Wieści z “Ogarnij Chaos®” – sierpień 2021

Publikuję dziś obszerny fragment newslettera “Wieści Ogarnij Chaos®”, którzy otrzymują Prenumeratorzy mojego bloga. Dzielę się w nim różnymi przemyśleniami związanymi z projektem “Ogarnij Chaos®”. Każde “Wieści” to podsumowanie tego co dzieje się za kulisami, a także porcja różnych ciekawych linków i materiałów na temat produktywności. W ostatnim wydaniu dzieliłem się również poniższym podsumowaniem 10tych urodzin projektu “Ogarnij Chaos®”. Zapraszam do lektury, a jeśli chcesz otrzymywać “Wieści” to zapraszam do zapisania się na bezpłatną prenumeratę.


🎂 Podsumowanie 10 urodzin projektu “Ogarnij Chaos®”

📈 Przygotowania

Pod koniec roku 2020, jak co roku zacząłem planować cele na 2021 rok. Ten rok jest o tyle wyjątkowy, że mija w nim 10 lat odkąd uruchomiłem projekt “Ogarnij Chaos®”. Zależało mi, aby jakoś uczcić tę rocznicę.
Jednocześnie zacząłem się zastanawiać co dalej? Jak mają wyglądać kolejne lata projektu “Ogarnij Chaos®”?

Zastanawiając się nad dalszym rozwojem projektu “Ogarnij Chaos®” kurs video zaczął się rysować jako niezbędny element układanki, bez której nie uda się wprowadzić projektu na wyższy poziom. Zbliżająca się natomiast 10 rocznica projektu “Ogarnij Chaos®” wydawała się doskonałą okazją do ogłoszenia decyzji o rozpoczęciu prac nad kursem video.

To właśnie podczas wyznaczania celów na nowy rok, postanowiłem drugi raz podejść do pomysłu wyprodukowania kursu (idea wyprodukowania kursu chodziła za mną już od kilku lat, ale nie było sprzyjających okoliczności aby przystąpić do jej realizacji).

W odróżnieniu od usług świadczonych “na żywo”, kurs jest produktem który można sprzedawać wielokrotnie i dostarczyć nieporównywalnie większej liczbie osób. W przypadku szkoleń stacjonarnych wielkość grupy szkolonej na żywo jest ściśle ograniczona. Podobnie konsultacje – można prowadzić grupowo, ale maksymalnie dla 15 osób jednocześnie. Natomiast kurs video nie ma tych ograniczeń. Każdy realizuje go we własnym tempie. Równocześnie może być realizowany przez tysiące osób. Można też regularnie go rozwijać, ulepszając jego poszczególne elementy.

W końcu, można powiększyć zespół tworzący kurs, bo można skalować przychody. A to przełoży się na jakość całego projektu “Ogarnij Chaos®”.

Wyzwaniem przy produkcji kursu, przy takiej działalności jak moja jest konieczność wyłączenia się ze świadczenia usług. Innymi słowy trzeba zatrzymać strumień przychodów i zainwestować dużo pracy w wyprodukowanie kursu.

Główną niewiadomą na tym etapie było zainteresowanie odbiorców. Nie miałem pojęcia jak pomysł szkoleń urodzinowych oraz kursu video przyjmą Czytelnicy bloga i odbiorcy projektu “Ogarnij Chaos®”. Czy ktoś będzie chciał wziąć udział w darmowych szkoleniach “Ogarnij Chaos®”? Czy znajdzie się wystarczająca liczba chętnych, który kupią płatny kurs video? Czy zainwestowany czas i pieniądze się zwrócą? Czy warto zatrzymać płatne kontrakty, aby produkować kurs?

Postanowiliśmy zrobić eksperyment: zorganizować szkolenia urodzinowe (zupełnie za darmo), aby uczcić 10 lat projektu “Ogarnij Chaos®” oraz na końcu szkoleń ogłosić decyzję, że planujemy wyprodukować kurs video.

Założeniem głównym dla szkoleń urodzinowych była merytoryczność. Nie chciałem robić marketingowych szkoleń, chciałem przekazać tę samą wiedzę którą przekazuję komercyjnym Klientom. Dlatego zaplanowałem aż 4 dwugodzinne szkolenia i wypełniłem je treścią dotyczącą bazy produktywności. Każdy kto wziął udział w tych szkoleniach otrzymał za darmo ekwiwalent pełnego 1-dniowego szkolenia, które prowadzę dla moich komercyjnych Klientów. W taki sposób chciałem uhonorować każdego, kto przez ostatnie 10 lat w jakikolwiek sposób wspierał projekt “Ogarnij Chaos®”.

