Kiedy praca nie daje satysfakcji

Jeżeli zastanawiasz się dlaczego Twoja praca nie sprawia Ci satysfakcji, dzisiejszy wpis jest właśnie dla Ciebie. W ubiegłym tygodniu opisałem 3 elementy niezbędne do wykonywania satysfakcjonującej pracy. Dziś przyjrzymy się sytuacji, gdy któregoś z elementów brakuje.

ogarnij_chaos_bez_satysfakcji

Zdjęcie z kolekcji Flickr Creative Commons na licencji CC2.0

Dla przypomnienia – aby wykonywać satysfakcjonującą pracę, musi ona przecinać 3 obszary: Twoje Kompetencje, Twoje Zainteresowania i Zapotrzebowanie rynku.

Mój znajomy pracuje tak już ponad 10 lat. Codziennie chodzi do pracy jak do obozu prac przymusowych. Zaczął pracę po studiach, bo akurat szukali młodszego specjalisty. Nie mając większego wyboru zgłosił się, a jako że jest inteligentny, szybko nauczył się wykonywać powierzane zadania. Z czasem awansował. Jednak jak sam mówi “codziennie robię nudne rzeczy. Już nie mogę patrzeć na mojego szefa. Robię swoje, nie czepiają się mnie, a ja po 8 godzinach idę do domu. Ale jestem zadowolony, bo płacą regularnie i mam pracę w tych trudnych czasach”.

Na pytanie co zrobi, gdy w firmie nadejdą cięcia nie zna odpowiedzi. “Mam nadzieję, że mnie nie dotkną, w końcu pracuję tu już 10 lat”. Mój znajomy marzy tylko o tym by jakoś dotrwać do 17.00. Jest przeciwnikiem wszelkich zmian, nowinek czy propozycji szefostwa. Bo albo zagrażają jego zatrudnieniu, albo jest przekonany, że to wszystko po to, by szef mógł mu zlecić jeszcze więcej pracy. Nie czuje też frajdy z tego co robi. Jak sam mawia “żyje się po pracy, a nie w pracy”.

To klasyczny przykład przypadku, gdy wykonujesz zajęcia co do których masz Kompetencje i istnieje Zapotrzebowanie rynku na Twoje umiejętności, natomiast zajęcia te zupełnie Cię nie interesują. Pracujesz, bo musisz jakoś zarobić na życie. Pracujesz “bez serca” do tego co robisz. Nie masz motywacji by się rozwijać. W długiej perspektywie tracisz swoją wartość rynkową. W pewnym momencie możesz nie znaleźć zajęcia, a oferowane wynagrodzenie będzie z czasem malało. To także prosta droga do wypalenia zawodowego i spadku zadowolenia ze swojego życia. W pracy spędzasz prawie 1/3 swojego życia. Czy naprawdę warto poświęcać je na coś, co Cię zupełnie nie interesuje?

Moja znajoma uwielbia jeździć na snowboardzie. Jest w tym naprawdę dobra. Czuje deskę, na stokach może spędzać całe dnie. Ma talent do jazdy na desce. Jest to również jej pasja. Jednakże kiedyś, gdy opowiadałem jej o modelu 3 obszarów, stwierdziła: “wiesz, w sumie to ciekawe co mówisz, ale jakoś nikt nie chce mi płacić za jeżdżenie na snowboardzie. I muszę pracować w działce, której nie cierpię, bo w tym co lubię i mnie interesuje nikt nie chce mnie zatrudnić”.

Znajoma nie znalazła pomysłu, w jaki sposób zarabiać na swoim talencie i zainteresowaniach. Niestety zaczęła również obwiniać innych, że nie chcą jej zatrudnić. To najgorsze co można zrobić. To do Ciebie należy znalezienie sposobu, w jaki sposób zarobić na tym co lubisz robić.

Z punktu widzenia rozwiązania to najłatwiejszy przypadek. Bo jeśli coś umiesz (masz Kompetencje) i jeszcze temat ogromnie Cię pociąga (Zainteresowanie tematem), to znalezienie w dzisiejszych czasach sposobu zarobienia na tym jest stosunkowo łatwe. Jeżeli słyszałeś historie o osobach, które odeszły z korporacji i założyły swój biznes, w którym się realizują, to najczęściej ten przypadek. Takie osoby znalazły ten sposób, zwykle wykorzystując wiedzę, którą nabyły w korporacji. Przyjrzyj się również osobom, które pracują w Twojej firmie ze szczerym zaangażowaniem. Widocznie Twoja firma potrzebowała ich kompetencji i zainteresowań.

Spotkałem kiedyś osobę, która uwielbiała śpiewać. Śpiew to była ogromna część jej życia. Ćwiczyła, czytała na ten temat dziesiątki artykułów i książek. Z teorii śpiewu była doskonała. Niestety zupełnie nie miała do tego talentu. Jej śpiewu nie dało się słuchać. Fałszowała, nie czuła rytmu, można by powiedzieć „że słoń nadepnął jej na ucho”.

Na rynku jest wiele zespołów i agencji artystycznych, które poszukują dobrych śpiewaków. To znaczy, że Zapotrzebowanie jest. Istnieje również Zainteresowanie tematem. Niestety wspomnianej osobie brakuje Kompetencji. Pewnych aspektów nie da się przeskoczyć. Jeżeli nie masz kompetencji, nawet pomimo Zainteresowania i Zapotrzebowania rynku, nie uda Ci się znaleźć satysfakcjonującej pracy. Po prostu bez kompetencji nie będą chcieli Cię zatrudnić.

Jeżeli czujesz, że Twoja praca nie sprawia Ci satysfakcji zastanów się, którego obszaru brakuje w Twoim zatrudnieniu?