Objawy niskiej produktywności osobistej

Ciężko rozpoznać u siebie niską produktywność. Często jesteś tak zapracowany, że jesteś przekonany, że dajesz z siebie wszystko, a Twoja produktywność jest na bardzo wysokim poziomie. To u innych dostrzegasz, że mogliby pracować ciężej i lepiej. A nawet, jeśli czujesz, że być może Twoja produktywność jest niska, to zaraz włączasz racjonalizację, bo trudno się przyznać nawet przed sobą, że to może być problem. Dopiero obiektywne spojrzenie z zewnątrz i konstruktywna informacja zwrotna od szefa, współpracownika, coacha, mentora lub konsultanta uświadamia Ci, że coś jest na rzeczy.

ogarnij_chaos_niska_produktywnosc

Zdjęcie z kolekcji (c)Victor1558 Flickr Creative Commons na licencji CC2.0

Zachęcam Cię do krytycznego przeanalizowania, w jaki sposób pracujesz. Nie warto czekać, aż inni zwrócą uwagę na niską skuteczność i wydajność Twojej pracy. Lepiej zdiagnozować się samodzielnie i coś z tym zrobić. Poniżej znajdziesz najczęstsze symptomy, które mogą wskazywać na obniżoną produktywność.

Najprościej zdać się na intuicję. Jeżeli czujesz, że nie osiągasz tego, co byś chciał w takim tempie jak byś chciał, najprawdopodobniej masz obniżoną produktywność. Lub jeśli osiągasz to, co chcesz, w tempie, które Ci odpowiada, ale osiągnięcia te są okupione zbyt dużym dla Ciebie kosztem. Intuicja potrafi być jednak zawodna.

Lepiej sprawdzić, czy któreś z poniższych objawów występują w Twoim sposobie działania. Najlepiej wydrukuj ten wpis (lub przenieś do OneNote) i zaznacz te symptomy, które występują u Ciebie.

 1. Często mówisz “nie mam czasu” – masz ciągłe poczucie braku czasu.
 2. Rozproszenie – co chwila coś lub ktoś Cię rozprasza. Nie możesz się skupić na wykonywanym zadaniu.
 3. Odwlekanie – robisz wszystko na ostatnią chwilę. Przez cały tydzień robisz mało istotne rzeczy, by pod koniec tygodnia lub w weekend nadrabiać zaległości. Niektóre ważne zadania przekładasz z tygodnia na tydzień, a potem z miesiąca na miesiąc.
 4. Wielozadaniowość – robisz wiele zadań w jednym czasie. Piszesz kilka emaili jednocześnie. Na spotkaniach zespołu piszesz raporty, odpowiadasz na maile, przeglądasz Facebooka.
 5. Wiele zadań otwartych, mało zadań zakończonych – rozpoczynasz wiele zadań, ale tylko niewielka ich liczba kończy się konkretnym rezultatem.
 6. Praca po godzinach – notorycznie zdarza Ci się pracować po godzinach i w weekendy.
 7. Gaszenie pożarów – większość rzeczy, które robisz jest z terminem “na wczoraj”. Wszystko jest pilne. Jesteś zaskakiwany przez pojawiające się zadania.
 8. Zapominanie o zobowiązaniach – co chwila okazuje się, że o czymś zapomniałeś.
 9. Stres – jesteś zestresowany ilością pracy i tym, że “końca nie widać”.
 10. Zabieganie – stale gdzieś pędzisz. W biurze, na drodze, na spacerze z rodziną.
 11. Niejasne priorytety – wszystko co robisz jest tak samo ważne. Nie wiesz, z czego możesz zrezygnować. Nie wiesz co jest najważniejsze.
 12. Głowa stale w pracy – mimo, że już dawno wyszedłeś z biura, głową stale jesteś w pracy. Przy kolacji myślisz o tej ważnej prezentacji, którą masz wysłać szefowi.
 13. Niepewność – czujesz niepewność, czy o czymś ważnym nie zapomniałeś.
 14. Duża ilość popełnianych błędów – często popełniasz podobne lub takie same błędy.
 15. Powtórzenia i odrzucenia – rezultat Twojej pracy często wraca do poprawki. Kilkakrotnie wykonujesz to samo zadanie.
 16. Poczucie bezsensu pracy – czujesz, że to co robisz jest bez sensu. Nie wiesz, po co właściwie robisz to co robisz.
 17. Przekraczanie terminów – często przekraczasz terminy, do których się zobowiązałeś. Inni przypominają Ci abyś dosłał swoje materiały.
 18. Bałagan na biurku – na Twoim biurku panuje permanentny bałagan. Na brzegu biurka możesz znaleźć dokument sprzed 2 lat.
 19. Unikanie odpowiedzialności – wkładasz dużo energii w to, aby nie brać na siebie nowych zobowiązań. Nie lubisz określać, na kiedy wykonasz swoje zadanie.
 20. Przytłoczenie pracą – czujesz, że masz za dużo zadań na głowie. Masz wrażenie, że ciągle pracujesz.
 21. Utrata nabytych kompetencji i uprawnień – zapominasz, lub nie masz czasu zdawać egzaminów certyfikujących Twoje kompetencje. Nie masz czasu na doszkalanie się.
 22. Gorsze relacje z współpracownikami – rozmowy z Twoimi współpracownikami zwykle dotyczą przekroczonych terminów, tego że coś zawaliłeś lub niskiej jakości Twojej pracy. Często pojawiają się konflikty.
 23. Nie wiesz, kiedy będzie gotowe – nie jesteś w stanie określić, kiedy dostarczysz rezultaty swojej pracy.
 24. Niejasne cele – nie wiesz, jakie cele powinieneś zrealizować. Nie wyznaczasz sobie celów.
 25. Brak motywacji do pracy – do pracy chodzisz z przymusu. Nie chce Ci się pracować. Poniedziałki są fatalne.
 26. Kariera utknęła w miejscu – od dłuższego miejsca Twoja kariera stoi w miejscu. Nie awansujesz, nie rozwijasz się. Od kilku lat robisz ciągle to samo.
 27. Mało czasu na życie pozazawodowe – praca wypełnia większą część Twojego życia. Nie masz czasu na urlop, hobby, rodzinę, znajomych i inne ważne dla Ciebie „niezawodowe” sprawy.
 28. Trudności ze snem – tak intensywnie myślisz o pracy przed snem, że nie możesz zasnąć. Przed zaśnięciem musisz “strzelić lufę, aby się wyluzować”.
 29. Obawa o utratę pracy – często lub ciągle martwisz się o utratę pracy.
 30. Gorsze relacje z najbliższą rodziną lub bliskimi – osoby bliskie zwracają Ci uwagę, że ciągle pracujesz, że nie masz dla nich czasu.
 31. Zmęczenie – permanentnie jesteś przemęczony.
 32. Niskie morale – bywasz cyniczny, nie angażujesz się w pracę swojego zespołu. Twój szef, współpracownicy, firma są źródłem wielu negatywnych emocji.
 33. Brak pomysłu na rozwój kariery – chcesz się rozwijać, ale nie masz pomysłu, w jakim kierunku.
 34. Wyuczona bezradność – często tłumaczysz się, że czegoś nie wiesz, lub że nigdy tego nie robiłeś.
 35. Cynizm i kombinatorstwo – dużo energii wkładasz w miganie się od pracy. Lubisz tak to ustawić, aby inni się napracowali a Ty nie. Jeżeli popełnisz błąd, starasz się pokazać że to wina innych.
 36. Malowanie trawy na zielono – pomimo braku efektów, tak wypełniasz systemy firmowe, aby wyglądały dobrze.
 37. Niskie poczucie własnej wartości – nie wierzysz we własne możliwości. Masz poczucie, że wszyscy wokoło są lepsi od Ciebie. Często myślisz, że nie nadajesz się do pracy, którą wykonujesz.
 38. Inni dostają fajne projekty, Ty otrzymujesz najgorsze zadania – masz mały wpływ (albo żaden) na zadania, które wykonujesz. Zwykle trafiają do Ciebie te najmniej atrakcyjne.

