych w projekcie „Ogarnij Chaos®”?

Pytanie pozornie bardzo podobne do poprzedniego – o wykorzystanie mojego potencjału. Bez niego nie byłoby obecnego kierunku projektu „Ogarnij Chaos®”. Problemem okazała się zbyt duża liczba pomysłów na to, jak wykorzystać te zgromadzone doświadczenia, zgromadzony potencjał w najlepszy sposób. I właśnie pytanie o to, jakie będzie większe dobro z wykorzystania tego potencjału, stało się dla mnie takim filtrem. Które z tych pomysłów przychodzących mi do głowy prowadzą do większego dobra? To pytanie stało się takim filtrem pomagającym również wycofać się z wielu moim zdaniem dobrych pomysłów, może nawet świetnych, ale jednocześnie nienadających się do zrealizowania w danym momencie. To pytanie pozwoliło wycofać się bez większego poczucia winy, bo czułem, że idziemy w kierunku większego dobra, co oznaczało, że pewne elementy trzeba zostawić, bo nie wszystko da się wykorzystać.

Pytanie 7

Pytanie siódme: Co przybliży mnie do szczęścia?

I znowu pytanie o rozwój osobisty. A tak naprawdę o to, jak rozpoznaję swoje własne powołanie. Można się zastanowić, dlaczego pomaga ono w rozwoju projektu stricte komercyjnego, takiego jak projekt „Ogarnij Chaos®”?. Dla mnie to pytanie było niezwykle ważne, gdyż mój projekt jest wieloletni, a być może będę go rozwijał przez całe życie. I jeżeli nie uwzględnię perspektywy mojego osobistego szczęścia, to zarówno ja, jak i sam projekt możemy kiepsko skończyć. W zasadzie obserwowałem zbyt wielu nieszczęśliwych przedsiębiorców, by chcieć podążać taką ścieżką. Rozwijam jakiś projekt, firmę, a jednocześnie ta firma mnie unieszczęśliwia. Zależało mi, żeby połączyć robienie ważnego projektu, który jest moim zawodem, z moją osobistą receptą na szczęście, być może również z moim powołaniem. Mam takie osobiste przekonanie, że człowiek szczęśliwy to taki, który odkrył i realizuje swoje powołanie. Dziś też mam takie przekonanie, że na tym etapie życia to właśnie projekt „Ogarnij Chaos®” stanowi część składową mojego powołania. I nie odkryłbym tego, gdybym regularnie nie zastanawiał się nad tym, co przybliży mnie do szczęścia.

Rozważania nad pytaniem o większe dobro i nad swoim powołaniem doprowadziło mnie do odkrycia, że projekt „Ogarnij Chaos®” jest przeznaczony dla ludzi przepracowanych, przeciążonych, bo do takich najbardziej mnie ciągnie, jestem w stanie najbardziej im pomóc. Uważam, że wiedza na temat nowoczesnych metod produktywności właśnie takim osobom może przynieść najwięcej korzyści. Mam też ogromne przekonanie, że rozwijając projekt „Ogarnij Chaos®” w kierunku wspierania ludzi przepracowanych, uczynię większe dobro niż w innych obszarach, w których również prawdopodobnie bym się odnalazł z tymi moimi umiejętnościami i z tym zdobytym doświadczeniem.

Pytanie 8

Pytanie ósme: Czym nie jest projekt Ogarnij Chaos®?

Kiedy już odkryłem, że „Ogarnij Chaos®” jest dla ludzi przepracowanych i że jego esencją jest unikalny proces transformacji, zacząłem się zastanawiać, co jest w nim zbędne. Być może zauważyliście, że kilka lat temu na blogu komunikowałem, że sukcesywnie wycofuję się z pewnych usług, dość atrakcyjnych nawet projektów właśnie po to, aby w pełni ukierunkować się na wspieranie ludzi przepracowanych. To było jedno z trudniejszych dla mnie pytań. Ja dość mocno przywiązuję się do swoich pomysłów, szczególnie takich, które budzą zainteresowanie innych osób, jeżeli one są dla kogoś pomocne. I powiedzenie sobie: To ciekawy pomysł, być może nawet niektórzy są nim zainteresowani, ale właśnie on nie pasuje do tego, czym ma być projekt „Ogarnij Chaos®”, było taką lekcją rezygnowania z rzeczy atrakcyjnych, ciekawych, po to żeby móc skoncentrować się na esencji, mając świadomość, że nie starczy mi zasobów na rozproszenie, na zbyt wiele różnych ścieżek. Bardzo trudne pytanie, ale jednocześnie na pewnym etapie rozwoju tego projektu bardzo ważne – żeby skoncentrować wszystkie ograniczone zasoby, które posiadam, na jak najlepszym zrealizowaniu tej misji pomocy ludziom przepracowanym.

