Czy znajdujesz czas na aktualizowanie swojej wiedzy?

Nieodłączną częścią Twojej wysokiej produktywności jest utrzymywanie aktualnego poziomu wiedzy merytorycznej w dziedzinie, którą się zajmujesz zawodowo. Wyobraź sobie sytuację, że jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie, ale zatrzymałeś się w rozwoju na stanie wiedzy aktualnym 20 lat temu. Możesz znać te wszystkie najnowsze aplikacje i metody zarządzania zadaniami i priorytetami, nawet je stosować, ale jeżeli posiadasz nieaktualne know-how to daleko nie zajedziesz.

20140804_rozwoj_wiedzy_merytorycznej

Zdjęcie z kolekcji (c)Dan Spencer Flickr Creative Commons na licencji CC2.0

To tak jakbyś robił pranie na tarze nie wiedząc, że na rynku od dawna są pralki automatyczne. Owszem zaplanujesz pranie, wykonasz je we właściwym czasie, ubranie nawet będzie czyste, ale namęczysz się niemiłosiernie a ilość czasu, którą spędzisz na tym zadaniu będzie zdecydowanie zbyt duża.

Na jednym z warsztatów z ogarniania chaosu rysowaliśmy mapę realizacji aspiracji – planowaliśmy wszystkie przedsięwzięcia, które są niezbędne do zrealizowania konkretnej aspiracji. Najpierw określiliśmy co musi się wydarzyć, aby aspiracja została zrealizowana. Następnie ustalaliśmy zależności i kolejność, w jakiej należy te przedsięwzięcia zrealizować. I wtedy jedna z uczestniczek zapytała: “Marcin, a skąd ja mam wiedzieć ile tych przedsięwzięć muszę zrobić i w jakiej kolejności?

I tu właśnie dotykamy kwestii know-how. Aby skutecznie realizować swoje zamierzenia, musisz zadbać o merytoryczne przygotowanie do realizacji własnych celów i aspiracji. Dopiero wtedy możesz optymalizować swoją produktywność. Wyobraź sobie, że chcesz wybudować elektrownię atomową albo zbudować samolot. Bez merytoryki daleko nie zajdziesz, nawet jeśli przygotujesz doskonały plan bazując jedynie na swojej intuicji.

Na szczęście żyjemy w cudownych czasach, gdy sięganie po wiedzę merytoryczną nigdy nie było tak proste jak dziś. Zauważyłem jednak, że wielu osobom bardzo trudno wygospodarować czas na własny rozwój. Zwykle uzasadniają to zaniedbanie dużą ilością pracy oraz twierdzeniem, że “szkoda czasu, bo trzeba machać łopatą”. To bardzo kontrproduktywne działanie w długiej perspektywie czasu. Co z tego, że zrealizujesz cele krótkoterminowe, jeśli okaże się, że zaniedbałeś obszar niezbędny do zrealizowania długoterminowej aspiracji?

Przejrzyj zatem swój kalendarz i określ ile czasu w miesiącu mógłbyś przeznaczyć na własny rozwój i doszkalanie? Zarezerwuj ten czas w kalendarzu. Nie patrz tylko na czas w pracy. W dzisiejszych czasach rozwój Twoich umiejętności to Twoja odpowiedzialność. Kto się nie rozwija, stoi w miejscu (a nawet cofa się). Czy naprawdę chcesz oddać tę odpowiedzialność w ręce innych?

Kolejną częstą wymówką bywają finanse. “Nie mam środków na drogie szkolenia”. A nawet: “Mój szef nie chce zapłacić za moje szkolenia”. W gospodarce opartej na wiedzy, dostęp do wiedzy nie wiąże się już wysokimi nakładami finansowymi. Pewnie, nadal są drogie specjalistyczne szkolenia i kursy, ale jeśli w danym momencie Cię nie stać, jestem przekonany, że znajdziesz tę wiedzę w innych miejscach.

Skąd czerpać wiedzę?

Na pytanie “skąd czerpać aktualną wiedzę” wiele osób intuicyjnie odpowiada “ze szkoleń, studiów i kursów”. Te zwykle wymagają jednak sporych nakładów czasowych i finansowych. Zależy mi, abyśmy dobrze się zrozumieli: warto inwestować w szkolenia, studia lub kursy specjalistyczne. Nawet trzeba. Uważam jednak, że to dziś nie wystarcza, aby być na bieżąco z wiedzą merytoryczną.