Zdecydowałem też, że jeżeli w ciągu 10 dni znajdzie się minimum 50 chętnych na płatny kurs video to będzie to wystarczająca liczba potwierdzająca zainteresowanie i startujemy z produkcją (z tą liczbą wiąże się też anegdota, którą opiszę trochę niżej).

Same przygotowania do urodzin “Ogarnij Chaos®” zaczęły się na przełomie roku. Od tego czasu regularnie co tydzień spotykaliśmy się z moją asystentką Kasią Gruszą i omawialiśmy kolejne jego elementy. Ideę kursu omawiałem również z osobami z mojej grupy Mastermind i ich komentarze oraz uwagi mają również ogromny wkład w uruchomienie tej inicjatywy.

Główna lekcja w tym etapie to banalnie prosta technika: ustaw cotygodniowe spotkanie na którym stopniowo doprecyzowujesz swój pomysł. Po kilku tygodniach masz gotowy cały koncept oraz plan prac. Przygotowując się do uruchomienia tego projektu korzystaliśmy ze sprawdzonej już nie raz metody 12 pytań Mariusza Kapusty. Przejście przez te 12 pytań upewnia nas, że niczego istotnego nie pominęliśmy. Można to było zrobić szybciej, ale nam zależało aby ten projekt wpleść bez zakłócenia standardowej działalności. Zaczęcie odpowiednio wcześniej pozwoliło nam w spokoju przygotować się do urodzin i przedsprzedaży kursu.

🎁 Szkolenia urodzinowe “Ogarnij Chaos®”

Gdybym miał podsumować ten etap jednym słowem to napisałbym “rollercaster”. Zapowiedź szkoleń urodzinowych rozeszła się lotem błyskawicy. W ciągu kilku dni zapisało się ponad 800 osób. Ludzie przekazywali sobie wiadomości w social mediach, wypełniali ankietę przed szkoleniami, wyrażali zainteresowanie.

Z radością obserwowaliśmy jak liczba zapisanych osób rośnie z dnia na dzień.

I wtedy właśnie naszą rodzinę dopadł Covid. 1 kwietnia 2021 moja żona otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa. Zaczął się bardzo nieprzyjemny czas: obserwowanie jak rozwinie się choroba, obserwowanie czy ja i dzieci też będziemy mieli objawy, zamknięcie na kwarantannie do 17 kwietnia. A szkolenia urodzinowe miały wystartować już 9 kwietnia.

Pojawiła się plątanina myśli: odwoływać szkolenia, czy nie odwoływać? Jak poprowadzić wysokiej jakości szkolenie, gdy masz dostęp jedynie do laptopa, w drugim pokoju siedzą znudzone kwarantanną dzieci, a domowe łącze internetowe okupowane jest przez pozostałych członków rodziny? Co będzie jeśli choroba żony się rozwinie do poważnych rozmiarów?

Finalnie zdecydowaliśmy z żoną, że jeśli nie będzie poważniejszych objawów choroby, to szkolenie się odbędzie, a najwyżej jeśli to pierwsze nie spełni oczekiwań Uczestników to pozostałe odwołamy. Zaczęło się oczekiwanie na rozwój choroby. Okazało się, że z naszej czwórki chorowała jedynie żona, a choroba w okolicy 7 kwietnia zaczęła odpuszczać. Nie był to bezobjawowy Covid, ale również nie było dramatycznego spadku saturacji czy konieczności hospitalizacji.

9 kwietnia poprowadziłem pierwsze szkolenie. Na żywo było ponad 280 osób! Na czacie panowała wspaniała atmosfera. Okazało się, że Uczestnicy z wyrozumiałością przyjęli sytuację, a jakość szkolenia okazała się wystarczająco dobra. Ankiety po szkoleniu pokazały, że  bardzo się podobało.

Finalnie 3 szkolenia urodzinowe poprowadziłem podczas kwarantanny, a czwarte już z komfortowego studia przystosowanego do prowadzenia szkoleń online. Średnia ocena ze wszystkich 4 szkoleń to 9.3 w skali 1-10.

Zaangażowanie Uczestników utrzymywało się przez cały czas trwania urodzin “Ogarnij Chaos®”. Na każdym szkoleniu było mnóstwo osób, wiele osób skorzystało z nagrań tych szkoleń.