Pytanie 9

Pytanie dziewiąte: Jak jeszcze można pomoc osobom przepracowanym?

Pytanie bardzo rozwojowe. Regularnie zapisuję sobie różne inspiracje, np. co jeszcze można zrobić, aby było mniej przepracowania w świecie biznesu. Śledzę trendy, szukam metod nowatorskich, patrzę, jak wykorzystać do tego nowoczesne technologie, wiele pomysłów sprawdzam, pracując indywidualnie z klientami, trochę na zasadzie takich terapii eksperymentalnych – to wszystko po to, żeby zastanowić się, co jeszcze można zrobić, co dodatkowego uczynić, żeby jeszcze bardziej pomóc osobom przepracowanym. Marzą mi się działania profilaktyczne czy nawet kampania społeczna, która zapobiegałaby szkodliwym technikom zarządzania. Być może kiedyś stworzę organizację pomocową, aby wspierać tych, których nigdy nie będzie stać na skorzystanie z komercyjnej oferty projektu „Ogarnij Chaos®”.

I z tych rozmyślań na temat tego, jak jeszcze pomóc osobom przepracowanym, pojawiło się wiele niestandardowych projektów i rozwiązań. Ostatnio zaczęliśmy program onboardingowy w jednej z firm, z którą współpracuję. Już na początku ścieżki pracownika pracownicy poznają w nim konkretne metody pozwalające im nie wpadać w przepracowanie, trochę z założeniem, że lepiej na początku nauczyć się zdrowych praktyk, którymi chce żyć cała firma, niż później kosztownie leczyć tych, którzy wpadli w przepracowanie.

Pytanie 10

I ostatnie pytanie, najkrótsze: Co dalej?

Wiąże się z nim bardzo ważne dla mnie spotkanie z Davidem Allenem, autorem metodyki Getting Things Done. W 2019 r. pojechałem na GTD Summit, organizowany przez Davida Allena. Mieliśmy tam okazję porozmawiać w kuluarach. Zapytałem go wtedy: „David, w jaki sposób ty wytyczasz sobie kierunek rozwoju przy rozwoju GTD? Jesteś już tyle lat w tej branży, jak podchodzisz do rozwoju tego swojego flagowego projektu na tym etapie życia?”. Odpowiedź Davida była dosyć krótka: „Regularnie zadaję sobie pytanie: co dalej?”. To wydaje się banalne, ale regularne zadawanie sobie pytania „co dalej?”, „co będzie następnym krokiem?”, „Osiągnęliśmy już tyle, ale co dalej?” bardzo fajnie kierunkuje mnie w projekcie „Ogarnij Chaos®”.

Mam nadzieję, że te 10 pytań pomoże Wam w Waszym rozwoju. Że słuchając ich, znajdziecie inspiracje dla siebie. Myślę, że są one uniwersalne dla każdego, kto podejmuje się rozwoju jakiegoś projektu przez wiele lat. Niezależnie, czy rozwijasz swój unikalny projekt, czy budujesz firmę, czy rozwijasz swoją karierę, jest kilka takich pytań, które w sposób narastający coraz bardziej doprowadzą Was do esencji. W moim przypadku te pytania, które Wam przedstawiłem, pojawiły się w różnych okresach: niektóre na początku projektu, niektóre w połowie, inne dopiero bardzo niedawno. Mam wrażenie, że pojawiały się po prostu we właściwym momencie, wtedy kiedy byłem w stanie wejść na wyższy poziom. To nie tak, że wziąłem sobie z książki checklistę i powiedziałem: „Dobra, trzeba sobie zadać 10 takich pytań”, i na nie odpowiedziałem. Myślę, że niektóre musiały poczekać, aż dojrzeję – przepracuję swoje własne ograniczenia, słabości. Sądzę, że te początkowe pytania były bardziej intelektualne, zaczerpnięte z książek o rozwoju biznesu, gdy zaczynałem zastanawiać się, jak podejść do ułożenia biznesu. Te późniejsze wymagały też ode mnie wejścia bardziej w głąb siebie, zrozumienia swojej sfery emocjonalnej, również sfery z obszaru duchowości. Myślę, że bez usłyszenia tego swojego prawdziwego wewnętrznego głosu nie umiałbym z przekonaniem odpowiedzieć na te pytania. Jeżeli chodzi o te ostatnie pytania, to bardzo pomocny był dla mnie proces tzw. rozeznawania, w którym specjalizują się ojcowie jezuici.

