Wieści z Ogarnij Chaos® – styczeń 2023

Za nami pierwszy miesiąc Nowego Roku. Jeżeli macie chwilę, to zapraszam do krótkiego podsumowania na temat tego co dzieje się w projekcie “Ogarnij Chaos®”

Mam nadzieję, że te kilka refleksji będzie dla Was inspiracją do zrobienia własnego podsumowania roku. Nie rezygnujcie z tego procesu, a jeśli nigdy tego nie praktykowaliście, to zachęcam do rozpoczęcia! Nie jest jeszcze za późno! Pamiętam, że w jednym z poprzednich lat swoje podsumowanie roku kończyłem nawet na początku marca (lepiej późno niż wcale 😉)

Pomocne w podsumowaniu mogą być następujące materiały:
7 pytań na zakończenie roku
Bezpłatne narzędzie YearCompass

Podsumowanie roku 2022

W styczniu tradycyjnie przeprowadziłem podsumowanie minionego roku oraz wyznaczyłem cele na rok obecny. W skrócie, 2022 rok to był bardzo dobry rok dla projektu “Ogarnij Chaos®” pomimo wielu zawirowań.

Z perspektywy finansowej projekt “Ogarnij Chaos®” po raz kolejny pobił mój osobisty rekord – wygenerowaliśmy najlepszy wynik w 11 letniej historii projektu! Zastanawiam się, czy będziemy w stanie powtórzyć ten sukces w roku obecnym.

Z perspektywy świadczonych usług (szkoleń, konsultacji, programów rozwojowych, webinarów) najważniejsza zmiana to powrót do szkoleń stacjonarnych. Spotykamy się na sali szkoleniowej, jest możliwość bezpośredniego kontaktu z Uczestnikami, wyjścia z firmy. I to jest długo oczekiwana przez Klientów zmiana. Jeśli zaś chodzi o konsultacje i programy rozwojowe to sami Klienci życzą sobie, aby pozostały w trybie zdalnym.

Mam nadzieję, że oprócz webinarów w nowym roku wrócę również do prowadzenia wykładów dla firm podczas wyjazdów szkoleniowych i integracyjnych. Kontynuuję również współpracę z uczelniami. W minionym roku prowadziłem zajęcia na studiach podyplomowych na SWPS. W 2023 oprócz na SWPS, będę również prowadził zajęcia na Collegium Civitas.

Z perspektywy usług online (kurs video “Ogarnij Chaos®”) jest kilka powodów do zadowolenia oraz kilka powodów do refleksji i wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Z pozytywów: kurs video spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem – osoby, które włożyły wysiłek w jego ukończenie są zachwycone efektami. Jeden z Uczestników, Piotr Pietryka z firmy Ader Meble, podzielił się ze mną taką opinią: “Uważam, że to najlepiej zainwestowane pieniądze w moim życiu”. W drugiej połowie roku zorganizowałem kilka dodatkowych sesji Q&A dla Uczestników kursu, co przyjęło się z bardzo dobrym przyjęciem. Dało mi też lepsze rozumienie co w kursie warto poprawić w kolejnych edycjach.

Natomiast w tym obszarze nie udało mi się zrealizować mojego celu, który wyznaczyłem sobie na rok 2022 :(. Pracochłonność związana z aktywną sprzedażą i marketingiem kursu okazała się zbyt duża. Przekonałem się, że aby dotrzeć z kursem online do odpowiedniej liczby odbiorców musiałbym włożyć dużo więcej czasu niż go posiadałem. To obszar do rozwoju w nowym roku. Marzy mi się, aby kurs video “Ogarnij Chaos®” zawitał do firm, aby pracownicy, którzy nie mogą skorzystać z konsultacji indywidualnych ze mną lub moich szkoleń, mogli skorzystać z moich doświadczeń w formule online.

Z perspektywy rozwojowej również przeszedłem bardzo ważny proces – zakończyłem definiowanie wizji dalszego rozwoju projektu “Ogarnij Chaos ®” na kolejne lata. Dla mnie to duża zmiana, gdyż po świętowaniu 10 rocznicy projektu oraz wydaniu kursu video “Ogarnij Chaos®” zatrzymałem się trochę w miejscu, nie bardzo mając pomysł co dalej. Wygenerowało się zbyt wiele możliwości i nie miałem jasności w którym kierunku rozwijać projekt dalej. Ponad pół roku spędziłem na szukaniu swoich odpowiedzi i w nowy rok wchodzę poczuciem wyznaczonego kierunku rozwoju. Ogromną pomoc w tym zakresie otrzymałem od Krzysztofa Skubisa oraz mojego Mastermind wzrastaMy.

Jakie lekcje wyciągam z poprzedniego roku?

Regularność nie jest seksowna, ale daje przewidywalne efekty

Po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że w prowadzeniu stabilnego biznesu najważniejsza jest regularność i rytm. Robienie regularnych przeglądów nie jest czynnością wybitnie ekscytującą, ale zapewniającą poczucie kontroli oraz proaktywne podejście do realizowanych Przedsięwzięć. Podobnie z rytmem – trzymanie się rytmu procesu sprzedaży, świadczenia usług, działań marketingowych daje przewidywalne i systematyczne wyniki. I na odwrót – wszędzie tam, gdzie z powodu zawirowań odpuszczam przeglądy i trzymanie się rytmu, powstają niepotrzebne turbulencje i pożary.