Wszystkim, którzy brali udział w szkoleniach urodzinowych – czy to w formie na żywo, czy też w formie nagrań BARDZO DZIĘKUJĘ. To była ogromna radość spotkać się z Wami i przekazać Wam tę wartościową wiedzę. Z ogromną satysfakcją czytałem Wasze komentarze oraz maile opisujące zmiany, które w wyniku udziału w tych szkoleniach wprowadziliście do swojego sposobu organizowania pracy.

Główną lekcją tego etapu była implementacja zasady którą “wałkujemy” na szkoleniach z produktywności: “Kontroluj to na co masz wpływ, adaptuj się do tego co nie zależy od Ciebie”. Najtrudniejszym zadaniem było utrzymanie poziomu stresu na kontrolowalnym poziomie. Zachowanie dyscypliny chłodnego myślenia, dbanie o odporność psychiczną. Nie było to łatwe i zajęło dużo czasu i wysiłku. Jednak pozwoliło wygenerować wystarczające zasoby, aby przeprowadzić zaplanowane szkolenia i wytrwać w okresie kwarantanny.

🛒 Przedsprzedaż kursu video “Ogarnij Chaos®”

19 kwietnia 2021 zaczęła się przedsprzedaż kursu video i trwała do 28 kwietnia. To było chyba najbardziej stresujące 10 dni w tym roku. Mam wrażenie, że momentami dużo bardziej niż stres związany z Covidem i kwarantanną.

19 kwietnia ogłosiłem plan wyprodukowania kursu video “Ogarnij Chaos®”. Nastąpiło realne sprawdzenie zainteresowania wyrażone w decyzji wydania pieniędzy “w ciemno”. Osoby, które zakupiły kurs w przedsprzedaży tak naprawdę działały na zasadzie zaufania. Ja im obiecałem, że w ciągu kilku miesięcy wyprodukuję kurs, a oni uznali że ufają mi na tyle, by zainwestować w kurs swoje pieniądze i uzbroić się w cierpliwość.

I tu też wkradł się też dość duży błąd, który wpłynął na stres związany z przeprowadzeniem eksperymentu. W całym tym zamieszaniu w głowie przesunął mi się próg wejścia w produkcję kursu. Na etapie planowania ustanowiliśmy go na 50 sprzedanych dostępów do kursu. I nagle, nie wiedzieć czemu zafixowaliśmy się na liczbie 100! Dwukrotnie większej! Byliśmy przekonani, że gramy w grę o nazwie “Wygenerować sprzedaż 100 dostępów do kursu, które pozwolą nam wyprodukować kurs”, zamiast “Wygenerować sprzedaż 50 dostępów do kursu, które pozwolą nam wyprodukować kurs”.

Nie wychwyciliśmy tego przeskoczenia niemalże do końca przedsprzedaży. Żyliśmy w stresie, że trzeba będzie zrezygnować z tego pomysłu i zwracać wpłacone pieniądze niemal do końca przedsprzedaży, mimo że w okolicy 7-8 dnia mieliśmy już przekroczony próg potwierdzający zasadność tego pomysłu!

Cały proces przedsprzedaży to było życie w dużej niepewności i reagowanie na zmieniającą się sytuację oraz oczekiwania odbiorców.

Ogromnie trudno było zwymiarować liczbę wysyłanych maili o trwającej przedsprzedaży. Chciałem uniknąć skojarzenia ze spamowaniem. Nie do końca się udało, otrzymałem wiadomości od niektórych osób, że wiadomości jest za dużo. Jednocześnie z naszej perspektywy wyglądało to tak, że wysłanie każdego maila zwracało się w postaci kolejnych zamówień. Dosłownie! Każdy wysłany mail powodował że kolejne osoby decydowały się na zakup.

Co ciekawe, osoby które pisały o tym, że wiadomości jest za dużo finalnie nie dokonały zakupu. Nie mam tu jasnej odpowiedzi, czy następnym razem coś bym zmienił. Natomiast każda taka informacja, że za dużo wysyłamy rodziła we mnie dużo stresu. Na każdą starałem się rzeczowo odpowiedzieć, nie przechodzić obok niej obojętnie. Pamiętam, że wysyłanie kolejnych maili przypominających o możliwości zakupu kursu w ostatnich dniach przedsprzedaży było prawdziwą wewnętrzną walką emocjonalną czy wysłać czy już odpuścić.

Ostatni dzień to była kulminacja emocji: zaczęło spływać najwięcej zamówień. Każde zamówienie powodowało wybuch radości.

Jednocześnie “pod spodem” nie obyło się bez większych i mniejszych problemów. A to błąd w płatności, który trzeba było szybko naprawić. A to zmiany w zamówieniach, które trzeba było korygować. Odpowiadanie na maile osób, które uznały, że za bardzo spamujemy. Odpowiadanie na maile osób mających pretensje, że zabieramy dostęp do darmowych nagrań urodzinowych.

