Czy zapisujesz swoje pomysły?

Jednym z wzorców wpadania w przeciążenie pracą jest nieumiejętność rozróżnienia co jest Aktywnym Przedsięwzięciem, a co pomysłem który chcesz zrealizować kiedyś w przyszłości.

Jednocześnie jest to wzorzec, który dość łatwo wyeliminować.

Aktywne Przedsięwzięcia to wszystkie te zobowiązania, które chcesz “domknąć” w perspektywie bieżącego roku i nad którymi aktywnie pracujesz już teraz.

Pomysły to wszystkie te tematy, które wydają Ci się atrakcyjne i pociągające, ale których z jakichkolwiek powodów nie będziesz ruszał w bieżącym kwartale i/lub nie mają terminu ukończenia w bieżącym roku. To takie tematy, którym przypisujemy etykietę “Kiedyś chciałbym to zrobić, ale teraz nie mam na to czasu/możliwości/przestrzeni/zasobów”.

Takie pomysły warto wydzielić i zapisać w dedykowanym ku temu miejscu. Metodyka GTD nazywa takie miejsce listą “Kiedyś może”, inni mówią o tym “Poczekalnia”, jeszcze inni “Lista marzeń”.

Niezależnie od tego jak to nazwiesz, jedno jest istotne – precyzyjnie określ co jest Aktywnym Przedsięwzięciem a co Pomysłem. Zobaczysz, że po takim posegregowaniu zejdzie z Ciebie dużo ciśnienia i ciężaru związane z dźwiganiem emocjonalnym tematów które chciałbyś zrobić, ale z różnych powodów nie będziesz nad nimi pracował.

Pytanie: Możesz podać przykład takiego tematu, który dla Ciebie jest pomysłem ale wiesz, że nie będziesz nad nim pracować w najbliższym czasie?

Leave a Reply