Kierunek długoterminowy jest niezwykle ważny

Michael Hyatt często powtarza (za swoją żoną Gail): “People loose their way, when they loose their why”. I rzeczywiście, zgadzam się z tym w 100 procentach! Może nie doświadczyłem w ubiegłym roku utraty poczucia misji i rozumienia, dlaczego rozwijam projekt “Ogarnij Chaos®”, natomiast miałem takie poczucie, że utraciłem długoterminową wizję tego, co chcę osiągnąć w tym projekcie. To nie jest przyjemne doświadczenie, a dodatkowo sprzyja rozproszeniu i spadkowi motywacji do działania.

W 2021 roku świętowaliśmy 10lecie projektu. Z tej okazji powstał również kurs video “Ogarnij Chaos®”. Po jego zrealizowaniu poważnie zacząłem zastanawiać się “Co dalej?”. Jaki powinien być dalszy kierunek rozwoju projektu? Czy bardziej iść w model kancelaryjny, czyli kształcić kolejnych konsultantów certyfikowanych w mojej metodzie? A może skupić się na modelu online? A może wcale nie skupiać się na skalowaniu działalności, a jedynie jej podtrzymywaniu? W którym kierunku rozwijać projekt? Które tematy pogłębiać, a które porzucić? Czego w najbliższych latach będą potrzebowali przepracowani? Jaka w tym rozwoju projektu ma być moja rola? Czy nadal pracować indywidualnie z Klientami, czy też może przekazać pałeczkę innym osobom, a samemu skupić się na rozwoju i zarządzaniu firmą? Te i wiele pytań kłębiły się przez ostatnie miesiące w mojej głowie. Dlatego zdecydowałem się na otwarcie procesu coachingowego, aby trochę to uporządkować. Na większość pytań mam już odpowiedzi. Niektóre z nich zawiesiłem i postanowiłem na tym etapie nie doprecyzowywać.

Myślę, że w tym roku zobaczycie pierwsze efekty aktualizacji tej wizji. Ja już odczuwam diametralną zmianę wynikającą z odzyskania jasności wizji przyszłości, m.in wzrost motywacji i energii do działania, łatwiejsze podejmowanie decyzji kierunkowych, precyzyjnie wyznaczone cele na ten rok. A przede wszystkim odzyskałem jasność, co chciałbym zbudować w projekcie “Ogarnij Chaos®” i to pozwala mi łatwo przejść do szukania sposobów jak to zrobić skutecznie.

Zarządzanie stresem kluczową umiejętnością w niepewnych czasach

Wydawało się, że nieprzewidywalność spowodowana pandemią uodporniła mnie na turbulencje związane z prowadzeniem biznesu. Myliłem się. Wybuch wojny w Ukrainie i wszelkie tego konsekwencje pokazały mi jak wiele jeszcze potrzebuję zrobić, aby panować nad stresem i własnymi emocjami w taki sposób, aby nie paraliżowały skutecznego działania. W moim przypadku skuteczne okazują się następujące techniki zarządzania stresem: racjonalizacja stresu za pomocą analizy faktów, rozmowy uwalniające emocje, medytacje redukujące stres, techniki relaksujące (m.in: przygotowanie emocji do egzaminu, oddech-skóra-oczy, skanowanie ciała), pielęgnowanie wdzięczności, aktywność fizyczna. Bardzo w tym obszarze pomaga mi również wiara oraz wynikający z niej rozwój duchowy w nurcie chrześcijańskim. Wydarzenia minionego roku utwierdzają mnie w przekonaniu, że aby produktywnie działać część budżetu czasu należy przeznaczyć na proaktywne zarządzanie stresem i emocjami.

Na koniec kilka ogłoszeń

Zapraszam na LinkedIn

W tym roku chciałbym zwiększyć obecność w sieci LinkedIn. Zacząłem tam więcej publikować, więc jeśli chcesz mieć ogląd na to co dzieje się u mnie na bieżąco oraz dostęp do wskazówek o produktywności podanej w krótkiej formie, zapraszam do śledzenia mojego profilu LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/marcinkwiecinski/

Będzie nowy sezon podcastu

Wracam do podcastowania! Prace nad nowym sezonem podcastu “Ogarnij Chaos®” trwają od listopada i jesteśmy coraz bliżej premiery. Podcast przeszedł gruntowny lifting, zmieni się również jego format. Mam nadzieję, że sprawi Wam co najmniej tyle radości, ile mi sprawia jego nagrywanie. Więcej szczegółów wkrótce.

Będzie szkolenie otwarte “Ogarnij Chaos®”

Podjęliśmy decyzję, że w 2023 zrobimy jedno szkolenie otwarte “Ogarnij Chaos®”. Więcej szczegółów wkrótce, jak tylko ułożymy kalendarz wydarzeń na 2023.

Dziękuję, że doczytaliście aż tutaj 🙂

Dobrego dnia,

Marcin

Pytanie: Czego nauczyło Cię życie lub praca w minionym roku? Podzielisz się w komentarzu?


Powyższy artykuł jest przykładem Newslettera “Wieści z Ogarnij Chaos®”, który otrzymują Prenumeratorzy mojego bloga. Jeżeli chcesz otrzymywać newsletter “Wieści z Ogarnij Chaos®” zapisz się tutaj:

Leave a Reply