Muzyka w służbie koncentracji i produktywności

Pamiętasz wpis o trendach w rozwoju produktywności? Jednym z kierunków rozwoju, o którym wtedy pisałem był “Rozwój wiedzy na temat funkcjonowania mózgu i organizmu człowieka”. Dziś chciałem Ci przedstawić narzędzie, które korzysta z najnowszych odkryć w tej dziedzinie i pomaga zwiększyć koncentrację z zastosowaniem muzyki.

focusatwill_1_resize

Nie od dziś wiadomo, że muzyka ma ogromny wpływ na to w jaki sposób funkcjonujemy. Utalentowani muzycy potrafią wzbudzić w nas pełne spektrum emocji. Muzyka, której słuchasz może Cię wzruszyć, uspokoić, wzbudzić agresję lub wprawić Cię nastrój pobudzający do działania. Wiele osób słucha muzyki, by odciąć się od otoczenia i skupić na swojej pracy.

Jednak ułożenie takiej listy utworów, która będzie pomagać utrzymać koncentrację jest niebanalne. Zapewne znasz taką sytuację, gdy słuchana muzyka zamiast wprowadzić Cię w stan skupienia, powoduje rozproszenie i przywołuje wspomnienia niezbyt pomocne w produktywnej pracy.

Zachęcam Cię do przetestowania serwisu “Focus@Will”. Jest to usługa dostarczania przez Internet muzyki sprzyjającej zwiększaniu Twojej koncentracji. Usługa powstała przy współpracy z naukowcami specjalizującymi się w meandrach działania mózgu, koncentracji i biofeedback’u (więcej o twórcach znajdziesz pod tym adresem) i wykorzystuje aktualne odkrycia na temat działania ludzkiego mózgu.

Twórcy serwisu skupili się na dostarczaniu muzyki przeznaczonej do zwiększania koncentracji ludzkiego umysłu. Utwory zostały zremasterowane w ten sposób, że wyeliminowano z nich dźwięki pobudzające obszary odpowiedzialne za wzbudzanie emocji (w przeciwieństwie do muzyki rozrywkowej, która te właśnie obszary ma pobudzać). Dodatkowo cykl odtwarzanych ścieżek został dopasowany w taki sposób, że w momencie, gdy po pewnym czasie Twój mózg traci koncentrację, zostaje odtwarzana muzyka, która ma tę koncentrację pobudzić. Dzięki temu wydłuża się tzw. attention span, czyli czas utrzymania wysokiej koncentracji. Twórcy powołują się na badania, które pozwoliły badanym wydłużyć ten czas nawet o 400% (jednak podkreślają, że wydłużenie tego czasu powyżej 100 minut jest raczej niemożliwe).

Brzmi nieprawdopodobnie? Jesteś sceptyczny? Ja byłem 🙂 Ale od listopada testuję tę usługę i muszę powiedzieć, że pomaga mi wejść w stan koncentracji zdecydowanie szybciej niż muzyka, której słuchałem dotychczas. Dodatkowo pomaga mi odciąć się od otoczenia i skupić na pracy umysłowej. Obecnie wszystkie prace koncepcyjne wymagające skupienia, takie jak pisanie artykułów, przygotowywanie prezentacji czy opracowywanie warsztatów wykonuję słuchając muzyki z Focus@Will.

Jak to działa?

Serwis jest banalnie prosty w użyciu. Po zalogowaniu, do dyspozycji masz 4 główne kontrolki:

focusatwill_2_resize

  • Timer – ustawiasz przez ile minut chcesz się skoncentrować. W wersji bezpłatnej max to 60 minut.
  • Przycisk START/STOP – po naciśnięciu START, usługa zaczyna emitować muzykę.
  • Przycisk Następny utwór – może się zdarzyć, że mimo starań autorów, niektóre utwory powodują u Ciebie stan rozproszenia. Generalna zasada jest taka, że po kilku pierwszych minutach, muzyka ma stać się nieuświadamianym tłem. Gra sobie, ale Ty nie zwracasz na nią uwagi. Jeśli jednak zaczniesz zwracać uwagę na konkretny utwór – należy wtedy nacisnąć ten przycisk. System zapamięta, że ten kawałek Cię aktywuje i ten utwór nie będzie już emitowany.
  • Lista wyboru rodzaju utworów – do dyspozycji masz kilka list. Takie które mają pomóc wejść w stan medytacji, lub takie, które dodają Ci tempa. Są ścieżki: muzyka klasyczna, focus spa (ala relaksacyjna), Up Tempo (utwory o szybszym tempie), Alpha Chill (wyciszająca), Cinematic (zbliżona do ścieżek filmowych), Ambiet oraz od niedawna muzyka pomagająca osobom z ADHD.

System również wyświetla ładne, relaksacyjne zdjęcia z widoczkami i krajobrazami.

Dodatkowo dla użytkowników płatnych, usługa po każdej sesji prosi Cię o ocenę Twojej produktywności podczas słuchania muzyki. Dzięki temu na wykresie możesz zobaczyć jak wyglądała Twoja koncentracja i produktywność w mijającym tygodniu. To niestety najsłabsza część serwisu. Pomysł świetny i aż prosi się o lepsze wykorzystanie. Przydałoby się możliwość obejrzenia choćby historii produktywności z całego miesiąca lub sprawdzenia jak poszczególne gatunki muzyki wpływają na Twoją koncentrację. Mam nadzieję, że w przyszłości twórcy rozwiną tę część usługi.

Ile to kosztuje?

Cena usługi to 3,99 USD za miesięczny abonament (lub 2,92 USD/miesiąc przy płatności rocznej). Abonament pozwala Ci na nielimitowane słuchanie muzyki udostępnianej przez twórców.

Czy warto?

Jeżeli Twoja praca wymaga okresów skupienia i masz możliwość słuchania muzyki w pracy zdecydowanie powinieneś przetestować tę usługę. Załóż konto, przetestuj usługę bezpłatnie. Dla wielu osób ta opcja będzie wystarczająca. Jeżeli uznasz, że już bez problemu skupiasz się przez 60 minut i chcesz rozwijać swój attention span, zainwestuj. To równowartość jednej kawy w popularnej kawiarni sieciowej.

Jeżeli temat Cię zainteresował, możesz również posłuchać twórcy tego serwisu, który na TEDx w zabawny sposób opowiada o nauce stojącej za tą usługą:

Pytanie: Która ścieżka dźwiękowa najbardziej Ci dopasowała? Jak dla mnie faworytem jest Focus Spa.

1 komentarz do “Muzyka w służbie koncentracji i produktywności

  1. Pingback: Wygeneruj dźwięki kawiarni lub szumiących nadmorskich fal | Marcin Kwiecinski

Leave a Reply