Twój osobisty motywator – lista zwycięstw

Masz wrażenie, że kolejny tydzień minął a Ty nie wiesz gdzie podział się Twój czas? Miewasz wrażenie, że zachowujesz się jak chomik w kołowrotku – pędzisz, nie widząc w tym sensu? Często tracisz motywację do tego, co robisz?

20140310_trophies

Zdjęcie z kolekcji (c)Alistair Rickman Flickr Creative Commons na licencji CC2.0

Jeżeli powyższe sytuacje nie są Ci obce, zachęcam Cię do prowadzenia Twojej osobistej “Listy zwycięstw”.

W systemie wsparcia produktywności stwórz miejsce, gdzie będziesz odnotowywał najważniejsze wydarzenia, których dokonałeś. Co tydzień, podczas przeglądu tygodniowego, zerknij do kalendarza na mijający tydzień. Na listę zwycięstw zapisz 3-5 osiągnięć, z których jesteś zadowolony. Chodzi o takie wydarzenia, które wydarzyły się przy Twoim udziale, a ich przywołanie z pamięci powoduje, że czujesz zadowolenie, radość lub dumę. Zapisz datę, krótką nazwę, która przypomni Ci o tym osiągnięciu oraz jeśli chcesz, również krótką notatkę na ten temat.

Jeżeli uważasz, że w mijającym tygodniu nie osiągnąłeś nic wyjątkowego, koniecznie obniż wymagania! Na pewno istnieje coś, co udało Ci się zrobić lub wykonać, albo jakiś projekt, który popchnąłeś (choćby o drobny krok) do przodu. Na początek wystarczą takie drobne sprawy. Z czasem przekonasz się, że dostrzegasz również większe osiągnięcia.

Co możesz zrobić z listą zwycięstw?

Gdy zaczniesz prowadzenie własnej listy zwycięstw, szybko przekonasz się, że przyniesie Ci to wiele korzyści:

Wzmocnienie motywacji – obserwowanie rosnącej listy osiągnięć zwiększy Twoją motywację. Zauważysz, że Twoja ciężka praca przynosi konkretne efekty, których w codziennym zabieganiu możesz nie zauważać. Zmniejszysz również wrażenie czasu przeciekającego przez palce. Od teraz masz już listę faktów, na co przeznaczyłeś swój najcenniejszy zasób.

Ocena pracownicza – regularnie wypełniana lista zwycięstw to doskonałe narzędzie, które możesz wykorzystać, aby poprawić swoje szanse na awans oraz ocenę pracowniczą. Na kolejne spotkanie z menedżerem przyjdziesz wyposażony w listę konkretnych faktów na temat Twoich osiągnięć. Gwarantuję, że menedżer będzie pozytywnie zaskoczony.

Analiza mocnych stron – jeżeli zastanawiasz się, co jest Twoimi mocnymi stronami, lista zwycięstw może pomóc w ich analizie. Szybko dostrzeżesz pewne wzorce osiągnięć. Zastanów się, jakie mocne strony za nimi stoją?

Identyfikacja odwlekania – lista zwycięstw pozwala również zidentyfikować okresy Twojej obniżonej produktywności. Jeżeli na liście zwycięstw pojawią się osiągnięcia będące poniżej Twoich możliwości, to sygnał, że być może wpadłeś w “pułapkę zapracowania” lub uruchomiłeś swój wzorzec odwlekania.

Wyzwalacz do przeprowadzenia zmiany – analiza listy osiągnięć z ostatniego półrocza, może Ci również podjąć decyzję do przeprowadzenia zmiany Twojego działania. Jeżeli stwierdzisz, że osiągnięcia na liście zwycięstw są poniżej Twoich możliwości lub aspiracji, to dobry moment by przyjrzeć się własnym priorytetom. Może to oznaczać, że gdzieś się zasiedziałeś, a lista pokaże Ci fakty i argumenty motywujące do wprowadzenia zmian.

Gdy nie wiesz co zapisać

Jeżeli zaobserwujesz, że ciężko przywołać Ci swoje osiągnięcia z mijającego tygodnia, możesz wypróbować serwis IDoneThis.com.

20140310_idonethis1

Po zarejestrowaniu, serwis codziennie na koniec dnia przyśle Ci pytanie “Co dzisiaj zrobiłeś?” (lub inne pytanie, które samodzielnie skonfigurujesz):

20140310_idonethis2

Gdy odpowiesz na tę wiadomość, Twoje osiągnięcia zostaną zapisane w serwisie w formie kalendarium. Dzięki temu codziennie będziesz zapisywać swoich kandydatów do wybrania zwycięstw, które zapiszesz na listę podczas przeglądu tygodniowego. Aplikacja w podstawowej funkcjonalności jest bezpłatna.

Pytanie: Co wpiszesz na swoją listę zwycięstw w tym tygodniu?

1 komentarz do “Twój osobisty motywator – lista zwycięstw

  1. Bardzo dobry pomysł. I wcale nie muszą to być dokonania na miarę przyłączenia Krymu do swojego kraju. Może to być uprzątnięcie z biurka zaległych materiałów do przeczytania, których i tak nie będziesz miał czasu NIGDY przeczytać.

Leave a Reply