Wykorzystaj swoje mocne strony by osiągać więcej

Dziś zapraszam Cię do zapoznania się z wpisem gościnnym autorstwa Dominika Juszczyka, autora bloga “Near-Perferct Performance – Odkryj własny sposób na bycie produktywnym”. Dominik specjalizuje się w rozwijaniu mocnych stron pracowników. Pomaga zespołom i organizacjom odkryć mocne strony swoich pracowników, a następnie właściwie dopasować do nich zadania i obowiązki, aby mogli osiągać ponadprzeciętne wyniki. Napisał specjalnie dla nas tekst o tym jak Twoje mocne strony mogą pomóc Ci stać się bardziej produktywnym. Ogromnie kibicuję Dominikowi, bo wykonuje naprawdę świetną pracę, promując rozwój pracowników w oparciu o ich wrodzone talenty. Bez dłuższych wstępów oddaję głos Dominikowi.

08-02 Mocne strony

Nie jest tajemnicą, że jesteśmy różni. Inaczej myślimy, czujemy i reagujemy. Wiemy o tym. Dlaczego więc tak często uważamy, że to, co działa dla kogoś, będzie też działało dla nas? Dlaczego myślimy, że nasz sposób działania jest dobry także dla innych? Wiedza wiedzą, a praktyka praktyką. Takie samo podejście bardzo często prezentujemy w obszarze produktywności i przekonywaniu innych, że jest jeden wypróbowany sposób działania, który będzie dobry dla wszystkich. A to nieprawda. Jest zestaw dobrych praktyk, z którego każdy z nas powinien krytycznie przeanalizować i wybrać dla siebie te, działające dla nas najlepiej. Jak to zrobić? Jest na to wiele sposobów, a model pracy w oparciu o mocne strony jest jednym z nich. W artykule pokażę Wam jak wykorzystać swoje mocne strony do usprawnienia swojej efektywności.

Czym są mocne strony?

W Instytucie Gallupa opracowano metodę rozwoju w oparciu o mocne strony. Zespołowi, który pracował nad tą metodą, przewodził dr Donald Clifton. Postawił przed zespołem takie pytanie:

“Co się stanie, jeżeli zaczniemy myśleć o tym, co jest w porządku z ludźmi, zamiast skupiać się na tym, co jest z nimi nie tak?”

I dalej stwierdził:

“Nie ma nic złego w byciu świadomym naszych słabości i zarządzaniu nimi, ale najwięcej szans na odniesienie sukcesu mamy poprzez skupianie się na naszych naturalnych talentach.”

Wychodząc z takiego założenia, przez blisko 50 lat zespół Cliftona badał, jak ludzie myślą, czują i reagują, i w końcu opracował listę 34 mocnych stron, które posiada każdy człowiek w różnym nasileniu. Przygotował też test StregnthsFinder, pozwalający odkryć swoje najmocniejsze strony oraz te, które prawie nie są u nas widoczne.

Mając przed sobą wynik tego testu, możemy świadomie pracować nad maksymalnym wykorzystaniem naszych mocnych stron poprzez inwestowanie w nie. Inwestowanie dr Clifton rozumiał jako świadomy rozwój mocnych strony poprzez czynienie ich dojrzałymi, nabywanie umiejętności wykorzystujących nasze mocne strony oraz zdobywanie wiedzy z nimi związanej.

Co to ma wspólnego z produktywnością?

Produktywność, jakkolwiek by jej nie definiować, to przede wszystkim zestaw praktyk, które regularnie powtarzane, pozwalają nam efektywnie osiągać wybrane przez nas cele. W zależności od naszych mocnych stron będzie nam łatwiej lub trudniej wprowadzać i wykorzystywać konkretne praktyki w naszym życiu. Na przykładzie kilku mocnych stron opiszę dla Was, jak różne może być podejście do produktywności.

Osoba z silną stronę Belief (Pryncypialność)

Ludzie, którzy mają bardzo rozwiniętą Pryncypialność, mają bardzo silnie zakorzenione wartości, które są niezmienne. Z tych wartości wynika cel ich życia.