Poniżej przygotowałem listę miejsc, z których możesz czerpać wiedzę merytoryczną oraz aktualizować swój know-how. Zobaczysz, że większość z nich nie wymaga wysokich nakładów finansowych, a wiele z nich jest dostępna za darmo.

Autorytety branżowe – to bardzo ważne, abyś zidentyfikował ludzi, którzy w tym czym się zajmujesz są dla Ciebie autorytetami. To nie muszą być ogólnie uznane autorytety w branży. Ważne, by te osoby w Tobie budziły inspirację i zdrową zazdrość. Takie osoby, od których chciałbyś się uczyć. Jeżeli zidentyfikujesz takie osoby, łatwiej będzie znaleźć ich prace w poniższych źródłach. Bardzo często okaże się, że również będziesz mógł ich poznać osobiście.

Google – jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami z branży, albo rozwiązać jakiś konkretny problem merytoryczny, Google wciąż pozostaje punktem pierwszego wyboru. Skonfiguruj bezpłatną usługę “Google Alerts” i na skrzynkę e-mail będziesz otrzymywać powiadomienia o nowościach w interesującym Cię temacie.

Youtube – zaraz za wyszukiwarką Google idzie wyszukiwarka Youtube. Czy wiesz, że YT jest obecnie drugą najczęściej używaną wyszukiwarką danych w Internecie? Na YT znajdziesz bardzo wiele wartościowych materiałów, wykłady uznanych autorytetów, materiały szkolenia, a nawet nagrania całych wykładów (słowo kluczowe “lecture”). Na YT masz możliwość obejrzeć wykłady autorytetów w każdej dziedzinie. Co więcej również tych już nieżyjących, dzięki czemu możesz wziąć udział, np. w wykładzie Stephen’a Coveya.

TED – nagrania TED z całego świata pozwalają poznawać wspaniałe metody i odkrycia innych ludzi. Z nagrań tych możesz czerpać inspirację oraz podsumowania z różnych dziedzin biznesu i nauki. Wielu prezenterów prezentuje swoje najlepsze know-how w formie 18 minutowego wystąpienia.

Prasa branżowa – śledzenie nowości w prasie branżowej nie wymaga chyba większego komentarza 🙂 Wpisałem dla kompletności zasobów.

Książki – książki nadal pozostają jednym z najpowszechniejszym źródłem wiedzy na temat konkretnego know-how. Upowszechnienie się elektronicznych wersji ebooków oraz dźwiękowych audiobook’ów sprawiło, że “czytać” możemy praktycznie wszędzie i o dowolnej porze. Pamiętaj jednak, że większość książek biznesowych opisuje konkretne modele i coś co zadziałało dla konkretnego autora, w konkretnej sytuacji. Nie traktuj więc tej wiedzy, jako prawdy objawionej (nawet jeśli sam autor twierdzi, że jest to coś unikalnego i jedynego w swoim rodzaju). Skoro jesteśmy przy książkach, chciałbym zwrócić Twoją uwagę na serwis Audible.com Jest to serwis należący do Amazon’a i umożliwia dostęp do biblioteki audiobooków. Oprócz tradycyjnego modelu sprzedaży, mają bardzo ciekawy model abonamentowy: kupując abonament roczny masz możliwość pobrania 12 (za 149 USD) lub 24 (za 229 USD) audioksiążkek z potężnej biblioteki Audible. Książki zachowujesz na własność nawet po rezygnacji z abonamentu. Dodatkowo, jeżeli książka nie spodoba Ci się, możesz ją zwrócić i wymienić na dowolną inną. Inną formą zdobywania książek jest wirtualna biblioteka https://www.safaribooksonline.com/. Za 39 USD miesięcznie masz dostęp do ogromnej bazy tytułów biznesowych.

