1 urodziny bloga!

Jutro minie dokładnie rok od opublikowania pierwszego wpisu na blogu. To dobry moment, aby podsumować i podzielić się kilkoma informacjami dotyczącymi przyszłości bloga.

ogarnij_chaos_1urodziny

Zdjęcie z kolekcji (c)Will Clayton Flickr Creative Commons na licencji CC2.0

Garść statystyk

Pisanie bloga zacząłem 8 października 2012. Obecnie jest odwiedzany przez 1100 unikatowych Czytelników miesięcznie. Czytelnik średnio podczas odwiedzin czyta 2,14 wpisów. W ciągu mijającego roku system statystyk odnotował wejścia z 56 krajów (najczęściej Polska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, najrzadziej Kenia, Tunezja, Peru). Bardzo dużo Czytelników trafiło na bloga za pomocą Google. Zaraz za jest Facebook, LinkedIn i GoldenLine. Co ciekawe, ilość wejść z Twittera jest niewielka. Na listę prenumeratorów bloga obecnie jest zapisanych 29 Czytelników. Najbardziej zaskakująca fraza wpisana w Google, która doprowadziła Czytelnika do mojego bloga to “wplyw picia na zycie duchowe przyklady” 🙂

Najczęściej czytany wpis na dzień dzisiejszy to Co zrobić by szef był zadowolony? Najmniej popularny zaś to: Ciekawość świata

5 wniosków z blogowania

Nie ukrywam, że blogowanie sprawia mi niesamowitą frajdę Smile Świadomość, że publikowane treści są dla kogoś przydatne sprawia, że z przyjemnością siadam do pisania kolejnego wpisu. Oto 5 wniosków, które wyciągnąłem po mijającym roku blogowania. Być może zainspirują Cię do uruchomienia własnego bloga:

Blogowanie to dobry trening systematyczności – cotygodniowe zobowiązanie do opublikowania wpisu w poniedziałek to doskonała okazja do treningu samodyscypliny. Nie zawsze się chce, nie zawsze jest pomysł, a wpis musi się pojawić. Jedną z technik, którą wypracowałem aby się motywować w cięższych chwilach, to traktuję publikację na blogu jak spotkanie z Czytelnikiem – po prostu musi się odbyć. Brak publikacji byłby tak samo niemile widziany jak niepojawienie się na spotkaniu w realu.

Blogowanie pomaga uporządkować myśli – zamknięcie danego tematu w 600 – 1000 słowach sprawia, że temat niejako się porządkuje. Starając się wytłumaczyć dane zagadnienie innym, sam również porządkuję swoją wiedzę. Szczerze polecam każdemu! A sam stale ćwiczę się w skracaniu tekstów (co jak widać idzie mi z mizernym skutkiem Smile ).

Wartościowa informacja zwrotna – Zauważyłem, że w odpowiedzi na publikowane treści otrzymuję bardzo wartościową informację zwrotną. Dużo lepszej jakości niż po wystąpieniach lub warsztatach. Wydaje mi się, że Czytelnikom łatwiej napisać z czym się zgadzają lub nie, niż wyrazić to w ankietach lub osobistej rozmowie.

Prowadzenie bloga wspiera sprzedaż – własny blog jest doskonałym narzędziem wspierającym sprzedaż i marketing własnych usług. Czasem na spotkaniu nie ma możliwości poruszyć dokładnie wszystkich kwestii. W takich sytuacjach zawsze mogę odesłać potencjalnego Klienta do treści na blogu, by zapoznał się z moim przemyśleniami na wybrany temat. Pojawiają się również Klienci, którzy właśnie dowiedzieli się o mnie z bloga.

Blogowanie pozwala poznawać wspaniałych ludzi – odkąd zacząłem publikować na blogu, pojawiło się wokół wielu wspaniałych ludzi: Czytelników, Klientów, innych blogerów, osoby znane z mediów. Dzięki blogowi zyskałem również możliwość pojawiania się w radiu, prasie i na niezwykle ciekawych konferencjach. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób poszerzyć swoją sieć kontaktów zawodowych, zdecydowanie polecam tę formę aktywności!

Co dalej?

