Wrzuć na luz!

Czy w produktywności chodzi o to, aby zrobić wszystko? Oczywiście, że nie! Nie ma takiej możliwości! Jeżeli jesteś w miarę aktywną i energiczną osobą, zawsze będziesz posiadać więcej pomysłów niż możliwości czasowych do ich zrealizowania.

Bycie osobą produktywną, to osiąganie najważniejszych rezultatów, które są możliwe do zrobienia w danym okresie czasu. Trafne wybieranie spośród wielu możliwości tych zadań i spraw, które jak najlepiej wpłyną na zakładane przez Ciebie cele. Świadome podejmowanie decyzji w jaki sposób wykorzystasz swój czas. A także zaakceptowanie tego, czego nie zrobisz.

Dziś miałem przyjemność być gościem w audycji “Pierwsze śniadanie w toku” w radiu TOK FM. Wraz z prowadzącym, redaktorem Piotrem Maślakiem rozmawialiśmy jak najlepiej wykorzystać  pozostałe dwa i pół dnia na przygotowania do Świąt.

Przygotowałem krótką listę kontrolną, dla tych którzy na ostatnią chwilę pozostawili świąteczne przygotowania.

  • Punkt 1 – Zaakceptuj, że już wszystkiego nie zrobisz. Dwa i pół dnia przed Świętami możesz przełączyć się jedynie na tryb awaryjny. Zadbać o sprawy najważniejsze.
  • Punkt 2 – Wypisz wszystkie sprawy do zrobienia. Weź kartkę i spisz wszystko co pozostało Ci do zrobienia. To nie jest jeszcze lista zadań! To dopiero lista Twoich aspiracji. Zaręczam Cię, że nie dasz rady zrobić tego wszystkiego.
  • Punkt 3 – Podejmij decyzje. Teraz punkt najtrudniejszy. Zainwestuj około pół godziny i przeanalizuj Twoją listę aspiracji. Zaznacz te sprawy, które są dla Ciebie krytyczne. Podejmij decyzje, co do szczegółów tych spraw. Jeżeli masz do kupienia jeszcze jakieś prezenty – określ jakie to będą rzeczy i dla kogo. Jeżeli masz zrobić zakupy – sporządź dokładną listę zakupów. Kończąc ten punkt, chcę abyś dobrze wiedział co masz zrobić. Proszę zachowaj zdrowy rozsądek i oceń realnie swoje możliwości. Prawdopodobnie będziesz miał tendencję do wybierania zbyt dużej liczby zadań.
  • Punkt 4 – Przygotuj listę zadań. Weź druga kartkę i podziel ją na 4 części: piątek, sobota, niedziela, poniedziałek. Dni które pozostały do Świąt. Z listy aspiracji przepisz na listę zadań zaznaczone zadania. Którego dnia wykonasz które zadanie. Jeśli to możliwe określ, o której godzinie będziesz wykonywał dane zadanie. To Twoja mapa działania na najbliższe cztery dni. Twoja lista priorytetów.
  • Punkt 5 – Wrzuć na luz! Nie przejmuj się, że nie zrobisz wszystkiego. Zrób to co masz na liście zadań. W nieprzewidzianych sytuacjach, gdy nagle coś wypadnie uaktualnij listę zadań. Dodaj lub wykreśl zadania.
  • Punkt 6 – Teraz możesz zacząć realizować swój plan działania. Podążaj zgodnie z mapą i realizuj konkretne punkty programu. Skreślaj zadania już wykonane. Zobaczysz jakie to przyjemne. A na dodatek motywujące do wykonania kolejnej sprawy. Na koniec dnia nagródź się – wypij gorącą czekoladę albo zrób coś miłego dla siebie. Oprócz ciężkiej pracy należy się też chwila wytchnienia.

A za cztery dni, gdy zaczną się Święta… wrzuć na luz! Wycisz służbowy telefon. Wyłącz synchronizację e-mail. Skup się na tym co dla Ciebie najważniejsze.

Udanych Świąt!

 

Leave a Reply