Zadbać o siebie

Mówiąc o zadbaniu o siebie w kręgu tożsamości, zazwyczaj przyjmuje się model holistycznego podejścia do człowieka. Czyli ujęcie w którym przyjmuje się, że dla człowieka szczególnie istotne są 4 obszary:

– Obszar fizyczny (ciało)
– Obszar umysłowy (intelekt)
– Obszar emocjonalny (uczucia)
– Obszar duchowy (duchowość)

Dla każdego z tych obszarów warto zadać sobie bardzo konkretne pytanie:

– W jaki sposób chciałbym zadbać o swoje ciało i kondycję na tym etapie życia i kariery?

– W jaki sposób chciałbym zadbać o umysł i rozwój intelektualny na tym etapie życia i kariery?

– W jaki sposób chciałbym zadbać o swój nastrój i dobrostan emocjonalny na tym etapie życia i kariery?

– W jaki sposób chciałbym zadbać o swoją duchowość na tym etapie życia i kariery?

Ilu ludzi, tyle pomysłów na zadbanie o siebie.

Ważne, aby udzielić sobie WŁASNYCH odpowiedzi. Warto się inspirować poradami specjalistów, odkryciami naukowymi, różnymi filozofiami życiowymi, jednak na koniec wybrać to co jest nasze i z nami spójne.

Przykładowo dla jednych w obszarze ciała będzie to taki trening, który umożliwi przebiegnięcie co najmniej trzech maratonów. A dla innych codzienny trzydziestominutowy spacer z psem.

W obszarze umysłowym niektórzy będą potrzebowali przeczytać co najmniej jedną książkę tygodniowo, a innym wystarczy pójście na szkolenie raz w roku.

W obszarze emocji jedni pójdą w kierunku zgłębiania mechanizmów stresu i ich przeciwdziałania, a inni zadowolą się pielęgnowaniem codziennej wdzięczności.

W obszarze duchowości niektórzy staną się mistrzami wielogodzinnej modlitwy kontemplacyjnej, a inni znajdą czas i możliwości na 5 minut posiedzenia w ciszy każdego dnia.

Proces dbania o sobie dostosowujesz zawsze do własnego kontekstu – własnych możliwości, uwarunkowań, sytuacji życiowej, zasobów których posiadasz i zobowiązań, które podjąłeś.

Nie porównuj się z innymi (w domyśle – lepszymi), a w chwili ciszy postaraj się znaleźć własne odpowiedzi. Uchwyć te, które gdzieś w głębi Ciebie podsuwa Ci Twoja intuicja. Czy jakby powiedział Buzz Astral z Toy Story – “Zapytaj wewnętrznego” 🙂

Pytanie: O jaką jedną (niekoniecznie najważniejszą) rzecz w kontekście zadbania o siebie chciałbyś zadbać w tym kwartale?

Leave a Reply