Podsumowanie szkolenia otwartego “Ogarnij Chaos. Nowoczesne Metody Produktywności – edycja wiosna 2018”

Jeżeli śledzisz mojego bloga to zapewne zauważyłeś wiadomość, że w marcu opublikowałem zaproszenie na szkolenie otwarte. Mimo, że szkolenie “Ogarnij Chaos. Nowoczesne Metody Produktywności” prowadzę w formule zamkniętej (czyli dedykowanej dla konkretnych firm) już ponad 7 lat, to rozpoczęcie sprzedaży w formule otwartej wiązało się dla mnie ze sporym stresem. Z jednej strony ekscytacja związana z uruchomieniem nowego projektu, z drugiej wiele niewiadomych.

20180425_180512

Na szczęście okazało się, że strach ma wielkie oczy, a w rzeczywistości wszystko przebiegło dużo lepiej niż się spodziewałem. Zatem już dziś mogę podzielić się z Tobą podsumowaniem tego szkolenia oraz lekcjami, które z tego procesu wyciągnąłem.

Informacje podstawowe

Szkolenie odbyło się w dniach 24-25 kwietnia 2018 w Warszawie. Ku mojemu zaskoczeniu udało się sprzedać wszystkie bilety – w szkoleniu zadeklarowało i wzięło(!) udział 15 uczestników. Gdy rozpoczynałem sprzedaż biletów miałem nadzieję, że sprzeda się 10 biletów, gdyż nie miałem doświadczenia ani w sprzedaży szkoleń w formule otwartej, ani nie wiedziałem jakie jest zainteresowanie takim szkoleniem na rynku.

Jedyne co wiedziałem to, że mam dobre, wygrzane szkolenie, które sprzedaje się w formule zamkniętej – czyli dla dużych firm, gdzie proces sprzedaży wygląda zupełnie inaczej.

Jak się okazało, wszystkie bilety sprzedały się w okresie przedsprzedaży, czyli w pierwszych dwóch tygodniach po przedstawieniu oferty. Jedna osoba zdecydowała się nabyć pakiet konsultacji indywidualnych w ramach pakietu “Opieka po szkoleniu”.

Kto wziął udział w szkoleniu?

Szkolenie “Ogarnij Chaos. Nowoczesne Metody Produktywności” nie jest szkoleniem dla każdego. Warunki wstępne dla uczestników są określone następująco:

 • Mają minimum 5 lat doświadczenia w wykonywaniu pracy umysłowej
 • Mają możliwość samodzielnego organizowania własnej pracy
 • Pełnią rolę menedżera, przedsiębiorcy lub specjalisty w organizacji
 • Chcą lepiej wykorzystywać swój czas
 • Odczuwają przepracowanie
 • Mają poczucie, że mogliby lepiej organizować swoją pracę
 • Chcą i są w stanie wprowadzić zmianę do organizacji własnej pracy

Szkolenie nie jest przeznaczone dla osób, które:

 • Mają poczucie, że w obszarze własnej organizacji pracy wszystko działa
 • Nie lubią, kiedy ktoś pokazuje, że można działać inaczej niż dotychczas
 • Nie mają możliwości samodzielnej organizacji swojej pracy (jeśli Twój szef lub system w firmie dokładnie wyznacza Ci kiedy i jakie zadania musisz zrobić)
 • Dopiero zaczynają swoją karierę i praca, którą wykonują jest pierwszą lub drugą pracą w życiu (mają mniej niż 5 lat doświadczenia zawodowego)
 • Nie lubią zastanawiać się nad tym dlaczego jedne rozwiązania działają, a inne nie
 • Dysponują finansami, które ucierpiałyby w znacznym stopniu w wyniku udziału w tym szkoleniu
 • Nie lubią ludzi
 • Chcą rozwiązywać własne problemy bez wysiłku
 • Chcą, aby ich własne problemy rozwiązał ktoś inny

Bardzo się cieszę, że udało się zebrać silną grupę. Mieliśmy uczestników – właścicieli firm, uczestników – przedstawicieli NGO oraz uczestników – pracowników dużych korporacji.

Sami uczestnicy w ankiecie diagnostycznej wskazali następujące dane:

rola

informacja z ankety diagnostycznej przed szkoleniem na temat pełnionej roli w firmie

staz

informacja z ankety diagnostycznej przed szkoleniem na temat stażu pracy w obecnej roli

Taki mix sprawił, że w trakcie dyskusji mieliśmy bardzo ciekawe, różne punkty widzenia dzięki czemu każdy mógł przyjrzeć się swojej sytuacji z różnych perspektyw.

Jakie były wyniki ankiety?

Po każdym szkoleniu uczestnicy wypełniają ankietę. To dla mnie bardzo ważne źródło informacji. Szczególnie istotne przy szkoleniu otwartym, gdzie nie mam możliwości wrócić do organizacji i sprawdzić dodatkowej informacji zwrotnej np. podczas spotkania ze sponsorem szkolenia.

