Dlaczego praca nie sprawia Ci już takiej frajdy jak kiedyś?

Nie wiem czy zwróciłeś na to uwagę, ale wraz ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego rosną Twoje oczekiwania wobec pracodawcy. Warto je odkryć i świadomie o nie zadbać, gdyż zbyt długie niezaspokojenie tych oczekiwań będzie skutkowało rosnącą frustracją, spadkiem produktywności, a w długim terminie wypaleniem zawodowym.

Przestałem już liczyć, jak często słyszę podobną historię. “Wiesz Marcin, ja naprawdę jestem produktywny. Robię swoje cele, wypełniam polecenia przełożonych, ostatnio dostałem nawet nagrodę. Tylko, że ta praca nie sprawia mi już frajdy tak jak kiedyś. Przychodzę do domu, często późno wieczorem i zastanawiam się, co ja właściwie robię. Ani satysfakcji, ani tego dreszczyku emocji, a i Ci ludzie w koło jacyś tacy szarzy i wkurzający. No, ale przynajmniej zarabiam na rachunki. A dzisiaj z pracą ciężko. Po co cokolwiek zmieniać?”. I wszystko byłoby dobrze, w końcu każdy ma prawo do tego, by pracować gdzie i jak chce. Nic mi do tego. Jest jedno „ale”. A właściwie trzy.

Dłuższe utrzymywanie takiego stanu rzeczy spowoduje: wypalenie zawodowe, spadek produktywności i zaangażowania, a w konsekwencji wypadnięcie z rynku pracy i nabycie bardzo złych nawyków kontrproduktywnych.

Aby zaradzić takiej sytuacji należy przyjrzeć się, które oczekiwania są już zaspokojone, a o które trzeba zadbać, aby wydostać się z tej trudnej sytuacji. Istnieje 6 oczekiwań, które będziesz mieć względem swojego pracodawcy w trakcie swojej kariery:

Zdobyć pracę – na początku swojej kariery, bądź po zakończeniu kontraktu u poprzedniego pracodawcy Twoim priorytetem będzie zdobycie zatrudnienia. Świadomie nie używam słowa “znaleźć pracę”, gdyż praca nigdzie się nie schowała. Zdobycie pracy polega na umiejętnym sprzedaniu swoich usług potencjalnemu pracodawcy, który takich usług potrzebuje.

Utrzymać pracę – gdy już przekonasz swojego pracodawcę do siebie, priorytetem będzie utrzymanie zatrudnienia. Co i jak zrobić, aby dotrzymać obietnicy, którą dałeś na rozmowie kwalifikacyjnej? To w tym okresie zwykle wykazujesz bardzo duże zaangażowanie i jednocześnie popełniasz stosunkowo dużo błędów. Uczysz się i starasz się utrzymać w organizacji.

Dobrze zarabiać – gdy Twoje doświadczenie rośnie, czujesz się pewnie w tym co robisz, pojawia się chęć bycia dobrze wynagradzanym. To czas, kiedy będziesz oczekiwać podwyżek, wzrostu premii. Być może zmienisz pracodawcę, by robić podobne rzeczy, ale za większe wynagrodzenie.

Pracować komfortowo – W pewnym momencie pułap Twoich zarobków będzie względnie satysfakcjonujący (względnie, bo u większości ludzi apetyt rośnie w miarę jedzenia w kwestii wysokości wynagrodzenia). To wtedy właśnie zaczniesz się zastanawiać, co sprawia Ci satysfakcję i w jaki sposób pracujesz. Jacy ludzie Cię otaczają? Które zadania irytują? W jakim biurze pracujesz? Jakie otrzymałeś materiały do pracy? Czy Twoja praca to wieczne gonienie w piętkę i gaszenie pożarów, czy raczej ułożona i dobrze zarządzana współpraca? Czy większość czasu spędzasz na niekończących się spotkaniach, które w nic nie wnoszą, czy robisz rzeczy, które Cię rozwijają? Czy pracujesz w miejscu, które pozwala Ci się rozwijać? Czy Twój szef to despota, który ręcznie Tobą steruje, czy też partner traktujący Cię jak specjalistę w danej dziedzinie?

Mieć czas na życie pozazawodowe – Następnie zaczniesz zwracać uwagę na to ile czasu spędzasz w pracy. Czy pracujesz po godzinach. Czy masz właściwy balans życiowy (ang. work-life balance). Czy masz czas by cieszyć się życiem i wydawać ciężko zarobione pieniądze. Jeżeli zaczynasz zauważać, że za dużo pracujesz i nie masz już sił na nic innego, to jest właśnie ten moment!

Robić rzeczy ważne – Finalnie, w pewnym momencie swojej kariery zaczniesz zastanawiać się, czy Twój czas jest warty zajęć, które wykonujesz. Czy wykorzystujesz pełnię swoich możliwości? Czy tworzysz trwałe dzieła? Zaczniesz rozważać, czy Twoja praca ma sens i czy to co robisz nie jest marnowaniem Twoich talentów. Będziesz chciał robić rzeczy, które dla Ciebie są ważne.

Przyjrzyj się temu gdzie jesteś dzisiaj. Sprawdź, czy nie zasiedziałeś się w miejscu zbyt długo. Jeżeli tak, zacznij działać!

Pytanie: Jakie obecnie masz oczekiwania wobec swojego pracodawcy?

1 komentarz do “Dlaczego praca nie sprawia Ci już takiej frajdy jak kiedyś?

  1. Pingback: Więc twierdzisz, że nie masz motywacji? | Marcin Kwiecinski

Leave a Reply