5 przydatnych funkcji OneNote których nie znasz

Jeżeli używasz oprogramowania do zwiększania własnej produktywności, warto byś „wycisnął” ze swoich aplikacji wszystkie soki. Czasem używasz programów tylko w ograniczonym zakresie, nie zdając sobie sprawy z wielu przydatnych funkcji, które mogą znacząco ułatwić Ci pracę. OneNote jest właśnie taką aplikacją, która kryje w sobie wiele niespodzianek i nagradza wytrwałych poszukiwaczy.

ogarnij_chaos_onenote_5funkcji

Oto pięć funkcji, których często nie znają nawet zaawansowani użytkownicy OneNote.

1. OneNote Wiki

Prawdopodobnie znasz Wikipedię? Cechą szczególną tej encyklopedii internetowej jest możliwość dodania dowolnego odnośnika w dowolnym miejscu do istniejącego już artykułu przez dowolną osobę (taka strona nazywana jest “Wiki”). Jeżeli chciałbyś stworzyć Wiki w OneNote, na przykład tworząc swoją bazę wiedzy, masz taką możliwość! OneNote może stać się prywatną, dostępną tylko Ciebie lub wskazanych przez Ciebie użytkowników Wiki.

Aby przekształcić OneNote w prywatną Wiki nie musisz instalować żadnych dodatków. Wystarczy, że poznasz i zaczniesz używać dwóch specjalnych znaczników [[ oraz ]]

Wpisując dowolny tekst poprzedź go dwoma kwadratowymi nawiasami otwierającymi oraz zakończ dwoma kwadratowymi nawiasami zamykającymi. OneNote automatycznie utworzy nową podstronę podlinkowaną z danym tekstem:

ogarnij_chaos_onenote_wiki

Jeżeli podstronę wypełnisz tekstem link pod tekstem będzie oznaczony linią ciągłą, jeśli pozostawisz podstronę pustą – linia będzie przerywana.

Mechanizm Wiki w OneNote możesz wykorzystać do tworzenia złożonych baz wiedzy, baz procedur i instrukcji lub wielowymiarowego archiwum. Ja wykorzystuję ten mechanizm również do opracowywania bardzo wstępnych szablonów stron internetowych.

2. Wyszukiwanie audio

Jeżeli przechowujesz w OneNote notatki audio, możesz uruchomić wyszukiwanie tekstowe w tych notatkach! OneNote będzie wyszukiwał konkretne słowa w Twoich nagraniach. Aby włączyć wyszukiwanie audio, wejdź do opcji OneNote i w sekcji Audio & Video zaznacz opcję “Enable searching audio and video recordings for words” (Uruchom wyszukiwanie słów w nagraniach audio i video).

ogarnij_chaos_onenote_szukajaudio

3. Podsumowanie znaczników

Jeżeli używasz znaczników do znakowania swoich notatek, możesz wygenerować odrębną stronę z podsumowaniem swoich znaczników. Jeden z moich Klientów w ten sposób przygotowuje swoją listę zadań do zrobienia podzieloną na konteksty (wg metody GTD).

Aby wygenerować stronę podsumowania znaczników użyj opcji “Find Tags”(Znajdź znaczniki), a następnie “Create Summary Page” (Utwórz stronę podsumowania). OneNote utworzy stronę z podsumowaniem wszystkich znaczników, których użyłeś w danej sekcji notatek (możesz również wygenerować podsumowanie tylko dla jednej strony, danego notatnika lub nawet wszystkich notatników, które masz w OneNote).

ogarnij_chaos_onenote_podsumowanietagow

4. Wyszukiwanie tekstu w zrzutach ekranu

Jeżeli używasz OneNote do przechowywania zrzutów ekranu z ciekawych stron internetowych dobrze abyś wiedział o tej funkcji. OneNote automatycznie indeksuje wszystkie napisy na przechowywanych zdjęciach i zrzutach ekranowych. Oznacza to, że funkcja wyszukiwania wskaże Ci, na którym zrzucie ekranu lub zdjęciu znajduje się dany napis!

ogarnij_chaos_onenote_szukajzdjecie

Ja wykorzystuję tę funkcję w jeszcze jeden sposób – jeżeli w książce znajdę interesujący fragment, który chcę przenieść do archiwum – robię zdjęcie tego fragmentu i umieszczam je w archiwum OneNote. O resztę dba mój elektroniczny notatnik. Jeżeli będę potrzebował wyszukać dany fragment, wpiszę słowo klucz w okno wyszukiwania, a OneNote odnajdzie dane zdjęcie z tekstem.

5. Kopiowanie tekstu ze zdjęcia

Oprócz wyszukiwania tekstu na zdjęciach, możesz ten tekst skopiować do schowka! Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy i wybierzesz opcję “Copy Text from Picture” (Kopiuj tekst z obrazu). Tekst ze zdjęcia lub zrzutu ekranu zostanie skopiowany do schowka i możesz go użyć w dowolnej innej aplikacji, na przykład wkleić (ctrl+v) w Word lub wstawić do treści e-maila.

ogarnij_chaos_onenote_kopiujtext

Bonus: OneNote dla grafików

Na koniec przygotowałem jeszcze jedną ciekawostkę jak można wykorzystać OneNote. Grafik Brian Massey wykorzystuje OneNote do tworzenia takich infografik dla swoich Klientów:

Pytanie: Jakich innych ciekawych funkcji OneNote używasz?

3 komentarze do “5 przydatnych funkcji OneNote których nie znasz

  1. Pingback: Bezpłatny warsztat: 5 narzędzi zwiększających produktywność | Marcin Kwiecinski

  2. Pingback: 13 miejsc z przydatnymi informacjami o OneNote | Marcin Kwiecinski

  3. Czy w OneNote jest funkcja hasztagów lub cokolwiek, co pozwoliłoby mi oznaczać notatki słowami kluczowymi?

    W dodatku czy istnieje opcja wyszukania notatek po dacie? 🙂

    Dziękuję za wpis!

Leave a Reply