Osoba, która mocno wierzy w swoje wartości i która kieruje się nimi w życiu, będzie dużo skuteczniejsza, jeżeli połączy swoje codzienne działania z tymi wartościami. Rozmawiając z ludźmi, posiadającymi tę mocną stronę, dowiedziałem się, że bardzo im pomaga wypisanie sobie swoich wartości i następnie połączenie każdego z celów, a potem każdego z zadań z tymi wartościami. Efekty są znakomite. Dużo lepsze niż po prostu spisanie sobie listy zadań i zarządzanie nimi w tradycyjny sposób. Ten dodatkowy wymiar – wartości – sprawia, że zadania mają większe znaczenie, a przez to są chętniej wykonywane.

Osoba z silną stroną Achiever (Osiąganie)

Ludzie z mocno rozwiniętym talentem Osiągania potrafią ciężko pracować i mają dużo samozaparcia. Mają ogromną satysfakcję, kiedy są zajęci i produktywni.

Osoby, które mają mocną stronę Osiąganie, zwykle mają jedno lub więcej narzędzi typu checklista. Dzięki temu mogą w wizualny sposób zaznaczać swoje postępy i wizualizować, ile już zrobiły. Ten aspekt planowania i wizualizowania postępów jest bardzo istotny. Te osoby mogą niestrudzenie pracować, ale muszą widzieć, że praca przybliża ich do celu. Stąd też często potrzeba rozbicia większych celów na mniejsze kroki, właśnie po to, aby nagroda związana ze skończeniem danego zadania nie była zbyt oddalona. Takie osoby mogą być jeszcze skuteczniejsze, wiedząc dokładnie, co danego dnia muszą osiągnąć w kontekście długofalowych celów.

Osoba z silną stroną Deliberative (Rozwaga)

Ludzie, którzy mają mocno rozwiniętą Rozwagę, bardzo poważnie podchodzą do podejmowania decyzji lub wyborów. Przewidują ryzyka i przeszkody.

Osoby z mocną stroną Rozwaga często są kojarzone z ostrożnością, z analizą ryzyka, z dokładnym planowaniem i przewidywaniem przeszkód. Jeżeli masz tę mocną stronę, możesz sobie pomóc być bardziej produktywnym poprzez organizowanie czasu na planowanie. Codziennie dokładnie zaplanuj zadania na dany dzień, co tydzień zrób dokładny przegląd tygodnia i na tyle dokładnie, na ile możesz zaplanuj kolejny tydzień. Przeanalizuj, co może się wydarzyć, jakie są zagrożenia. Im dokładniejszy plan, tym bardziej będziesz chciał/chciała go wykonać. Im lepiej przemyślany, tym większe są szanse, że go zrealizujesz.

Osoba z silną stroną Communication (Komunikatywność)

Ludzie z talentem Kominikatywność mają łatwość ubierania myśli w słowa. Są dobrymi rozmówcami i prezenterami.

Jak Komunikatywność może wpływać na Waszą produktywność? Osoby z tą mocną stroną są dobrymi rozmówcami, umieją się komunikować. I zwykle też lubią to robić. Dla nich pomocne w realizowaniu zadań może być dzielenie się tym, co robią, z innymi. Dobrze jest, kiedy mają partnera albo nawet grupę wsparcia, z którą mogą dzielić się swoimi planami i celami. Dużo łatwiej jest im wtedy takie cele osiągać.

Osoba z silną stroną Learner (Uczenie się)

Ludzie, którzy mają talent Uczenie się, mają ogromną chęć uczenia się i chcą się cały czas rozwijać. To, co ich ekscytuje, to proces kształcenia, nawet bardziej niż jego wynik.

Jeżeli lubisz się uczyć i ciągły rozwój sprawia Ci przyjemność, to także możesz to wykorzystać w tworzeniu swojego systemu produktywności. Wiedząc, czego chcesz się nauczyć, w jakim obszarze chcesz się rozwijać, powiąż swoje cele i zadania z tym obszarem. Świadomie wybieraj te zadania, które sprawiają, że rozwijasz się w kierunku, w którym chcesz. Stwórz sobie system, w którym jasno będziesz mógł/mogła określić, czego nauczysz się, wykonując dane zadanie. To wydatnie pomoże być bardziej efektywnym.

