Kiedy mocna strona staje się utrapieniem

Zastanów się czy miałeś taką sytuację, że coś co przychodzi Ci wyjątkowo łatwo i intuicyjnie stało się przyczyną jakiegoś problemu lub trudności. Jestem przekonany, że znajdziesz wiele przykładów. Tak to już jest, że Twoja mocna strona, która zazwyczaj jest podstawą Twoich sukcesów, w niektórych sytuacjach staje się utrapieniem.

20140819_kiedy_mocna_strona_staje_sie_utrapieniem

Zdjęcie z kolekcji (c)RaSeLaSeD – Il Pinguino Flickr Creative Commons na licencji CC2.0

Przyjrzyj się poniższym sytuacjom (imiona bohaterów zostały zmienione) i zastanów się czy miałeś podobne.

2 strony medalu

Kreatywność – Piotr jest niezwykle kreatywnym gościem. Wymyślił niejedną kampanię, którą oglądałeś w telewizji. Niestety w sytuacjach trudnych, kreatywność Piotra podsuwa mu również dziesiątki czarnych scenariuszy co może pójść nie tak. Na spotkaniu zespołu jest pierwszym, który wymieni jednym tchem sto powodów, dla których kampania się nie uda. Chyba domyślasz się jakie to demotywujące. Piotr często popada w odwlekanie. Zanim zabierze się do pracy, jego kreatywność skutecznie wzbudzi lęk przed porażką. Jej efekty wyobrazi sobie w najdrobniejszych szczegółach.

Umiejętność rozwijania biznesu – Kasia jest utalentowaną business woman. Ma talent do rozpoznawania szans biznesowych. Swoimi pomysłami na biznes mogłaby obdarować z dziesięć innych firm. Wszędzie widzi szansę na rozwój. Niestety ma również władzę, by rozpoczynać pracę nad tymi szansami. W efekcie równolegle pracuje nad rozwojem kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu szans. Angażuje zasoby w sposób rozproszony. Wiele szans pozostaje niewykorzystanych, gdyż zwyczajnie brakuje zasobów na ich obsłużenie.

Analiza – Jacek jest świetnym analitykiem. Potrafi rozrysować nawet najbardziej skomplikowany proces. Dostrzega powiązania i zależności. Znajduje drogi na skróty i niewidoczne na pierwszy rzut oka optymalizacje. Jednak często zdarza mu się analizować fragment, który niewiele wnosi do całego rozwiązania. Spędza zbyt wiele czasu na rozwikływaniu niezbyt istotnego elementu. W konsekwencji zamiast przejść do działania, tkwi w miejscu z powodu paraliżu spowodowanego nadmierną analizą.

Przywiązanie do szczegółów – Patrycja ma dar dbania o najdrobniejszy szczegół. Jest organizatorką imprez firmowych. Każda impreza którą organizuje jest maksymalnie dopracowana. Patrycja pamięta o zadbaniu o wszystkie niezbędne detale: zaproszenia, przebieg imprezy, catering, obsługę prelegentów, a nawet wystrój łazienek, subtelne oświetlenie sceny, czy kolor zasłon w pokoju do relaksu. Gdy nie organizuje imprez potrafi być jednak irytująca dla otoczenia. Kiedy jest na wakacjach, dostrzega wszystkie niedostatki organizacyjne w hotelu. Kiedy jest na kolacji z przyjaciółmi głośno komentuje, że obrus nie pasuje do talerzy, a posiłek mógłby być lepiej udekorowany. Patrycja ma coraz mniej znajomych, którzy chcą spędzać z nią czas.

Urok osobisty – Paweł jest świetnym handlowcem. Od zawsze jest tzw. duszą towarzystwa. Nawiązywanie nowych znajomości nigdy nie było dla niego problemem. To taki „brat łata” – z każdym ma o czym porozmawiać, ludzie szybko przekonują się do jego pomysłów. Klienci go uwielbiają – jest czarujący. Nic więc dziwnego, że rok do roku wyrabia wysokie, ponadprzeciętne wyniki sprzedażowe. Jednak żona Pawła ma coraz więcej uwag do jego pracy. Często nie ma go wieczorami w domu, gdyż spędza czas na kolacjach biznesowych. Coraz bardziej drażni ją, że są to kolacje głównie z Klientkami. Spotkania, w których uczestniczy Paweł są mało konkretne – zespół spotyka się, aby ustalić plan działania, ale zanim wezmą się do pracy, marnują ponad połowę czasu na pogaduszki, w których bryluje nasz handlowiec. Paweł również nie przepada za pisaniem ofert. O wiele łatwiej wziąć mu za telefon i porozmawiać z ulubionym Klientem lub Klientką.

Zarządzanie projektami – Marta jest wyjątkowym kierownikiem projektów. Te, którymi zarządza zawsze kończą się na czas, a po drodze zdarza się niewiele turbulencji. Wszyscy robią to, co do nich należy. Klienci są bardzo zadowoleni. Zespół też, bo Marta odciąża ich od wszystkich niewygodnych zadań planistyczno-organizacyjnych. Problem pojawia się, kiedy następują niespodziewane zmiany. Marta bardzo źle znosi zmiany raz ułożonego planu. Znajomi Marty nie przepadają za wspólnymi wycieczkami – wszystko musi być jak w zegarku. Chętnie posiedzieliby jeszcze na tym pięknym dziedzińcu zamku, ale Marta już popędza ich w kierunku następnego zabytku. Sama Marta ma czasem wrażenie, że pomimo iż wiele jej się udaje, to są to sukcesy obciążone zbyt wielkim kosztem braku elastyczności i nadmiernego skupienia na planowaniu.

