Najważniejszy składnik produktywności

Pracując nad usprawnieniem własnej produktywności jest jeden, najważniejszy składnik, który decyduje o powodzeniu całego przedsięwzięcia.

courage_edited

Składnik, który na koniec dnia decyduje, czy to całe planowanie, optymalizacja, wybieranie priorytetów, budowanie własnych perspektyw przyniesie efekty, czy też spali na panewce.

Składnikiem tym jest Odwaga. To ona decyduje, czy w kluczowym momencie zachowasz się produktywnie, czy też pozwolisz innym planować Twój czas, biznes i życie.

W jakich sytuacjach odwaga wpływa na Twoją produktywność? Oto kilka przykładów:

Odmówienie udziału w spotkaniu – udział w zbyt wielkiej ilości spotkań nie przynosi poprawy skuteczności. Odmówienie udziału w spotkaniu, poproszenie o agendę, zapytanie o planowany rezultat spotkania to działania wymagające odwagi.

Ograniczenie czytania e-maila do dwóch razy dziennie – ograniczenie częstotliwości czytania poczty elektronicznej wymaga zmierzania się ze strachem, że w międzyczasie umknie nam niesamowicie ważna, krytyczna wiadomość.

Udzielenie informacji zwrotnej szefowi – jeżeli Twój przełożony systematycznie zleca Ci obowiązki w ostatniej chwili rujnując przy tym Twój plan pracy, jedynym rozwiązaniem będzie odbycie poważnej rozmowy na temat Waszej współpracy i znalezienia sposobów na bardziej wydajne powierzanie obowiązków. Czy wystarczy Ci odwagi do przedstawienia Twojego punktu widzenia?

Stanięcie po stronie własnych priorytetów – wiesz już co w danej chwili jest najważniejsze i przyniesie najlepsze wyniki. Niestety jest to działanie, które nie jest ważne dla Twoich współpracowników, którzy chcą ubrać Cię w swoje własne projekty. To kolejna sytuacja, gdzie bez odwagi, nie uda się zawalczyć o swoje.

Wyjście z pracy o czasie – jeżeli w Twojej firmie normą jest siedzenie po godzinach, a wychodzenie o czasie postrzegane jest jako brak zaangażowania, co zmotywuje Cię do wyjścia z pracy?

Zakwestionowanie status quo – trzymanie się starych, utartych, “odwiecznych” sposobów działania to przyczynek do zmniejszonej wydajności. Czy zakwestionujesz te firmowe naleciałości, by być bardziej skutecznym profesjonalistą?

Trzymanie się planów, mimo obiekcji współpracowników – czasem trzymanie się swojej agendy jest niezmiernie trudne. Szczególnie, gdy do efektu końcowego daleko, a współpracownicy oczekują, że zamiast robić “te głupoty”, będziesz więcej uczestniczyć w organizowanych przez nich spotkaniach.

Wyjście z propozycją usprawnienia – w organizacjach, w których głównym przykazaniem jest “nie wychylać się”, optymalizacja własnej produktywności jest niezmiernie trudna. Czy zaryzykujesz karierę by wprowadzić innowację?

Podjęcie trudnych decyzji – czasami drobne działania nie wystarczą do poprawy sytuacji. Jeżeli spróbowałeś już wszystkiego i nadal nie masz przekonania, że postępujesz w zgodzie z własnymi perspektywami, potrzebne są decyzje dużego kalibru. Zmiana pracy, stanowiska, szefa, zespołu, zawodu. Zmiana stylu życia. Jak myślisz co będzie przede wszystkim potrzebne do podjęcia finalnej decyzji?

Pytanie: W jakich sytuacjach zawodowych potrzebna Ci była odwaga?

PS> 20% osób poleca coś sama z siebie, 20% osób nie poleca w ogóle. Aż 60% osób poleca coś innym, gdy zostanie o to poproszona. Nie chcę ryzykować 🙂 Jeżeli uważasz że ten tekst może się komuś przydać – proszę podaj dalej. Dziękuję.

Leave a Reply