Osoba z silną stroną Futuristic (Wizjoner)

Ludzie, którzy mają talent Wizjoner, inspirują się przyszłością i tym, co może się wydarzyć. Potrafią zarazić innych swoją wizją przyszłości.

Jeżeli przeczytaliście poprzednie opisy, to pewnie już wiecie, co chcę tutaj zaproponować. Osoba z mocną stroną Wizjoner patrzy w przyszłość, motywują ją odległe cele. Dla takiej osoby niezwykle pomocne jest jasne powiązanie każdego, ale to każdego zadania z tym odległym celem. Jeżeli będzie wiedziała, w jaki sposób to najbliższe, konkretne zadanie przybliża ją do tego dużego celu w przyszłości, to zwiększy szansę zrobienia tego zadania. System produktywności i użyte narzędzia powinny dawać możliwość jasnego i łatwego powiązania obecnych zadań z odległym celem.

No dobrze, ale co to znaczy dla mnie?

Powyższe opisy są oczywiście trochę uproszczone, bo zawsze na to, jak działamy, wpływają nasze wszystkie mocne strony. I największe efekty osiągniecie, analizując Wasze dominujące mocne strony razem. Ale nawet patrząc na opisy pojedynczych mocnych stron, widać już, że w zależności, którą z nich posiadacie, będziecie mieli trochę inne potrzeby co do konstrukcji Waszego systemu produktywności. Warto wiedzieć, jakie są Wasze mocne strony. Dzięki temu, czy to samemu, czy przy pomocy doradcy, możecie dużo skuteczniej i wydaje mi się, że też łatwiej, dobrać praktyki, tak aby Wasz system był jak najefektywniejszy. To, jakie macie mocne strony, będzie wpływało też na wybór narzędzi, których będziecie używać w codziennym zarządzaniu Waszym systemem produktywności. Wasze mocne strony wpływają też na to, jak współpracujecie z innymi osobami, dążąc do osiągania Waszych celów.

Mocne strony można odkryć, robiąc test na stronie StrengthsFinder. Test jest też dostępny w języku polskim.

Pytanie: Jaka Twoja mocna strona najbardziej pomaga Ci w dokończaniu zadań?

3 komentarze do “Wykorzystaj swoje mocne strony by osiągać więcej

  1. Dzięki za opublikowanie wpisu Marcin 🙂

    Sam sobie odpowiem na pytanie 🙂 W moich dominujących mocnych stronach mam “Discipline”. To mocna strona, która pozwala stwarzać strukturę, procesy i potem je konsekwentnie realizować. Dzięki temu, po wypracowaniu sposobu pracy, rytuałów, zdefiniowaniu narzędzi, które używam jestem w stanie konsekwentnie z nich korzystać. Nie mam mocnej strony Achiever (która pomagałaby mi codziennie odhaczać zadania z listy z zadaniami) ale kompensuję sobie to konsekwencją. Jak już coś zdecydowałem to będę to egzekwował.

    Druga mocna strona, która mi bardzo pomaga to Individualization, czyli patrzenie na każdego jako unikalną osobę. Każda osoba jest osobnym przypadkiem. Ta mocna strona pozwala mi do każdego podchodzić inaczej, personalizować komunikację, pracę itd. Nie mam mocnych stron w obszarze komunikacji, ale dzięki temu, że na każdego umiem spojrzeć indywidualnie identyfikuję potencjalne tematy pomocne do rozpoczęcia rozmowy a potem do podtrzymania relacji. Bardzo przydatna mocna strona 😉

  2. Ja na przykład mam mocną stronę “Learner”, czyli frajdę sprawia mi sam proces uczenia. Dlatego też łatwo idzie mi angażowanie się w nowe, niestandardowe zadania – po prostu już z samej nauki będę miał frajdę 🙂

    • Taka ciekawostka – ludzie z tą mocną stroną zwykle też lubią przekazywać swoją wiedzę innym. Co też chyba się zgadza w Twoim przypadku 😉

Leave a Reply