Jak zwiększyć efektywność pracy z domu?

Dla tych z Was, którzy decydujecie się na pracę zdalną z domu, przygotowałem kilka porad, które pomogą Wam ją sprawniej wykonywać.

👉 1) Zacznij od spaceru – praca z domu ma to do siebie, że może być wykonywana nawet zaraz po przebudzeniu, z łóżka. To niezbyt dobra metoda. Postaraj się ustanowić sposób jednoznacznego rozpoczynania pracy zdalnej. Takim sposobem może być ubranie się i wyjście na krótki 5-10 minutowy spacer po najbliższej okolicy. Wracając ze spaceru zaczynasz działać tak jakbyś wszedł właśnie do biura. Wyjście na spacer zmotywuje Cię również do ubrania się w “ubrania robocze”. Unikaj pracy w piżamie.

👉 2) Podejmij decyzję o której skończysz dziś pracę – praca zdalna ma również to do siebie, że może trwać do dowolnej godziny. Ustal sam ze sobą (a może również z domownikami) o której “wychodzisz z biura”, czyli do której godziny pracujesz. Ustaw sobie alarm w telefonie, aby Ci o tym przypomniał.

👉 3) Ustaw alarm aby co 1-2 godziny robić przerwę – o ile w biurze dość łatwo nam się odrywać od pracy i raczej mamy problem z pracą w skupieniu, w pracy zdalnej problemem robią się zbyt długie okresy pracy bez przerwy. Ustaw alarm w telefonie aby co 1-2 godziny przypomniał Ci, że czas na oderwanie się i krótką przerwę. Najlepiej byłoby przejść się na zewnątrz na krótki spacer, aby przewietrzyć szare komórki.

👉 4) Wypisz zadania, które chcesz dziś zrealizować – wypisz wszystko co chcesz zrobić danego dnia. Może to być w formie prostej listy zadań lub możesz użyć dedykowanego narzędzia, np. systemu Microsoft To Do, Nozbe lub Todoist.

👉 5) Oznacz 3 najważniejsze zadania na dziś – spośród wypisanych wszystkich zadań na dziś, oznacz trzy które będą najważniejsze. To z tych trzech chcesz się rozliczyć sam przed sobą. Są to najważniejsze zadania do realizacji tego dnia. Kiedy będziesz kończyć dzień, upewniasz się że to właśnie te trzy są wykonane. Wszystkie pozostałe starasz się wykonać, ale jeśli się nie uda, to i tak kończysz dzień o ustalonej porze (oczywiście ta zasada nie dotyczy “zawalenia” czegoś niezwykle ważnego, na przykład dziś mija termin składania oferty, a Ty nie wyrobiłeś się – w takich przypadkach obowiązuje zasada odpowiedzialnego zadbania o interes pracodawcy i własny obszar odpowiedzialności).

👉 6) Pamiętaj o posiłkach – nie zapomnij o jedzeniu. W pracy zwykle ktoś Ci o tym przypomni, w domu trzeba zadbać o to samemu. Pamiętaj, że podobnie jak w biurze, masz kilka opcji: możesz coś odgrzać z lodówki, możesz wyjść do pobliskiego bistro, możesz zamówić dostawę do domu. Nie koniecznie musisz odrywać się, aby ugotować obiad (skoro już jesteś w domu).

👉 7) Wyłącz telewizor i inne rozpraszacze – to, że pracujesz w domu nie znaczy, że masz się zachowywać jak w domu. Wyłącz wszystkie rozpraszacze: telewizor, konsole, seriale, muzykę, etc. Stwórz warunki które pomogą Ci w koncentracji.

👉 8) Zniknij domownikom z pola widzenia – jeżeli w domu są inni domownicy, umówi się na to żeby sobie wzajemnie nie przeszkadzać. To że pracujesz w domu nie znaczy, że dzięki temu możesz oporządzić jakieś obowiązki domowe, zająć się dzieckiem albo “wyskoczyć do sklepu”. Możesz to robić w przerwach, ale ważne aby umówić się na to czego nie będziesz robić, kiedy pracujesz. Tutaj przydatna jest zasada, aby nie wymagać czegoś, o co domownicy nie poprosiliby Cię, jeśli byłbyś w tym czasie w biurze.

👉 9) Skończ pracę zgodnie z planem – wyjście z biura i konieczność powrotu do domu motywuje do tego, aby kończyć pracę. Gdy pracujesz zdalnie łatwo jest “zasiedzieć się”. Rano ustaliłeś do której godziny pracujesz. Teraz, gdy nadeszła ta godzina, wprowadź tę decyzję w życie. Zamknij komputer, odłącz się od zasobów firmowych. Możesz też ponownie wyjść na krótki spacer. To spowoduje, że fizycznie “wyjdziesz z trybu biurowego” i “wrócisz do domu z pracy”.

Powyższe porady nie wyczerpują oczywiście wszystkich możliwości zwiększania efektywności pracy zdalnej. Ich stosowanie jednak pomoże Ci sprawniej pracować z domu i jednocześnie zadbać o równowagę pomiędzy pracą, a obszarami pozazawodowymi.

Pytanie: A co Tobie pomaga sprawniej pracować zdalnie z domu?

Leave a Reply