I am dead serious about my business

We wrześniu miałem przyjemność występować gościnnie na MCT Summit – międzynarodowym zjeździe certyfikowanych trenerów Microsoft.

beserious.jpg

Przy okazji posłuchałem bardzo ciekawych wystąpień zaproszonych gości. Szczególnie zapadła mi w pamięć prezentacja amerykańskiego konsultanta Billa Chapmana, który podzielił się swoim doświadczeniem na temat prowadzenia biznesu doradczego.

Główna teza, którą Bill podkreślał to “I am dead serious about my business” (“jestem śmiertelnie poważny jeśli chodzi o mój biznes”). O co chodziło dokładnie?

Zawód konsultanta wiąże się z rozwiązywaniem problemów. Czasem widzisz rozwiązanie już po pierwszym spotkaniu. Aż ciśnie ci się ono na usta. Nie zmienia to faktu, że jest to biznes i za rozwiązanie problemu wystawia się faktury. Jeśli Klient chce rozwiązania, które możesz dostarczyć należy Ci się za nie wynagrodzenie. Nie oddawaj rozwiązań za darmo – za co wtedy będziesz wystawiał faktury?

Bycie konsultantem to dla wielu osób pasja i styl życia. Czasem Klienci będą chcieli z tego skorzystać. Bardzo chętnie spotkają się z Tobą by posłuchać o tym co dzieje się w świecie, zainspirować się lub skonsultować z Tobą swoje wątpliwości. Bill przytoczył nawet przykład Klienta, który wyraził zdziwienie dowiedziawszy się, że Bill zaoferował płatną pomoc. Klient podobno argumentował, że “przecież to jego pasja i powinien to robić za darmo”. Pamiętaj że każde spotkanie z potencjalnym Klientem to element biznesu – ma prowadzić do utrzymania rentowności Twojej firmy. Jeżeli spotkanie nie prowadzi do rozwoju firmy – jest to czas stracony.

Biznes wymaga rozwoju. Jeżeli nie rozwijasz swoich usług, nie dbasz o zdobywanie nowych Klientów, to tak jakbyś się cofał. Nie stać Cię na taki luksus jeśli nie jesteś milionerem.

Z sesji Billa wziąłem dla siebie następujące wnioski:

Zawsze pamiętaj o swoim biznesie. Możesz uwielbiać to co robisz, doradztwo i szkolenia mogą sprawiać Ci ogromną przyjemność. Spotkania z potencjalnymi Klientami zawsze są miłe. Pamiętaj jednak, że to praca jak każda inna. Jak nie będziesz rozwijał biznesu i na nim zarabiał, skończą Ci się możliwości robienia tego co lubisz i pracy z wyjątkowymi Klientami. A Klienci stracą możliwość skorzystania z Twoich rozwiązań i doświadczenia.
Be dead serious about your business.

Leave a Reply