Z 15 uczestników, ankietę po szkoleniu zdecydowało się wypełnić 10 osób.

Średnia ocena szkolenia to 9.4 w skali 1-10

ocena

Szczególnie się cieszę, że 100% odpowiadających uznało, że szkolenie przekazywało praktyczną wiedzę i metody

przydatne

informacja z ankiety satysfakcji po szkoleniu na temat praktyczności przekazywanej wiedzy

oraz 100% odpowiadających uznało, że jest to szkolenie warte polecenia innym.

warte_polecenia

informacja z ankiety satysfakcji po szkoleniu na temat polecenia innym

Na tym mi zawsze zależy – aby uczestnicy wyszli z poczuciem, że otrzymali coś co jest praktyczne i warte przekazania innym.

Jeden z uczestników napisał następującą opinię indywidualną:

opina1

opinia uczestnika szkolenia “Ogarnij Chaos. Nowoczesne Metody Produktywności – edycja wiosna 2018”

A jeszcze inny:

opinia2

opinia uczestnika szkolenia “Ogarnij Chaos. Nowoczesne Metody Produktywności – edycja wiosna 2018”

Pełny raport z ankiety po szkoleniu “Ogarnij Chaos. Nowoczesne Metody Produktywności – edycja wiosna 2018” możesz obejrzeć tutaj:

–> Pełny raport z ankiety satysfakcji po szkoleniu

Czym się różni szkolenie otwarte od zamkniętego?

Przy okazji chciałem podzielić się z Tobą moją perspektywą czym różni się szkolenie w formule otwartej od zamkniętej. Było to też jedno z pytań, które pojawiało się na etapie sprzedaży.

Szkolenie w formule zamkniętej to takie, które jest zamawiane przez firmę dla swoich pracowników. W szkoleniu zamkniętym uczestniczą pracownicy jednej firmy umocowani w bardzo konkretnym kontekście danej kultury organizacyjne. Zamawiającym szkolenie jest tzw. sponsor, który poprzez przeprowadzenie takiego szkolenia chce osiągnąć bardzo konkretny cel biznesowy lub rozwiązanie problemu w swojej firmie.

Szkolenie otwarte to szkolenie, w którym może wziąć udział każdy chętny, kto kupi bilet oraz spełni wymogi wstępne dla szkolenia. Celem szkolenia nie jest rozwiązanie problemu czy zrealizowanie celów konkretnej firmy, a dostarczenie uczestnikom konkretnej wiedzy i wyposażenie ich w umiejętności, które pomogą im zastosować poznaną wiedzę w swojej pracy lub życiu pozazawodowym.

Z mojej perspektywy szkolenie otwarte i zamknięte to 2 różne produkty. Mimo, że zakres i tematyka są dokładnie takie same, to w szkoleniu otwartym pojawiają się elementy, które nie występują w przypadku szkolenia zamkniętego:

Różnorodność – w szkoleniu zamkniętym uczestnicy i sponsor wiedzą kto będzie na szkoleniu – będą to pracownicy danej firmy. Na szkoleniu otwartym mamy dużą różnorodność, bo nigdy nie wiadomo kto zdecyduje się wziąć udział w szkoleniu. W ostatniej edycji mieliśmy uczestników ze świata małego i średniego biznesu, NGO oraz korporacji.

Większa otwartość uczestników – podczas szkolenia obserwuję większą otwartość uczestników. Ponieważ nie ma innych osób z firmy, są w stanie bardziej otwarcie opowiadać o swojej sytuacji i dzielić się problemami, które chcą rozwiązać. W szkoleniach zamkniętych ta otwartość jest dużo mniejsza nawet w zespołach, które są zgrane.

Większy dystans do problemów firmowych – szkolenie otwarte pozwala uczestnikom zyskać dystans od codzienności firmowej. Zanurzeni w nowym środowisku, łapią niezbędny dystans, aby popatrzeć na kwestię produktywności z różnych perspektyw.

Różne punkty widzenia – dzięki dużej różnorodności uczestnicy wspierają się różnymi perspektywami i doświadczeniami. To sprawia, że mogą popatrzyć na własną sytuację z różnych perspektyw, często na pierwszy rzut oka abstrakcyjnymi. To znacząco poszerza horyzonty i możliwe opcje działania w procesie rozwojowym.

Pozytywna energia – szkolenie otwarte charakteryzuje się zupełnie inną energią do pracy. Piszę to po siedmiu latach prowadzenia warsztatów i szkoleń w formule zamkniętej i widzę znaczną różnicę. Wynika to z tego, że na szkoleniu otwartym nie występują tzw. “zesłańcy” – osoby, które zostały wysłane na szkolenie na siłę, a ich jedyną motywacją jest “bo szef mi kazał”. To powoduje, że każdy chce jak najwięcej się nauczyć i wynieść dla siebie jak najwięcej. Niektóre osoby płacą za szkolenie z własnej kieszeni, co dodatkowo wpływa na ich motywację do nauki.