Przygotowałem te pytania, żeby przekazać Wam takie skondensowane know how, bo mam nadzieję, że mając taką checklistę, będzie Wam już trochę łatwiej. Przestrzegałbym jednak przed zbyt szybkim przechodzeniem przez nie, bo niektóre z nich wymagają tego, żeby one przyszły we właściwym momencie, wtedy kiedy jesteśmy już gotowi wejść na nowy poziom.

Urodzinowa niespodzianka

Na koniec przygotowałem dla Was ogłoszenie specjalne – niespodziankę urodzinową. Tak jak powiedziałem na początku, ten odcinek nagrałem z okazji 10-lecia powstania projektu „Ogarnij Chaos®”. W związku z tym przygotowałem dla Was cztery darmowe miniszkolenia. Zostaną one poprowadzone na żywo w formule on-line kolejno 9, 14, 17 i 19 kwietnia 2021 r. Każde z nich odbędzie się w godzinach od 10.00 do 12.00 i będzie nagrywane. Jestem jeszcze w trakcie ustalania dokładnej agendy, co tam się znajdzie, ale wiem, że chcę przekazać Wam takie istotne elementy wychodzenia z przepracowania. Będzie na pewno o nowoczesnych metodach produktywności, jak wyjść z przepracowania, na co zwrócić uwagę. Co ważne, to szkolenia merytoryczne, przekażę Wam na nich wiedzę, którą przekazuję moim komercyjnym klientom. Podzielę się najlepszym doświadczeniem, które posiadam, bo myślę, że warto się tym dzielić. Jest ku temu fajna okazja. Udało się w 10 lat zdobyć trochę tych doświadczeń i mam nadzieję, że one się Wam przydadzą na Waszych ścieżkach rozwoju.

Na te szkolenia można się zapisać pod adresem Marcinkwiecinski.pl/urodzinyogarnijchaos. Jeżeli słuchacie tego odcinka już po tych datach – po 9, 14, 17 bądź 19 kwietnia 2021 r. ­– to również wejdźcie na tę stronę, ona będzie dostępna także po tych datach, a dowiecie się w jaki sposób otrzymać dostęp do tych nagrań. Gorąco Was zachęcam do wzięcia udziału na żywo w tych szkoleniach, będzie okazja do porozmawiania, przepracowania też swoich konkretnych pytań. Będzie możliwość porozmawiania, zadania pytań na żywo. Mam nadzieję, że też będziemy mogli sobie porozmawiać w kuluarach, powspominać trochę kawałek tej historii związanej z projektem „Ogarnij Chaos®”. Myślę, że to będzie fajny czas świętowania, na który Was serdecznie zapraszam.

Ankieta oceny odcinka

Bardzo Wam dziękuję za spędzony czas. Zapraszam Was do wypełnienia ankiety oceniającej ten odcinek. Jest ona dostępna pod adresem marcinkwiecinki.pl/specjalny1ankieta.

Materiały i transkrypt do tego odcinka znajdziecie pod adresem marcinkwiecinski.pl/specjalny1.

A na szkolenia urodzinowe można się zapisać pod adresem marcinkwiecinski.pl/urodzinyogarnijchaos.

Jeśli możesz oceń również podcast w ITunes

Zapraszam zatem do odwiedzin tych stron i do zobaczenia na szkoleniach urodzinowych.

A tymczasem wykorzystajcie dobrze swój czas. Cześć!

Porozmawiajmy

Czy jest jakieś pytanie, które szczególnie pomogło Ci w rozwoju? Jeśli tak – to jakie?

Leave a Reply