Jakie cele wyznaczyć, aby wyjść z przepracowania w tym roku?

 

Jeżeli chcesz mniej pracować, warto podejść do sprawy metodycznie i użyć narzędzia, które pomoże osiągnąć Ci ten stan w niedalekiej przyszłości. Takim narzędziem mogą być właściwie wyznaczone i określone cele. Jeżeli chcesz wyjść z przepracowania w tym roku, jego początek sprzyja ustalaniu priorytetów i wyznaczaniu celów.

20170123_cele_dla_przepracowanych

Z przepracowania nie wyjdziesz z dnia na dzień. Dlatego warto rozłożyć ten proces na cały rok. W dzisiejszym wpisie pokazuję przykładowe cele, które możesz sobie wyznaczyć, aby na koniec roku (lub trochę wcześniej) możliwe stało się to, że pracujesz mniej i bez przytłoczenia ilością zadań.

Wyznaczanie celów dla wyjścia z przepracowania zacznij od określenia granicy swojej pracy:

 • “Od 1 maja 2017 zacznę pracować maksymalnie 40 godzin tygodniowo.”

albo

 • “Do 30 kwietnia przeorganizuję swoja pracę w taki sposób, aby kończyć ją maksymalnie o 17.00 każdego dnia. Nie będę pracować w weekendy, dni ustawowo wolne od pracy, podczas urlopu oraz zwolnień lekarskich.”

albo

 • “Do 30 czerwca 2017 zmniejszę ilość godzin pracy do 30 godzin/tydzień.”

Powyższe cele są tylko przykładami. Przeanalizuj swoja sytuację i wyznacz cele dostoswane do Twojego przypadku. Takie cele pozwolą Ci jasno wyznaczyć granice, ile praca ma zajmować miejsca w Twoim życiu.

Teraz dla wyznaczonego celu wypisz wszystkie motywacje, dlaczego chcesz osiągnąć taki cel. Z jakich powodów i po co chcesz wyjść z przepracowania? Co stanie się możliwe, kiedy osiągniesz już swój cel? Cel jest tylko narzędziem, który ma Ci pomóc osiągnąć nowy sposób działania. Dużo istotniejsze jest poznanie motywów, dla których jest to dla Ciebie ważne.

Wszystkie te motywacje spisz, a notatkę umieść w miejscu do którego łatwo i często będziesz mógł zajrzeć. Najlepiej trzymaj ją w wersji elektronicznej w OneNote oraz w wersji drukowanej przy biurku (możesz powiesić na przykład na ścianie, aby codziennie ją widzieć).

Dodatkowo możesz też wyznaczyć cele pośrednie związane z poradzeniem sobie z natłokiem zadań. Przykładowo:

 • “Do końca stycznia wdrożę System Zarządzania Zadaniami, w którym będę planować i monitorować wszystkie zadania do realizacji.”
 • “Do końca pierwszego kwartału zatrudnię asystenta/asystentkę i oddeleguję moje zadania operacyjne.”
 • “Do końca kwietnia 2017 powiększę zespół o 2 nowe osoby.”

Gdy już masz zdefiniowane cele związane z pracą, czas na wypełnienie czasu poza pracą czymś ciekawym lub istotnym. Określ na co spędzisz wygospodarowany czas. Wiele osób przepracowuje się, gdyż nie widzi ciekawszej alternatywy co mogliby robić po pracy.

Wyznacz cel (lub kilka celów) związany z Twoim życiem pozazawodowym.

Możesz wyznaczyć cele związane z własnymi zainteresowaniami, np.:

 • “Zaczynając od 23 stycznia 2017 co tydzień pójdę do kina”

lub

 • “W tym roku przeczytam 52 książki”

lub

 • “Do końca marca 2017 zbuduję z LEGO model Sokola Millenium”

A także związane z ważnymi dla Ciebie relacjami, np.:

 • “Od lutego 2017 będę przychodzić wcześniej do domu, aby pobawić się z dziećmi minimum 30 minut przez ich wykąpaniem.”
 • “Począwszy od 14 lutego 2017 co wtorek zabiorę męża/żonę na randkę.”
 • “Od marca 2017 w co drugi piątek po południu zorganizujemy spotkanie z przyjaciółmi.”

Dzięki wyznaczeniu sobie celu w obszarze pozazawodowym, będziesz mieć większą motywację do wyjścia z przepracowania i kończenia pracy o czasie.

Możesz również zaplanować nagrodę lub nagrody dla siebie za osiągnięcie celów w terminie.

Jeżeli działają na Ciebie motywacje negatywne, możesz również wyznaczyć karę za niezrealizowanie celu. Przykładowo, jeżeli nie uda Ci się osiągnąć celu w terminie wspomożesz swoimi pieniędzmi organizację, której nigdy byś nie wsparł. Albo oddasz komuś swój ulubiony gadżet, bez którego nie wyobrażasz sobie życia.

W ten sposób będziesz mieć dodatkowe powody, aby potraktować wyznaczone cele zupełnie serio.

Na koniec zidentyfikuj koszty osiągnięcia wyznaczonego celu. Nie żyjesz w próżni. Osiągnięcie celu związanego z wyjściem z przepracowania będzie Cię kosztować. Aby go osiągnąć, czegoś nie będziesz robić albo będziesz musiał zacząć robić pewne rzeczy w nowy sposób. Będziesz musiał odmawiać nagłym wrzutkom. Porozmawiać z szefem o nowych oczekiwaniach. Poinformować współpracowników o nowych zasadach. Brać mniej na siebie. Lepiej planować swój czas. Robić przegląd tygodniowy. To Ty wiesz co musi zmienić się w Twoim podejściu, aby osiągnięcie celu stało się możliwe.

Wypisz wszystkie koszty i zastanów się czy jesteś gotowy je ponieść, aby wyjść z przepracowania? Porównaj je z motywacjami, dla których chcesz zrealizować swój cel. Upewnij się, że korzyści znacząco przekraczają koszty.

Gdy już wyznaczysz swój cel, wpisz go do swojego Systemu Zarządzania Zadaniami i zaplanuj najbliższe zadania, które zaczną przybliżać Cię do wyznaczonego celu. Upewnij się, że na najbliższy tydzień zaplanowałeś minimum jedno zadanie związane ze swoim celem lub celami.

Uzbrój się również w cierpliwość. Droga do pracy bez przeciążenia, szczególnie na początku wydaje się trudna i nieosiągalna. Z czasem, realizując minimum jedno zadanie związane z celem tygodniowo przekonasz się, że jesteś coraz bliżej pożądanego stanu.

Pytanie: Z jakich powodów chcesz wyjść z przepracowania?

1 komentarz do “Jakie cele wyznaczyć, aby wyjść z przepracowania w tym roku?

Leave a Reply