To tylko niektóre objawy niskiej produktywności. Już zidentyfikowane kilku z nich u siebie, może spowodować bardzo duże kłopoty w Twoim rozwoju zawodowym. Pamiętaj również, że każdemu z nas zdarzają się okresy obniżonej produktywności. Nie jest problemem, jeśli niektóre objawy obserwujesz u siebie od czasu do czasu. Gorzej, jeśli obserwujesz je od dłuższego czasu lub regularnie się powtarzają.

Pytanie: Które symptomy obserwujesz najczęściej u współpracowników w swoim miejscu pracy?

8 komentarzy do “Objawy niskiej produktywności osobistej

 1. 2 – receptą na to jest asynchroniczna organizacja pracy, pewne rzeczy robię gdy mam mniej rozpraszaczy, w wypadku niektórych typów zadań 3, czasem 7, bywa że 13, czasem 23, bywają okresy że 25.
  HTH (czyli: “hope this helps”), skoro pytasz 🙂

 2. Rzeczywiście punkty mogą wskazywać na przemęczenie i spadek produktywności. Niektóre jednak, jeśli występują pojedynczo, można potraktować jako cechę danej osoby (bałagan na biurku, czy kombinatorstwo – niestety). Ale post zwraca uwagę na bardzo ważną rzecz i dobrze, że o tym mówisz! Pozdrawiam!

  • Cieszę się, że wpis się podoba. Jak w każdej diagnozie trzeba sprawdzić występowanie kilku krzyżujących się czynników. Zwórciłem uwagę na symptomy, które zwykle występują przy niskiej produktywności. Oczywiście mogą wskazywać również na inne kwestie.

 3. Część tych symptomów wynika również z organizacji/kultury środowiska pracy – nie szanowanie swojego czasu nawzajem, ciągłe dorzucanie zadań do kolejki lub zmiany priorytetów, braki w kadrze.

  • Michale, dziękuję za zwrócenie na to uwagi. Tu skupiełm się na produktywności osobistej, ale jest ona również powiązana z produktywnością zespołową i produktywnością organizacji. Za jakiś czas pewnie o tym napiszę.

Leave a Reply