Zaprojektuj swoje życie cz. 4 – Realizacja

To już ostatnia cześć mini cyklu “Zaprojektuj swoje życie”. Jeżeli wykonałeś ćwiczenia z poprzednich tygodni, masz już gotowy zarys swoich aspiracji życiowych. Znalazłeś odpowiedź co jest dla Ciebie ważne i co chciałbyś w życiu osiągnąć.

stencil.waski-blog

Nie przejmuj się, jeśli jest to jeszcze niezbyt kompletny obraz. Swoją misję i wizję przyszłości odkrywasz każdego dnia, naturalne jest, że będziesz je niejednokrotnie modyfikował. Proponuję Ci powtarzać te ćwiczenia co najmniej raz na rok. Sprawdzaj co się zmieniło, doprecyzowuj, modyfikuj. To jest Twoje życie i każdego dnia czegoś się o nim dowiadujesz.

Z punktu A do punktu B

Prawdopodobnie jest tak, że Twoje aspiracje są zupełnie inne od tego gdzie jesteś dzisiaj. Pojawia się pytanie, co zrobić, aby jak najszybciej je zrealizować?

To co zdefiniowałeś w ubiegłych tygodniach to pewien punkt na mapie. Punkt “B”. Dziś znajdujesz się w punkcie “A”. Teraz Twoim zadaniem jest wyznaczenie najkrótszej drogi z punktu A do punktu B. To jedno z ciekawszych zadań, które możesz wykonać. Uruchamiające kreatywność, ale również koncentrujące Twoje myślenie na bardzo praktycznym osiąganiu rezultatów.

Określając wizję siebie w roku 2018, określiłeś konkretne rezultaty, które chcesz do tego czasu osiągnąć. Dziś zastanów się – co chcę zrobić, aby je osiągnąć?

Narzędzia do planowania

Narzędzi do planowania jest bardzo dużo. Nie czas i miejsce tu, aby opisywać wszystkie.

  • Jeżeli jesteś zwolennikiem PMBOK – stwórz WBS, harmonogram, kamienie milowe i potraktuj to jako złożony projekt.
  • Jeżeli wolisz PRINCE 2 – skorzystaj z planowania opartego o rezultaty końcowe.
  • Jeżeli bardziej dla Ciebie działają mniej formalne podejścia, skorzystaj z doświadczeń metodyk zwinnych – wyznacz krótkie sprinty, które przysuną Cię do wizji sukcesu.
  • Jeżeli masz bardziej analityczny umysł skorzystaj z metody Benefits Dependency Network (Sieć Zależności Korzyści).

Moje podejście

Osobiście, przy wprowadzaniu zmian życiowych jestem zwolennikiem dość swobodnego podejścia. Przez te 5 lat może wiele się zmienić i prawie na pewno sposób realizacji będzie inny niż jakikolwiek plan. Dlatego zamiast w szczegółach planować każdy miesiąc mojego życia, skupiam się na najbliższym kwartale.

Punkt 1. Określ co przybliży Cię do Twojej wizji sukcesu w najbliższym kwartale?

Raz na kwartał zaglądam do swojej misji i wizji i zadaję sobie pytanie “Co chcę osiągnąć w tym kwartale, co przybliży mnie do moich aspiracji?”. To czas na odświeżenie mojej pamięci w zakresie najwyższych perspektyw.

Punkt 2. Zrób listę rezultatów, które osiągniesz w najbliższym kwartale.

Zapisuję na kartce rezultaty, które chciałbym osiągnąć w najbliższym kwartale. To nie jest jeszcze lista “Do zrobienia”! To dopiero moje pomysły.

Punkt 3. Oceń krytycznie, co realnie możesz osiągnąć w nadchodzącym kwartale.

Ten punkt staram się wykonać następnego dnia, po złapaniu dystansu do swoich pomysłów. Bo zwykle jest tak, że w kwartał chcę upchnąć zbyt wiele. Zatem następnego dnia raz jeszcze patrzę na te pomysły na najbliższy kwartał i realnie i krytycznie oceniam ile rzeczywiście będę miał sił i zasobów, aby zrealizować to co chcę. Z biegiem lat uczę się wybierać mniej niż więcej, za to bardziej wartościowych. Z listy pomysłów wybieram to, co rzeczywiście chcę zrealizować. To są moje projekty na dany kwartał.