Pomimo dbania o własne zasoby i odporność na stres, nie obyło się bez strat. Stres skumulowany z powodu Covid, kwarantanny, szkoleń urodzinowych oraz przedsprzedaży dał o sobie znać. Przez ponad tydzień po zakończeniu przedsprzedaży działałem w trybie obniżonej energii, nie mając za dużo energii do działania. A z powodu nadmiernie spiętych ze stresu mięśni, w trakcie ćwiczeń doznałem kontuzji, która wymagała (na szczęście dość drobnej) rehabilitacji.

Jednak najważniejsze jest to, że ten wysiłek przyniósł konkretne owoce: potwierdziliśmy zainteresowanie kursem video, zebraliśmy niezbędną grupę pierwszych Uczestników. Dodatkowo zebraliśmy grupę osób, które zdecydowały się na dostęp do kursu wraz z 3-dniowym szkoleniem na żywo, które poprowadziłem w maju.

Odczuwam ogromną radość i wdzięczność, za decyzję tych osób. Gdyby nie ich konkretna inwestycja, kurs video by nie powstał. Mam do Was ogromny szacunek i dziękuję za okazane zaufanie.

Główna lekcja z tego etapu: przeglądaj zapiski z ustaleń z początku projektu nawet jeśli masz wrażenie, że wszystko pamiętasz. Ponieważ byliśmy w trybie ciągłej pracy nad urodzinami i przedsprzedażą, wydawało się że cele projektu mamy “wryte” na pamięć. Szkolny błąd, którego uniknięcie pozwoliłoby nam działać w mniejszym stresie. Następnym razem cele projektu będą wydrukowane na biurku i przeglądane wg procedury podczas spotkania statusowego.

📽 Produkcja kursu video

Obecnie trwa produkcja kursu. Premiera planowana jest na 30 września 2021. Wygląda na to, że się wyrobimy 🙂

O kulisach powstawania kursu napiszę w kolejnych “Wieściach”, natomiast tu nadmienię tylko o jednym wniosku, który już teraz widzę dość wyraźnie.

Następnym razem założę 2 x więcej czasu na produkcję kursu. Pomimo dość bezpiecznych buforów i opracowanego harmonogramu, prace koncepcyjne nad kursem wymagają dużo więcej pracy niż nam się początkowo wydawało. Pomimo doświadczenia w produkcji kursu (mam za sobą wyprodukowany we współpracy z Eduweb kurs OneNote), projekt jest niezwykle pracochłonny. Motywacji do pracy nie sprzyjały również wysokie upały i wakacyjna aura na zewnątrz.

Dziś też widzę, że przy tak złożonej produkcji (kurs ma 10 modułów), należałoby się wycofać absolutnie ze wszystkich aktywności, nie tylko z projektów komercyjnych dla Klientów. Niestety nie było to możliwe – potrzebowałem jednak zadbać o projekty w drugim półroczu, ale ma to swoje konkretne konsekwencje. Z tego powodu w niektóre dni byłem (jestem) za bardzo rozproszony i produkcja kolejnych lekcji zwalniała.

Widzialnym, nieprzewidzianym kosztem produkcji kursu video jest ponowne wstrzymanie nagrywania podcastu. Wydawało mi się, że jeśli wyłączę się z projektów komercyjnych to kilka odcinków podcastu uda mi się nagrać równolegle z produkcją kursu video. Niestety w praktyce okazało się to nie możliwe. Próba ciągnięcia tych dwóch przedsięwzięć powodowała zbyt duże rozproszenie i zdecydowałem się (z ciężkim sercem) zawiesić nagrywanie podcastu do czasu premiery kursu.

Jeżeli rozważasz produkcję kursu video (lub podobnego przedsięwzięcia kreatywnego) rekomenduję wycofać się ze wszystkich innych aktywności.

Więcej na ten temat napiszę w kolejnych Wieściach.


Powyższy artykuł jest fragmentem Newslettera “Wieści Ogarnij Chaos®”, który otrzymują Prenumeratorzy mojego bloga. W pełnej wersji Newslettera Prenumeratorzy mogli również przeczytać o obecnej sytuacji biznesowej projektu Ogarnij Chaos®, a także znaleźć szereg ciekawych materiałów do posłuchania i poczytania na temat produktywności. Jeżeli chcesz otrzymywać newsletter “Wieści z Ogarnij Chaos®” zapisz się tutaj:

Leave a Reply