Blogi – wciąż niedocenianym źródłem wiedzy są blogi autorskie. Jestem zdziwiony jak nadal niewiele osób dziś czyta blogi i uważa je za wartościowe źródło wiedzy. A na blogach można znaleźć bardzo wiele wartościowej wiedzy. Zwykle są tworzone przez pasjonatów i osoby, które mają coś ciekawego do powiedzenia na temat dziedziny, którą się zajmują. Sprawdź czy Twoje autorytety nie prowadzą blogów. Jestem przekonany, że większość z nich publikuje ciekawe artykuły. Takie artykuły często rozszerzają to, co autorzy napisali w książkach i co mówią na konferencjach i szkoleniach.

Oczywiście trzeba odsiać blogi czysto marketingowe, tworzone jedynie z powodu “bo dziś każdy powinien mieć bloga”. Na naszym podwórku blogowanie eksperckie (tzw. quality blogging) dopiero raczkuje. Wciąż u wielu ekspertów panuje przekonanie, że nie można pisać o tym co się sprzedaje podczas wykonywania usługi, bo wtedy co by się sprzedawało? Zupełnie nie zgadzam się z takim podejściem! Mam wręcz odwrotne doświadczenie. Mimo, że piszę tu dokładnie o tym samym w czym doradzam na zlecenie, liczba Klientów rośnie a nie maleje. Bardzo dobrym przykładem blogowania eksperckiego w Polsce jest Michał Szafrański z bloga “Jak oszczędzać pieniądze” i Paweł Tkaczyk z Midea. Myślę, że liczba takich blogów będzie sukcesywnie rosła.

Podcasty – to kolejne niedoceniane źródło wiedzy. Podcasty to mini-audycje radiowe na tematy w których specjalizuje się dany autor, ekspert lub blogger. Zwykle są naturalnym rozszerzeniem działalności blogowej, ale już coraz częściej stają się samoistną kopalnią wiedzy. Poszukaj czy Twoje autorytety nie przygotowują podcastów. Jeżeli chciałbyś rozpocząć przygodę z podcastami to zapoznaj się z tymi – w języku angielskim: This is your life, Entrepreneur on Fire, Advanced Selling Podcast, a w Polsce: Więcej niż oszczędzanie pieniędzy oraz Mała wielka firma.

Fora specjalistyczne – zwykle specjaliści w konkretnej dziedzinie gromadzą się na forach. Mimo, że to dość przestarzała forma komunikacji, nadal na forach można się bardzo wiele nauczyć i zdobyć ogromną ilość wartościowej wiedzy. Na przykład na forum Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych wielu odwiedzających skorzystało z naszej wiedzy i znacząco poprawiło swoje umiejętności w robieniu zdjęć lotniczych. Podobnie będzie w Twojej branży.

Płatne zamknięte społeczności – coraz większą popularnością cieszą się również zamknięte, płatne społeczności (tzw. membership sites) gromadzące specjalistów z danej dziedziny. Za cenę miesięcznego abonamentu ma się dostęp do treści specjalnie stworzonych dla tej społeczności. Przykładami takich społeczności są: Platform University, GTD Connect.

Szkolenia online – zastanawiałeś się nad uczestniczeniem w szkoleniach online? To bardzo efektywny sposób nauki, pod warunkiem że potraktujesz go naprawdę serio. Na rynku jest bardzo dużo dobrych i sprawdzonych platform edukacyjnych, m.in: Udemy, Lynda, Eduweb. Warto również rozejrzeć się za otwartymi, bezpłatnymi platformami edukacyjnymi: https://www.khanacademy.org/, https://www.coursera.org/, http://academicearth.org/

Stowarzyszenia networkingowe – jeżeli chcesz zdobywać nową wiedzę i jednocześnie budować swoją sieć kontaktów, koniecznie rozważ dołączenie do organizacji networkingowej. Dziś pojawia się ich coraz więcej. Mam okazję współpracować z jedną z nich: PWN Global i muszę powiedzieć, że jestem zachwycony benefitami uczestnictwa w takiej grupie. Tego typu stowarzyszenia zapewniają jej członkom spotkania z ciekawymi ludźmi, możliwość uczestnictwa w warsztatach, a także wymianę doświadczeń pomiędzy członkami na całym świecie.

Grupy na LinkedIn – bezpłatne grupy zrzeszające specjalistów w różnych dziedzinach. To możliwość poszerzenia swojej bazy kontaktów oraz łatwego otrzymania porady od specjalistów zgromadzonych w grupie. Koniecznie dołącz do tych polskich grup: CV Ekspert, Kariera Managera, IT Professionals in Poland.