Rosnące zainteresowanie blogiem, a także frajda z jego prowadzenia powoduje, że już wkrótce możesz spodziewać się kilku nowości. Jestem jeszcze w fazie planowania i nie wiem co ostatecznie trafi do realizacji, więc proszę traktuj poniższe informacje bardziej jako szkic niż konkretne zobowiązanie.

Przede wszystkim chciałbym zwiększyć częstotliwość publikacji. Mam tyle tematów w zanadrzu, że czasem strasznie trudno zdecydować się o czym napisać „na poniedziałek”. Zwiększenie częstotliwości publikowania zmniejszyłoby te dylematy. Moje obecne zobowiązania zawodowe uniemożliwiają zwiększenia częstotliwości z dnia na dzień, ale szukam obecnie optymalizacji rytmu działania, by wykroić dodatkowy czas na nowe wpisy.

Poza częstotliwością, chciałbym wprowadzić nowe tematy. Planuję dokładniej rozwijać tematykę ogarniania chaosu na poszczególnych poziomach. Z ilości dyskusji o tym artykule wnioskuję, że to bardzo ważne dla czytelników. Będzie więc więcej konkretnych technik, modeli i narzędzi do ogarniania chaosu. Bardzo często pytacie również o konkretne rozwiązania informatyczne, wpisy o aplikacjach cieszą się dużą popularnością. Możesz spodziewać się zwiększenia tego typu wpisów w niedalekiej przyszłości. Chciałbym również więcej pisać o profesjonalizmie, a także pokazać Ci co dzieje się za kulisami mojego biznesu. Często pytacie jak idzie mój biznes, w jaki sposób go rozwijam i czy nie planuję powrotu do korporacji. Zamiast odpowiadać indywidualnie, może warto zacząć o tym pisać na blogu?

Fundacja Conrad Institute Marka Giętkowskiego zaprosiła mnie do mega ciekawego projektu o nazwie „Biznes po godzinach”. Razem z Markiem będziemy prowadzić regularnie webinaria na ten temat. Po pierwszych próbach, muszę powiedzieć, że idea wirtualnych spotkań bardzo przypadła mi do gustu. Być może w niedalekiej przyszłości pojawi się również webinarium na temat ogarniania chaosu?

Już niedługo poinformuję Cię również o nowym projekcie, w który bardzo mocno się zaangażowałem. Od wakacji bardzo mocno przyglądam się tematyce osiągania celów w sporcie. Produktywność i ogarnianie chaosu nieodłącznie związane są z osiąganiem wspaniałych, ambitnych celów oraz utrzymywaniem wysokiego poziomu motywacji i mistrzostwa. Doświadczenia sportowców i ich trenerów zaadoptowane do biznesu mogą przynieść bardzo ciekawe rezultaty. Za chwilę mój projekt „Ogarnij Chaos” poszerzy się o nowe usługi i narzędzia związane z tym tematem. Możesz, więc oczekiwać, że i na blogu pojawią się materiały z pogranicza sportu i biznesu.

Po ponad dwóch latach usprawniania produktywności Klientów i po roku pisania o tym na blogu, dużo lepiej rozumiem gdzie tkwi istota ogarniania chaosu. Dużo lepiej rozumiem dziś, jaką wartość przynoszę Klientom. Dostrzegam subtelności, które sprawiają, że Klient lepiej wykorzystuje swój czas i szybciej realizuje najważniejsze dla niego sprawy. Myślę, że blog również będzie odzwierciedlał te obserwacje.

Zależy mi by dostarczać Ci najświeższe i najbardziej przydatne treści. Każdym wpisem, chcę zabrać Cię w krótką podróż do mojego świata. Podróż, która Cię zainspiruje, pozwoli dowiedzieć się czegoś nowego, a jeśli uznasz, że warto, również pomoże wprowadzić trwałą zmianę do Twojego sposobu działania. Dziękuję Ci, że wracając na mój blog, decydujesz się odbywać ze mną te podróże. Wiele wycieczek jeszcze przed nami! Smile Aby mieć pewność, że żadna Ci nie umknie, zapraszam Cię do zapisania się na listę prenumeratorów bloga.

Pytanie: Co chciałbyś znaleźć na blogu w najbliższym czasie?

Leave a Reply