Jak wyjść z przepracowania?

Jednym z częstych błędów, który popełniają osoby próbujące wyjść z przepracowania jest brak cierpliwości. Gdy już uznasz, że chcesz wyjść z przepracowania, to chciałbyś, aby nastąpiło to od razu. W wychodzeniu z przepracowania ważne jest, aby zrozumieć, że jest to proces, który rozłożony jest w czasie. Nie da się wyjść z przepracowania z dnia na dzień. Tak samo jak doprowadzenie się do stanu przepracowania nie wzięło się od wczoraj, tak samo i wyjście ze stanu przepracowania zajmie Ci trochę czasu.

20161221_4_etapy_wychodzenia_z_przepracowania2

Drugim często spotykanym błędem jest wdrażanie nieodpowiednich technik i metod produktywności, nieadekwatnych do sytuacji, w której się znalazłeś. Próbujesz zastosować techniki, które są technikami zaawansowanymi, podczas gdy nie masz opanowanych podstaw niezbędnych, aby te zaawansowane metody zadziałały. Wygląda to tak, jakbyś próbował stosować wiedzę z czwartego roku studiów, będąc dopiero pierwszorocznym studentem.

W dzisiejszym wpisie opisuję 4 etapy wychodzenia z przepracowania.

Najważniejsze to wdrażać poszczególne metody i techniki we właściwej kolejności i podążać do stanu docelowego małymi kroczkami. Lepiej każdego tygodnia zmienić jedną drobną rzecz w swoim sposobie działania niż w weekend próbować zmienić wszystko. Tym bardziej, że wychodzenie z przepracowania to operacja na żywym organizmie. Nie będziesz mieć komfortu wyłączenia się z pracy i codziennych obowiązków. Nadal będziesz mieć swoje zobowiązania, cele do zrealizowania, obowiązki prywatne i zawodowe. Wychodząc z przepracowania będziesz musiał jednocześnie wykonywać dotychczasowe zadania i wdrażać nowe metody pozwalające działać inaczej. W takiej sytuacji działanie rewolucyjne się nie sprawdzi. Dużo skuteczniejsze jest podejście ewolucyjne – krok po kroku wdrażanie nowych umiejętności i narzędzi.

Cztery etapy wychodzenia z przepracowania

Proces wychodzenia z przepracowania podzieliłem na cztery etapy.

Etap 1: Rozeznaj sytuację – etap początkowy. Pozwala zidentyfikować rzeczywiste przyczyny Twojego przepracowania oraz zbudować fundamenty efektywnej pracy umysłowej. W tym etapie budujesz swój Kokpit Produktywności Osobistej, który pomaga Ci sprawniej realizować swoje zadania oraz wdrażasz tzw. rytm tygodniowy pracy, niezbędny do stabilnej pracy bez przeciążenia. Inwentaryzujesz wszystkie swoje zobowiązania i oceniasz, jak wpływają one na Twoje przeciążenie. Ustalasz również które zobowiązania są najważniejsze, a które mało istotne.

Etap 2: Zwiększ kontrolę – w tym etapie skupiasz się na zabezpieczeniu Celów wyznaczonych na bieżący rok. Optymalizujesz swoje sposoby działania sprzyjające kontrolowaniu własnego strumienia zadań, takie jak asertywne odmawianie, zwiększanie skupienia, kontrolowanie emaila, techniki planowania, eliminacja nadmiarowej pracy czy zwiększanie koncentracji na realizacji określonych Celów. Głównym motywem tego etapu jest zwiększenie prawdopodobieństwa osiągnięcia Twoich Celów przy jednoczesnej pracy bez przeciążenia. Na koniec tego etapu jesteś już w stanie znacząco zmniejszyć swoje przepracowanie i podążać prosto do obranego celu.

Etap 3: Przejmij dowodzenie – etap, w którym zaczynasz działać w zupełnie nowy sposób i widać już bardzo konkretne efekty optymalizacji. Kiedy już sprawnie realizujesz swoje cele, czas na przeprojektowanie sposobu w jaki pracujesz. W tym etapie projektujesz swoje Aspiracje, identyfikujesz tzw. Poziom Sensu, odkrywasz własne motywacje i predyspozycje, układasz swoje role życiowe. Na tym etapie zaczynasz decydować, ile praca ma zajmować miejsca w Twoim życiu. Świadomie tworzysz swój własny, unikalny rytm działania. Projektujesz swoją wymarzoną przyszłość. Dzięki rezultatom z dwóch poprzednich faz, posiadasz już wiarygodność skutecznego fachowca, która pomaga Ci zmieniać zasady pracy w Twoim zespole. Coraz częściej przejmujesz inicjatywę i wywierasz wpływ na swoje otoczenie. Wdrażasz techniki pozwalające Ci podjąć wartościowe rozmowy z szefem i współpracownikami. Świadomie wybierasz w które zadania się angażujesz, a którym świadomie i konsekwentnie odmawiasz. Dostosowujesz otaczającą Cię rzeczywistość do Twojego projektu wymarzonej przyszłości.

Etap 4: Odkrywaj nowe lądy – etap finałowy, w którym zaczynasz funkcjonować na zupełnie nowym poziomie. Wyszedłeś z przepracowania, zbudowałeś środowisko pracy w którym komfortowo Ci się pracuje i zaczynasz dostrzegać zupełnie nowe możliwości. Wszedłeś na kolejny poziom spirali wzrostu. Nowy sposób pracy pozwala Ci wyznaczyć zupełnie nowe, dotychczas niedostrzegalne Cele i Aspiracje. Lepiej rozumiesz swój Poziom Sensu, czyli Twoje indywidualne motywacje. W tym etapie ludzie awansują, tworzą nowe obszary biznesu, decydują się zmieniać swoje życie, rozwijają swoje zainteresowania, powołują nowe organizacje, np. fundacje. Na początku drogi wychodzenia z przepracowania nigdy nie wiesz co stanie się możliwe, gdy już z tego przepracowania wyjdziesz. Z doświadczenia pracy z moimi Klientami mogę Ci jednak zagwarantować, że dostrzeżesz możliwości, których się nie spodziewałeś, lub takie które wydawały Ci się niemożliwe do realizacji.

Zakończenie każdego z etapu stanowi ważny krok na drodze do pracy bez przeciążenia. Każdy z etapów buduje na rezultatach osiągniętych w poprzednim etapie, zatem przed rozpoczęciem kolejnych etapów, należy się upewnić, czy rekomendacje z poprzedniego etapu są już wdrożone w życie.

Nie przerażaj się, jeżeli wydaje Ci się, że aby wyjść z przepracowania musisz wykonać ogrom pracy. Realizacja każdego z etapów może zostać rozdzielona w czasie. Ważne, aby proces rozpocząć i rozpoczęty etap doprowadzić do końca. Kolejnymi zajmiesz się, gdy przyjdzie właściwy czas.

W kolejnych artykułach opiszę szczegółowo kolejne etapy wychodzenia z przepracowania. Ich przyswojenie pozwoli Ci zrozumieć, jak wygląda proces i wybrać, które techniki warto wdrożyć w Twojej sytuacji.

Pytanie: Co wpływa najbardziej na Twoje przepracowanie?

2 komentarze do “Jak wyjść z przepracowania?

  1. Pingback: Mam tyle pracy, że nie wiem za co się zabrać. Co robić? Tryb awaryjny - Near-Perfect Performance

  2. Pingback: Moje 33 lekcje z roku 2016 | Marcin Kwiecinski

Leave a Reply