Konieczność dokładniejszego objaśniania zagadnień podstawowych – z perspektywy prowadzącego widzę również różnicę w konieczności dokładniejszego objaśniania niektórych zagadnień. W przypadku szkolenia zamkniętego pewne kwestie merytoryczne są “oczywiste” bo są codziennością dla każdego z uczestników. Wtedy możemy taki materiał skrócić i przejść do bardziej wysublimowanych aspektów, specyficznych dla danej grupy. Podczas szkolenia otwartego uczestnicy nie mają tej wspólnoty doświadczeń, zatem konieczne jest objaśnianie pewnych tematów dużo dokładniej, co może rodzić chwilowe znużenie bardziej zaawansowanych uczestników. Z drugiej strony, to dobra okazja do odświeżenia własnego punktu widzenia na sprawy “oczywiste” i powrót do podstaw, które z czasem ulegają zatarciu.

Jakie obawy okazały się nieuzasadnione?

We wstępie pisałem, że miałem pewne obawy co do tego szkolenia w wersji otwartej które okazały się nieuzasadnione:

obawy, że nie zbierze się grupa – tu nie doceniłem zainteresowania tematyką i własnej marki osobistej. Wszystkie bilety sprzedały się w pierwszym etapie przedsprzedaży i jeszcze powstała lista rezerwowa. To dobry znak na przyszłość 🙂

obawy dotyczące różnorodności – miałem obawy czy takie zróżnicowanie uczestników nie spowoduje zbytniego chaosu podczas omawiania poszczególnych metod. W ramach analizy ryzyka zidentyfikowałem kilka sytuacji, które mogą wystąpić, m.in.: niedostatek wiedzy technicznej, problemy z OneNote, konflikty na tle światopoglądowym, zachowania dyskryminujące, zbyt duża różnica doświadczeń w temacie produktywności. Na szczęście żadne z tych ryzyk się nie zmaterializowało, poza koniecznością doinstalowania jednego OneNote’a, a różnorodność okazała się dodatkowym benefitem szkolenia.

obawa przez stawianiem wysokich wymagań wstępnych – zastanawiałem się również, czy warto stawiać wysokie wymagania wstępne w sytuacji, gdy nie miałem pewności czy w ogóle zbierze się grupa. Jak się okazało to była bardzo dobra decyzja, bo dzięki temu zebrały się osoby, które w rzeczywistości doświadczały problemów, które szkolenie “Ogarnij Chaos. Nowoczesne Metody Produktywności” pomaga rozwiązać, związanych z przepracowaniem i zarządzaniem wieloma obszarami odpowiedzialności.

Czy będzie kolejna edycja?

Już w trakcie sprzedaży pojawiły się pytania czy planuję kolejne edycje szkolenia w formule otwartej. Odpowiadałem, że nie wiem, gdyż potrzebowałem wszystko podsumować i wyciągnąć lekcje z pierwszej edycji.

Dziś już mogę napisać, że będzie druga edycja szkolenia otwartego! Edycja lato 2018.

Szkolenie odbędzie się pod koniec sierpnia (na 99% będzie to termin 29-30 sierpnia 2018) w Warszawie. Będzie to dobra okazja, aby wejść w powakacyjny okres zawodowy z nowym uporządkowaniem wszystkich spraw zawodowych.

Sprzedaż biletów i wszystkie informacje na temat drugiej edycji będą dostępne od początku lipca. Jeżeli chcesz być powiadomiony o nowej edycji szkolenia – zapisz się na prenumeratę bloga lub napisz do mnie za pomocą formularza kontaktowego.

Dziękuję

Mam nadzieję, że takie podsumowanie moich działań jest dla Ciebie przydatne i być może pozwoli Ci wyciągnąć własne wnioski dla własnej sytuacji biznesowej. W tym miejscu chciałem również podziękować tym, którzy wspierali mnie w okresie przedsprzedaży i dodawali otuchy, bym w ogóle z taką formą szkolenia wystartował. Bez Was byłoby dużo trudniej! Dziękuję!

20180424_084003

Z przejęcia zapomniałem zrobić zdjęcie uczestnikom szkolenia 🙂 Za to dodatkowym benefitem szkolenia był cudowny widok z panoramą Warszawy.

Pytanie: Jakie aspekty są dla Ciebie ważne, kiedy uczestniczysz w szkoleniu?

1 komentarz do “Podsumowanie szkolenia otwartego “Ogarnij Chaos. Nowoczesne Metody Produktywności – edycja wiosna 2018”

 1. Potwierdzam wszystko co jest napisane w artykule i w mojej opinii :-). Marcin prowadził szkolenie w sposób absolutnie profesjonalny. Bardzo fajne jest to, że po szkoleniu mam już dokładny obraz czym jest produktywność osobista i jak dążyć do satysfakcjonującego poziomu w tym zakresie. Mam wrażenie, że potoczne rozumienie tego terminu powoduje sporą konfuzję, a szkolenie pozwala wszystko to sobie poukładać w głowie i zacząć działać w swoim kręgu wpływu 🙂

Leave a Reply