Mentorzy – jeżeli jeszcze nie masz mentora, rozpocznij poszukiwania zaraz po przeczytaniu tego tekstu. Znajdź osobę, która już osiągnęła to co Ty chcesz osiągnąć, lub jest w miejscu gdzie Ty chciałbyś być za jakiś czas. Zbudowanie wartościowej relacji z mentorem zwróci Ci się po tysiąckroć. Mentor, to osoba od której możesz się nauczyć jak osiągnąć to na czym Ci zależy. To osoba, do której będziesz mógł pójść po poradę, informację zwrotną lub po inspirację.

Konferencje branżowe – konferencje branżowe to możliwość zdobycia wartościowego know-how “w pigułce”. Różnorodni prelegenci oraz zróżnicowani uczestnicy pozwalają zaczerpnąć z tego źródła wiele cennych informacji i znajomości. Pamiętaj, na konferencje nie jeździ się tylko na wykłady, ale również dla kontaktów i budowania relacji. To również miejsce, gdzie możesz zaczerpnąć inspiracji i nowych, niestandardowych punktów widzenia. Dlatego uczestnicząc w jakiejkolwiek konferencji należy zachować dużą otwartość – nawet jeśli nie zgadzasz się z niektórymi prelegentami, wysłuchaj co mają do powiedzenia. Niestety ostatnimi czasy zbyt wiele konferencji staje się miejscem na sprzedawanie swoich usług, dlatego trzeba coraz dokładniej wybierać. Ale jak już dobrze trafisz, to z takiej konferencji możesz przywieźć wiele wartościowej wiedzy.

Dziękuję, że dobrnąłeś do tego miejsca 🙂 Jak widzisz możliwości jest bardzo dużo, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Najważniejsze, abyś zarezerwował czas na aktywności rozwojowe. To pierwszy krok, od którego warto zacząć.

A Ty skąd czerpiesz wiedzę merytoryczną? Które źródła okazały się wartościowe, a z którymi masz negatywne doświadczenia?

7 komentarzy do “Czy znajdujesz czas na aktualizowanie swojej wiedzy?

 1. ten wpis to takie uporządkowanie chaosu – tym razem w moim laptopie, rss i ulubionych 🙂 po nieplanowanym formatowaniu dysku mogę spokojnie odświeżyć biblioteczkę najbardziej wartościowych zasobów. dzięki!

 2. Pingback: Edukujcie się! | To Tylko Blog

 3. Ja najczęściej stawiam na blogi, prasę branżową i to, co subskrybuję mailowo czy przez rss. Na szkolenia niestety rzadko jeżdżę. Do Twojej listy dodałabym obserwowanie komentarzy ludzi z branży pod aktualnymi wydarzeniami. Co o tym sądzisz?

 4. U mnie z kolei na pierwszym miejscu są książki, chętnie i dużo czytam. Staram się starannie dobierać przydatne w poszerzaniu wiedzy tytuły, choć zdarza się, że trafiam na bardzo kiepskie pozycje, np. w których autor nawet nie starał się ukryć swojej nachalnej reklamy. Inne z kolei są fatalnie przetłumaczone na język polski. Nierzadko nawet niezłe wydawnictwa mają z tym spory problem. Na drugim miejscu są blogi, np. ten 🙂 Bardzo dużo istotnych, praktycznych informacji na nich znajduję. Dzięki blogom przemodelowałem swoje myślenie w wielu sprawach. Lubię też sięgnąć po czasopisma, zajmujące się tematyką biznesową.

 5. Witajcie, wybaczcie późny komentarz, sezon urlopowy w pełni 🙂
  @Paweł, @Michał – Panowie, robicie tak świetną robotę, że z przyjemnością podaję dalej 🙂
  @Katarzyna – na zdrowie!
  @Fifi – tak, śledzenie własnych autorytetów to też dobry sposób. Szczególnie, że w czasach social media staje się to proste i łatwe. Polecam hootsuite do podglądania social media.
  @Dominik – dlatego ja staram się czytać w oryginale. Raz, że ćwiczysz język, dwa – wyłapujesz wiele subtelności które czasem unikają w tłumaczeniach. Cieszę się, że znajdujesz u mnie przydatne treści 🙂

Leave a Reply