Jeżeli używasz oprogramowania do zwiększania własnej produktywności, warto byś „wycisnął” ze swoich aplikacji wszystkie soki. Czasem używasz programów tylko w ograniczonym zakresie, nie zdając sobie sprawy z wielu przydatnych funkcji, które mogą znacząco ułatwić Ci pracę. OneNote jest właśnie taką aplikacją, która kryje w sobie wiele niespodzianek i nagradza wytrwałych poszukiwaczy.
Oto pięć funkcji, których często nie znają nawet zaawansowani użytkownicy OneNote.
1. OneNote Wiki
Prawdopodobnie znasz Wikipedię? Cechą szczególną tej encyklopedii internetowej jest możliwość dodania dowolnego odnośnika w dowolnym miejscu do istniejącego już artykułu przez dowolną osobę (taka strona nazywana jest “Wiki”). Jeżeli chciałbyś stworzyć Wiki w OneNote, na przykład tworząc swoją bazę wiedzy, masz taką możliwość! OneNote może stać się prywatną, dostępną tylko Ciebie lub wskazanych przez Ciebie użytkowników Wiki.
Aby przekształcić OneNote w prywatną Wiki nie musisz instalować żadnych dodatków. Wystarczy, że poznasz i zaczniesz używać dwóch specjalnych znaczników [[ oraz ]]
Wpisując dowolny tekst poprzedź go dwoma kwadratowymi nawiasami otwierającymi oraz zakończ dwoma kwadratowymi nawiasami zamykającymi. OneNote automatycznie utworzy nową podstronę podlinkowaną z danym tekstem:
Jeżeli podstronę wypełnisz tekstem link pod tekstem będzie oznaczony linią ciągłą, jeśli pozostawisz podstronę pustą – linia będzie przerywana.
Mechanizm Wiki w OneNote możesz wykorzystać do tworzenia złożonych baz wiedzy, baz procedur i instrukcji lub wielowymiarowego archiwum. Ja wykorzystuję ten mechanizm również do opracowywania bardzo wstępnych szablonów stron internetowych.
2. Wyszukiwanie audio
Jeżeli przechowujesz w OneNote notatki audio, możesz uruchomić wyszukiwanie tekstowe w tych notatkach! OneNote będzie wyszukiwał konkretne słowa w Twoich nagraniach. Aby włączyć wyszukiwanie audio, wejdź do opcji OneNote i w sekcji Audio & Video zaznacz opcję “Enable searching audio and video recordings for words” (Uruchom wyszukiwanie słów w nagraniach audio i video).
3. Podsumowanie znaczników
Jeżeli używasz znaczników do znakowania swoich notatek, możesz wygenerować odrębną stronę z podsumowaniem swoich znaczników. Jeden z moich Klientów w ten sposób przygotowuje swoją listę zadań do zrobienia podzieloną na konteksty (wg metody GTD).
Aby wygenerować stronę podsumowania znaczników użyj opcji “Find Tags”(Znajdź znaczniki), a następnie “Create Summary Page” (Utwórz stronę podsumowania). OneNote utworzy stronę z podsumowaniem wszystkich znaczników, których użyłeś w danej sekcji notatek (możesz również wygenerować podsumowanie tylko dla jednej strony, danego notatnika lub nawet wszystkich notatników, które masz w OneNote).
4. Wyszukiwanie tekstu w zrzutach ekranu
Jeżeli używasz OneNote do przechowywania zrzutów ekranu z ciekawych stron internetowych dobrze abyś wiedział o tej funkcji. OneNote automatycznie indeksuje wszystkie napisy na przechowywanych zdjęciach i zrzutach ekranowych. Oznacza to, że funkcja wyszukiwania wskaże Ci, na którym zrzucie ekranu lub zdjęciu znajduje się dany napis!
Ja wykorzystuję tę funkcję w jeszcze jeden sposób – jeżeli w książce znajdę interesujący fragment, który chcę przenieść do archiwum – robię zdjęcie tego fragmentu i umieszczam je w archiwum OneNote. O resztę dba mój elektroniczny notatnik. Jeżeli będę potrzebował wyszukać dany fragment, wpiszę słowo klucz w okno wyszukiwania, a OneNote odnajdzie dane zdjęcie z tekstem.
5. Kopiowanie tekstu ze zdjęcia
Oprócz wyszukiwania tekstu na zdjęciach, możesz ten tekst skopiować do schowka! Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy i wybierzesz opcję “Copy Text from Picture” (Kopiuj tekst z obrazu). Tekst ze zdjęcia lub zrzutu ekranu zostanie skopiowany do schowka i możesz go użyć w dowolnej innej aplikacji, na przykład wkleić (ctrl+v) w Word lub wstawić do treści e-maila.
Bonus: OneNote dla grafików
Na koniec przygotowałem jeszcze jedną ciekawostkę jak można wykorzystać OneNote. Grafik Brian Massey wykorzystuje OneNote do tworzenia takich infografik dla swoich Klientów:
Pytanie: Jakich innych ciekawych funkcji OneNote używasz?
Pingback: Bezpłatny warsztat: 5 narzędzi zwiększających produktywność | Marcin Kwiecinski
Pingback: 13 miejsc z przydatnymi informacjami o OneNote | Marcin Kwiecinski
Czy w OneNote jest funkcja hasztagów lub cokolwiek, co pozwoliłoby mi oznaczać notatki słowami kluczowymi?
W dodatku czy istnieje opcja wyszukania notatek po dacie? 🙂
Dziękuję za wpis!