Pasja – Iwona pasjonuje się aranżacją przestrzeni ogrodowych. Jest wziętym architektem krajobrazu. Aranżacje, które projektuje budzą zachwyt odbiorców. Jak sama mówi ma bzika na punkcie pięknych ogrodów. Stale szuka inspiracji w Internecie. Godzinami może oglądać albumy z projektami ogrodów. Spędzając czas z rodziną, stale myśli o nowych pomysłach i aranżacjach. Nawet kiedy w kinie ogląda film z mężem i dziećmi, myślami jest w swoich ogrodach. W wyobraźni kreśli projekt dla nowego Klienta. Rodzina i przyjaciele martwią się, że Iwona rozbudziła swoją pasję do rozmiarów obsesji. Iwona też miewa wyrzuty sumienia, że zamiast pobawić się z dziećmi woli przebywać w świecie swoich krajobrazów.

To tylko kilka wybranych przykładów, kiedy to w czym jesteś naprawdę dobry przechyla się na „ciemną stronę mocy”. Ciekawy jestem jak jest u Ciebie?

Co możesz z tym zrobić

Być może zastanawiasz się teraz co możesz zrobić, jeżeli znajdziesz się w podobnej sytuacji? Jeżeli pojawiła się taka refleksja to bardzo dobrze. Pierwszy punkt rozwiązania, to uświadomienie sobie, że ten obszar wymaga przepracowania.

Oto, co możesz zrobić.

Zidentyfikuj swoje mocne strony – najpierw zidentyfikuj własne mocne strony. Co takiego robisz w sposób wyjątkowy? Co przychodzi Ci wyjątkowo łatwo i zwykle myślisz sobie, że to jest takie oczywiste? Przypomnij sobie sytuację, za co chwalą Cię Twoi znajomi i współpracownicy. Co takiego potrafisz, co im przychodzi z trudnością?

Rozpoznaj sytuacje, w których mocna strona zmienia się w utrapienie – teraz czas na obejrzenie drugiej strony medalu. W jakich sytuacjach przeginasz z wykorzystaniem swoich mocnych stron? Kiedy stają się one utrapieniem dla Ciebie lub Twojego otoczenia? Jakie są efekty owego utrapienia? Spisz swoje wnioski. Będą potrzebne do dalszej pracy.

Rozpoznaj wzorzec utrapienia – z listy przygotowanej w powyższym punkcie, wybierz 3 najczęściej powracające. Jestem przekonany, że istnieje wzorzec który powtarzasz. Jest jakiś wyzwalacz, który sprawia, że zaprzęgasz mocną stronę do działania. W przypadku Marty jest to konieczność zrealizowania przedsięwzięcia. U Pawła to wykonywanie żmudnej pracy typu oferta. U Jacka, problem, którego nie rozumie. Po wyzwalaczu następuje ciąg działań, które wykonujesz – to jest to co przychodzi Ci niezwykle łatwo i intuicyjnie. Zwykle robisz to niemalże automatycznie. Po działaniach następują rezultaty. Osiągasz swoistą nagrodę. Marta znajduje się w uporządkowanym świecie. Paweł podtrzymał ważną dla niego relację. Jacek zrozumiał istotę problemu.

Wypracuj strategię niwelowania – zastanów się teraz, w jakich sytuacjach wyzwalacz nie powinien się włączyć? Jest wiele sytuacji, kiedy takie działanie nawykowe Ci się przydaje. Nas jednak interesują te sytuacje, gdzie mocna strona przechodzi w utrapienie. Wypisz te sytuacje. Opisz bardzo dokładnie czym charakteryzują się te sytuacje. Im dokładniej tym lepiej. Teraz najciekawsza część. Potrzebna będzie Twoja kreatywność. Przygotuj alternatywny zestaw działań, które nastąpią po uruchomieniu wyzwalacza. Dzięki temu dla każdego wyzwalacza będziesz posiadał kilka zestawów działań – każdy na odpowiednią okazję. I tak Marta w przypadku planowania przedsięwzięć niezawodowych przygotuje bardzo ogólny plan. Tak na 30% swoich możliwości. Paweł, zamiast do Klienta zadzwoni do żony. A jeśli ta chęć dzwonienia przychodzi w trakcie pisania oferty, zamiast telefonu wyśle żonie SMS. Jacek, w trakcie analizy zada sobie pytanie „czy ta analiza wnosi coś istotnego?”. Kasia zacznie stosować „Czarny Zeszyt”. Ważne jest abyś nie niwelował wyzwalacza, a działania po nim następujące.

Nie poddawaj się – teraz czas na wprowadzenie zestawu nowych akcji w życie. Na początku będzie trudno. Nie zrażaj się jednak. Zacznij od jednego zestawu dla jednej konkretnej mocnej strony. Naucz się stosować nowy zestaw w określonej sytuacji. Powtórz wielokrotnie. To tak jak z nauką obsługi nowego narzędzia. Kiedy uczyłeś się wkręcać śruby śrubokrętem na początku ześlizgiwał się z główki. Teraz robisz to automatycznie. Jeżeli masz taką możliwość poproś zaufaną osobę, by przez pierwszy okres nauki „pilnowała Cię”. Ustalcie jakiś dyskretny znak, który da Ci ta osoba w momencie, gdy Twoja mocna strona przechodzi w utrapienie. To będzie dla Ciebie sygnał, że trzeba zastosować strategię niwelowania zamiast standardowego zestawu działań. Zobaczysz, że wkrótce będziesz robił to automatycznie.

Powodzenia!

Pytanie: Jaka jest Twoja mocna strona i w jakich sytuacjach staje się Twoim utrapieniem?