Zadbać o aktywności

Trzecim kręgiem do zaopiekowania we własnym życiu jest krąg aktywności.
Krąg aktywności mówi o tym jakie działania mają wypełniać moje życie.

Projektując krąg aktywności definiujemy 2 obszary:
– obszar aktywności zawodowych
– obszar aktywności pozazawodowych

U osób przepracowanych krąg aktywności jest zdominowany przez aktywności zawodowe. Na pozostałe obszary praktycznie nie pozostaje miejsca.

Porządkowanie tego kręgu sprowadza się do bardzo precyzyjnego określenia gdzie znajdują się granice.

Obszar zawodowy to zdefiniowanie tego w jaki sposób chcę, aby wyglądała moja kariera. Porządkowanie tego obszaru to szukanie odpowiedzi na pytanie:

– Po czym poznam, że w obszarze kariery (profesji) jest wyjątkowo dobrze na tym etapie mojego życia?

Jakie rzeczy chcę robić zawodowo, a jakich chciałbym unikać? W jakiej pracy czuję się najlepiej i gdzie jestem w stanie tworzyć bardzo dużą wartość dla osób kupujących moją pracę (czy to pracodawcy, czy Klientów)?

Ile miejsca w moim życiu ma zajmować moja praca? Na jakich zasadach chcę pracować? Z jakimi osobami chciałbym pracować? Jaka praca mogłaby być najlepszym wykorzystaniem moich osobistych predyspozycji? Co z tego co umiem robić, mogłoby być szczególnie potrzebne innym?

Wiele osób często dziwi się, że pracy można (a nawet należy) wyznaczać granice. Że można określać kiedy pracujemy, a kiedy nie. Takie osoby żyją z przekonaniem, że pracę po prostu trzeba wykonać, niezależnie od tego ile zajmuje.

Porządkowanie obszaru zawodowego pozwala dookreślić te granice oraz zasady pracy. Dzięki temu jestem w stanie pracować w większym skupieniu i łatwiej wybierać priorytety.

Podobnie jest z obszarem aktywności pozazawodowych. To bardzo precyzyjne zdefiniowanie aktywności nie związanych z moją pracą, a niezwykle dla mnie ważnych ze względu na wysoką jakość mojego życia.

Żyjemy w czasach nadmiaru możliwości. Posiadamy bardzo bogatą ofertę aktywności, które chcielibyśmy robić. Jednocześnie czasu na te możliwości mamy wciąż stosunkowo niewiele.

Zatem porządkowanie obszaru działań pozazawodowych pozwala nam podjąć decyzję o tym, w jakie działania chcielibyśmy angażować się w pierwszej kolejności.

To poszukiwanie odpowiedzi na pytanie:

– Co chciałbym, aby było obecne w moim życiu poza pracą, na tym etapie mojego życia i kariery?

Dzięki temu łatwiej alokować ograniczone zasoby czasowe na aktywności, które nas szczególnie ubogacają i rezygnować z tych, które stają się zbędnym “przepalaniem” naszego czasu.

Warto również pamiętać, że nie ma tu jedynych właściwych odpowiedzi. Każdy człowiek znajduje unikalne dla siebie aktywności.

Podążanie za swoimi zainteresowaniami, spędzanie czasu z dziećmi, kolekcjonowanie, pomaganie innym, przeżywanie starannie wybranych doświadczeń, działania twórcze, spędzanie czasu z samym sobą, wszelkiego rodzaju hobby, a być może “zupełnie zwyczajne” czytanie książek lub oglądanie seriali.

To tylko kilka przykładów. Ilu ludzi, tyle możliwości.

Ważne, aby wybrać te aktywności, które będą moje i dopasowane do przeżywanego właśnie sezonu życia.

Pytanie: Jakich aktywności jest w Twoim życiu za dużo, a jakich za mało?

Leave a Reply