Zarządzanie projektami krok po kroku

Gdy mowa o projektach, naturalnie przychodzi na myśl dziedzina “zarządzania projektami”. Gdy tylko zaczniemy rozpoznawać temat, wyszukiwarka odsyła do stron z wieloma skomplikowanymi i niezrozumiałymi terminami: PRINCE 2, PMBOK, Agile, harmonogramy, statusy, interesariusze, certyfikacje. U wielu osób pojawia się skojarzenie, że to bardzo złożona dziedzina, przeznaczona tylko dla profesjonalnych kierowników projektu.

ogarnij_chaos_zarzadzanie_projektami_mkapusta

To częsty błąd w rozumowaniu, bo w dzisiejszej pracy umysłowej prawie każdy pracownik realizuje jakieś projekty. David Allen, twórca metodyki GTD, mawia nawet, że “każdy człowiek jest kierownikiem projektu, gdyż produkuje rezultaty, na które składa się wiele powiązanych działań”.

20160808_2_typy_tworzenia_przyszlosci

Z ogromną przyjemnością przeczytałem wiadomość, że na rynku wydawniczym pojawiła się pozycja “Zarządzanie projektami krok po kroku” Mariusza Kapusty, trenera i doradcy z zakresu zarządzania projektami, autora bloga 12 pytań Mariusz jest jedną z osób, która zainspirowała mnie do poszukiwań alternatywnej ścieżki kariery oraz zgłębiania tematyki produktywności i zarządzania projektami. Z zaciekawieniem czytałem jego perypetie rozwojowe opisywane na blogu.

Z pojawienia się jego książki ucieszyłem się z dwóch powodów:

 • Mariusz ma wyjątkowy dar tłumaczenia rzeczy skomplikowanych w prosty sposób
 • Mariusz na zarządzaniu projektami zjadł zęby

Z zapałem więc przystąpiłem do lektury. I muszę przyznać, że nie zawiodłem się! 🙂 Książka opisuje złożoną dziedzinę zarządzania projektami w prosty i przystępny sposób.

Dla kogo?

Być może szef poprosił Cię o zorganizowanie wizyty referencyjnej dla Klientów? Albo przygotowujesz się do przebudowy strony internetowej Twojej firmy? Startujesz z nową kampanią marketingową? Planujesz budowę domu? A może szykujesz się do podróży dookoła świata? To wszystko to właśnie projekty! I jak każdy projekt, rządzą się swoimi prawami i dynamiką.

Mariusz napisał bardzo dobry poradnik dla osób, które realizują wiele projektów, a często same nie zdają sobie sprawy, że to co robią to właśnie projekt! Jeżeli w swojej pracy organizujesz, koordynujesz lub planujesz jakiekolwiek przedsięwzięcia, koniecznie zapoznaj się, przynajmniej pobieżnie, z tą pozycją. Najbardziej skorzystają z niej osoby, które nie są etatowymi kierownikami projektów, ale w swojej pracy realizują wiele przedsięwzięć, a także osoby zaczynające karierę w dziedzinie zarządzania projektami.

Jednak i bardziej doświadczeni kierownicy, którzy PMBOK znają na pamięć, nie powinni obok tej książki przechodzić obojętnie. Dlaczego? Mariusz zawarł w swojej książce wiele przykładów “z życia kierownika projektu”, które zwykle w opisie standardów i metodyk są pomijane. To dobre źródło inspiracji, jak rozwiązywać niestandardowe sytuacje i spojrzenie “kolegi po fachu” od innej strony na problemy, z którymi styka się każdy kierownik projektów.

Struktura książki

Zgodnie z tytułem Mariusz prowadzi Czytelnika przez wszystkie etapy projektu, od pomysłu po szczęśliwe zakończenie.

Książka została podzielona na następujące rozdziały:

 1. Wprowadzenie do zarządzania projektami
 2. Rozpoczęcie projektu
 3. Planowanie projektu
 4. Realizacja projektu
 5. Monitorowanie projektu
 6. Sterowanie projektem
 7. Zamknięcie projektu

To, co szczególnie przypadło mi do gustu to studia przypadków. Podczas lektury poznasz trzech kierowników projektu:

 • Kasię, asystentkę zarządu w dużej korporacji organizującej wyjazd firmowy
 • Adama, właściciela małej firmy budującego swoją stronę internetową
 • Kubę, menedżera sprzedaży w dużej firmie, wprowadzającego nowy model obsługi Klienta

Razem z nimi prześledzisz historię realizacji ich projektów. Co najważniejsze to nie są kierownicy doskonali, jak często bywa w podobnych podręcznikach. Każdy z nich popełnia błędy, a dla Mariusza to okazja by objaśnić możliwe rozwiązania na bazie opisywanej teorii. Bardzo fajne i ułatwiające zrozumienie rozwiązanie!

O ogarnianiu chaosu

W trakcie lektury wynotowałem dwa fragmenty, które opisują nie tylko zarządzanie projektami, ale odnoszą się również do ogarniania chaosu i produktywności:

“Wiele z tych rzeczy wydaje się oczywistych. I rzeczywiście tak jest. Najlepsi menedżerowie są mistrzami kwestii oczywistych! Problemy najczęściej pojawiają się, gdy człowiek uzna, że jego te zasady nie obowiązują. Projekty są wystarczająco skomplikowane bez niepotrzebnej improwizacji. Ułatw sobie życie i zapamiętaj to, co najważniejsze”

“Na pewno spotkałeś się z zasadą Vilfreda Pareta, zwaną też 80/20. Według niej 20% działań jest odpowiedzialnych za 80% rezultatów. Niestety brutalna prawda wynikająca z tej zasady jest też taka, że w czasie doprecyzowania większość projektów należy skasować. Nie każdy pomysł jest genialny i dla swojego dobra powinieneś jak najwcześniej zdać sobie z tego sprawę.”

Podsumowując

Gorąco zachęcam Cię do zapoznania się z książką Mariusza Kapusty i jego metodą KISS PM. To bardzo dobry, praktyczny podręcznik dla osób, które chcą dobrze realizować swoje przedsięwzięcia. Dotychczas brakowało mi takiego podręcznika, który mógłbym polecić Klientom ogarniającym chaos, aby zgłębili podstawy realizowania projektów w łatwy i przyjemny sposób. Na szczęście już się to zmieniło. Jeżeli z Twojej diagnozy wynika, że często dopada Cię chaos na poziomie działań lub zobowiązań, to dla Ciebie lektura obowiązkowa.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Samo Sedno. Ten wpis NIE JEST artykułem sponsorowanym. Książka po prostu bardzo mi się podoba 🙂

Pytanie: Jakie inne, praktyczne poradniki na temat zarządzania projektami mógłbyś polecić?

8 komentarzy do “Zarządzanie projektami krok po kroku

 1. Marcin,czytam, ale rzadko komentuję, twoje wpisy. Tym razem zrobię wyjątek. Teoria projektów jest rzeczywiście szeroko i z odpowiednią wagą traktowana literaturze;-) Nie operę sie wiec, żeby ci podziękować za polecenie książki dla zwykłych ludzi, którą, o ile mnie przekona, polecę dalej swojemu zespołowi.
  🙂

 2. A ja polecam kilka praktycznych i przede wszystkim sprawdzonych porad o zarządzaniu projektami 5 skutecznych praktyk zarządzania projektami

Leave a Reply