Jak wyznaczać cele i nie polec przy ich realizacji?

Początek roku to doskonała okazja na świadome wytyczenie kierunku na nadchodzące 12 miesięcy. Z tej okazji Mariusz Chrapko, autor podcastu “Menedżer PLUS” zaprosił mnie do rozmowy na temat wyznaczania i skutecznej realizacji celów.

18-01 Jak osiagac cele_blog

W audycji poruszamy szereg aspektów wyznaczania celów oraz metod ich osiągania, m.in:

 • Po co wyznaczać cele?
 • Od czego zacząć wyznaczanie celów?
 • Czym się charakteryzują dobrze wyznaczone cele?
 • Jakie narzędzia pomogą zrealizować wyznaczone cele?
 • Co zrobić, aby mieć motywację do realizacji celów?
 • oraz wiele praktycznych porad, które mogą przydać się przy definiowaniu własnych celów.

W sumie wyszła z tego prawie 50 minutowa rozmowa – mini poradnik jak metodycznie osiągać cele.

Niestety w dniu nagrania byłem lekko przeziębiony, przez co mówię “przez nos”, ale mam nadzieję, że nie przeszkodzi Ci to w przyswojeniu wiedzy.

Aby zachęcić Cię do wypróbowania omawianych metod przygotowaliśmy również 2 konkursy.

Konkurs nr 1 – informujemy o nim w samej audycji, mniej więcej w połowie audycji – do wygraia jest książka Davida Allena “Getting Things Done”. Trzeba się jednak pospieszyć, gdyż odpowiedzi przyjmowane są do 20 stycznia. Wszystkie szczegóły podane są w audycji i na stronie podcastu “Menedżer PLUS”.

Konkurs nr 2 – do wygrania jest książka “Esencjalista” Grega McKeowna. Aby wziąć w nim udział należy w komentarzu do tego wpisu zadać pytanie dotyczące wyznaczania lub realizacji celów, ale takie które nie padło w audycji. Innymi słowy, napisz w komentarzu czego jeszcze chciałbyś się dowiedzieć na temat wyznaczania lub osiągania celów. W piątek 22 stycznia po godzinie 20.00 spośród zadanych pytań wybiorę jedno, które otrzyma wspomnianą nagrodę.

18-01 Esencjalista

Pytanie: Czego chciałbyś dowiedzieć się na temat wyznaczania i realizacji celów, o co nie zapytał mnie Mariusz Chrapko w audycji “Menedżer PLUS”?

2 komentarze do “Jak wyznaczać cele i nie polec przy ich realizacji?

 1. Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy zarówno wyznaczania jak i realizacji celów. Zastanawiam się czy warto pokusić się o dzielenie zakładanego celu na mniejsze części czyli etapy, czy też lepiej jedynie wyznaczyć cel np. długoterminowy oraz drogę do jego realizacji i konsekwentnie podążać obraną drogą?
  Co pan sądzi na ten temat.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Tomasz.

  • Dzień dobry, wobec tego, że jest Pan jedyną osobą która wzięła udział w konkursie – gratuluję wygranej! 🙂 Proszę o podesłanie adresu pod który mam przesłać książkę. Przepraszam również za zwłokę w publikacji wyniku. Odpowiadając zaś na pytanie – zazwyczaj do realizacji celu będzie niezbędne zrealizowanie wielu zadań lub przedsięwzięć. Więc podział na mniejsze częsci jak najbardziej wskazany. Absolutne minimum to dla każdego celu zdefiniowanie najbliższego zadania – czyli takiego, które wykonane w pierwszej kolejności przybliży do wyznaczonego celu. Osobiście polecam rozbicie celu na części składowe w Goalscape, a następnie ukreślenie największej ważności dla tego zadania, które będzie realizowane w pierwszej kolejności. Innym możliwym podejściem jest określenie tzw. kamieni milowych dla wybranego celu, np: dla celu “W sierpniu 2016 wykonać i zakończyć remont kuchni” określić kamienie milowe: 1) wybór wykonawcy, 2) przygotowanie projektu 3) zakup materiałów, 4) początek remontu, 5) planowane zakończenie remontu, 6) sprzątanie po remoncie.Przy bardziej złożonych celach wskazane będzie przygotowanie szczegółowego harmonogramu. Mam nadzieję, że choć trochę rozjaśniłem.

Leave a Reply