Cel to tylko narzędzie

Początek roku sprzyja wyznaczaniu celów na nowy rok. Z wielu źródeł usłyszysz pewnie, że “ludzie sukcesu systematycznie wyznaczają swoje cele, a potem je realizują”.

Tworzy się swego rodzaju presja, że teraz wszyscy muszą wyznaczać cele, bo inaczej nic nie uda im się osiągnąć. Pojawiają się podpowiedzi co zrobić, aby dobrze wyznaczać cele oraz skąd czerpać motywację do ich realizacji.

I rzeczywiście. Cele to bardzo dobre narzędzie do zwiększenia prawdopodobieństwa sukcesu. Ale myślę, że w tym całym zamieszaniu, nie można zapomnieć o jednym: cel to tylko narzędzie.

Na warsztatach, gdy omawiamy Model Hierarchii Priorytetów, zawsze podkreślam, że wyznaczanie celów jest OPCJONALNE. Możesz użyć technik wyznaczania celów, jeśli okaże się ona niezbędna. To trochę jak z wbijaniem gwoździ. Kiedy potrzebujesz wbić gwóźdź – najlepiej użyć do tego młotka. Ale kiedy potrzebujesz wkręcić śrubę, albo w ogóle nie masz takiej potrzeby, korzystanie z młotka nie jest konieczne.

Do czego zatem służy to narzędzie i kiedy go używać?

Cel jest narzędziem, które ma zwiększyć prawdopodobieństwo przybliżenia mnie do długoterminowej aspiracji. Jest odpowiedzią na pytanie “Co osiągnę w tym roku/kwartale, aby znacząco przybliżyć się do mojej aspiracji?”

Cele wyznaczamy po to, aby:
1) skoncentrować ograniczone zasoby – w świecie idealnym mógłbyś się zająć wszystkim co przybliża Cię do Twojej aspiracji. W rzeczywistości musisz coś wybrać. I cel to nazwanie tego “na co stawiasz” w okresie do 1 roku.

2) odfiltrować zbędne zadania i przedsięwzięcia – kiedy już wiesz na czym skupisz się w najbliższych miesiącach, cel służy do odfiltrowania zbędnych aktywności – przestajesz robić rzeczy, które nie prowadzą Cię do celu.

Ktoś chce abyś zajął się nowym projektem? Sprawdzasz czy ten projekt przybliża Cię do celu. Jeśli nie – odmawiasz.

Ktoś prosi Cię o wykonanie dodatkowych zadań? Sprawdzasz, czy pomogą Ci osiągnąć cel. Jeśli nie – odmawiasz.

Wpada Ci nowy genialny pomysł na usprawnienie życia lub biznesu? Sprawdzasz czy ten pomysł pomoże Ci osiągnąć cel. Jeśli nie – nie zabierasz się za jego realizację.

Dlatego dziś chciałbym zaprosić Cię do zastanowienia się, czy naprawdę potrzebujesz wyznaczać cele na nowy rok?

Jeżeli masz wrażenie, że nie przybliżasz się do swoich aspiracji, albo rozpraszasz się na zbyt wielu frontach – cele mogą okazać się pomocne.

Jeżeli zdążasz do swoich aspiracji bez kłopotów, wiesz co jest priorytetem i masz pewność, że nie robisz za dużo – cele pewnie okażą się zbędne.

Pytanie: Jak myślisz, ile celów warto wyznaczać na dany okres?

Leave a Reply