Punkt 4. Umieść projekty w swoim systemie produktywności.

Wybrane projekty umieszczam w moim systemie GTD, tak aby mieć je pod ręką.

Punkt 5. (Opcjonalny) Określ plan realizacji projektu.

Jeżeli jest to duże przedsięwzięcie, rozbijam je na mniejsze działania. Tworzę dokładny plan realizacji. Tak, aby zjeść słonia kawałek po kawałku.

Punkt 6. Określ najbliższe działanie.

Dla każdego projektu określam najbliższe działanie, które popchnie mi dany projekt do przodu. Jest to fizyczna czynność, którą mogę zrobić samodzielnie. Jeżeli wiem, kiedy dokładnie zrobię tę czynność – wpisuję ją do kalendarza. Jeżeli nie – umieszczam na liście moich najbliższych działań.

Punkt 7. Co tydzień przejrzyj swoje projekty.

Raz w tygodniu zaglądam do mojego systemu GTD i przeglądam listę tych projektów kwartalnych. Upewniam się, że nadal są aktualne i czy udało mi się przybliżyć je do zakończenia. Jeżeli nic w tym temacie nie zrobiłem, zastanawiam się co spowodowało, że projekt nie był realizowany.

Punkt 8. Na początku kwartału wróć do punku 1.

Na początku kwartału wracam do ponownego przejrzenia misji i wizji oraz wybrania kolejnych projektów, które przybliżą mnie do rezultatów, które chcę osiągnąć.

Jak widzisz, nie jest to jakieś specjalnie skomplikowane podejście, a raczej systematyczne domykanie wybranych projektów do szczęśliwego zakończenia. Kwartalny cykl pozwala mi na bieżąco reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Bo ta ma to do siebie, że zwykle zmienia się dynamicznie. I czasami pewne projekty, które sobie wymyśliłem nie mają już racji bytu lub nie są już dla mnie ważne. W takich przypadkach ponownie wracam do misji i wizji i modyfikuję je, aby pasowały do sytuacji aktualnej. Pamiętaj, ze to Ty decydujesz jak będzie wyglądało Twoje życie i jak wykorzystasz dany Ci czas.

Alternatywne podejścia

Pracując z Klientami zaobserwowałem, że nie zawsze cykl kwartalny jest dla nich odpowiedni. To bardzo indywidualna kwestia. To co jest stałe, to że zawsze istnieje jakiś preferowany cykl. Dla osobowości zorientowanej na osiąganie celów, czasem proponuję cykl miesięczny, zamiast kwartalnego. Dla osób, które preferują spokojniejsze tempo rozwoju dobieramy pół roczny cykl weryfikacji projektów. Wybierz taki, który będzie dla Ciebie optymalny. Nie chodzi o sztuczną biurokrację czy niepotrzebne usztywnienie. To tylko technika, która spowoduje, że regularnie będziesz monitorował postęp Twoich zobowiązań wobec siebie.

Prośba

Na koniec mam do Ciebie prośbę. Jeżeli cykl “Zaprojektuj swoje życie” był dla Ciebie przydatny, pomógł lepiej wyznaczyć to o co Ci w życiu chodzi, lub zwyczajnie zainspirował Cię do działania – proszę napisz mi o tym. Bądź w komentarzach, bądź za pomocą innej formy kontaktu. Dostałem już pierwsze maile, o zmianach, które wprowadzili Czytelnicy do swojego działania. Chciałbym wiedzieć, w czym ten cykl pomógł Tobie.

Pomyśl również, czy nie znasz kogoś, kto również mógłby skorzystać z tych ćwiczeń. Proszę podziel się nimi z innymi. Opublikuj link na Facebook’u lub wyślij link mailem do znajomych. Każda forma dobra, by inni również mogli pomyśleć nad swoim życiem lub karierą. Dziękuję!

1 komentarz do “Zaprojektuj swoje życie cz. 4 – Realizacja

  1. Pingback: Zaprojektuj swoje życie | Ogarniam Chaos

Leave a Reply