Ogarnij chaos w danych kontaktowych

Jeżeli Twoja praca związana jest z budowaniem i utrzymywaniem wielu relacji biznesowych, jest duże prawdopodobieństwo, że masz trudność w utrzymaniu wszystkich danych kontaktowych swoich Klientów lub Partnerów Biznesowych w porządku. Przechowywanie wszystkich informacji o swoich kontaktach w jednym miejscu. Pamiętanie o kontaktach podtrzymujących relację. Podsyłanie ciekawych materiałów. Sprawdzanie co ktoś opublikował w sieciach społecznościowych, aby zagaić na ten temat podczas spotkania. Grupowanie. Dodawanie notatek i znaczników. Sprawne ogarnianie tego wszystkiego wymaga czasu i przemyślanego podejścia. Może też przyprawić o ból głowy. Wiele osób tworzy złożone arkusze lub bazy danych. Warto jednak przyjrzeć się dedykowanym aplikacjom, które zostały stworzone by odciążyć Cię od ciężaru zarządzania danymi kontaktowymi.

20140211_ogarnijchaoswkontaktach

Zdjęcie z kolekcji (c)Victor1558 Flickr Creative Commons na licencji CC2.0

Niedawno robiłem przegląd rozwiązań, które mogą usprawnić zarządzanie relacjami z Klientami. Poniżej przedstawiam co ciekawsze rozwiązania, na które trafiłem.

Jest to lista bez konkretnych rekomendacji. Nie wyczerpuje również wszystkich możliwości. Raczej chciałem pokazać Ci kilka ciekawych przykładów oprogramowania, które może usprawnić obszar zarządzania Twoimi danymi kontaktowymi oraz relacjami z Klientami.

Spinme.io – system polskiej produkcji, który koncentruje się na uproszczeniu życia sprzedawcy oraz zarządzaniu informacją pozyskiwaną podczas spotkań z naszymi kontaktami. Na szczególną uwagę zasługije moduł tworzenia notatek ze spotkań – umożliwia odnotowywanie ważnych informacji, emocji oraz istotnych wydarzeń podczas interakcji z ważnymi osobami. Możesz też zapoznać się z wywiadem z twórcą aplikacji, który opublikowałem na blogu.

Contactually – bardzo ciekawa aplikacja, której celem jest ułatwienie podtrzymywania kontaktów z osobami, które są dla Ciebie ważne. Po dokonaniu segregacji Twoich kontaktów , system będzie przypominał, z kim kiedy powinieneś się skontaktować. Wyświetli również wszystkie powiązane dane z Facebook’a, LinkedIn’a i Twittera’a. Zaawansowane funkcje umożliwiają również tworzenie automatycznych programów, które wyślą wiadomości za Ciebie.

FullContact – zunifikowana książka kontaktowa. Zbiera Twoje wszystkie dane kontaktowe w jednym miejscu. Automatycznie uaktualnia i łączy dane z różnych źródeł.

Nimble CRM – system łączący Twoje wszystkie aktywności społecznościowe i e-mailowe w jednym miejscu. Po podłączeniu Twoich kont Facebook, LinkedIn, Twitter oraz kont e-mail, system automatycznie tworzy pofile Twoich kontaktów. Dzięki temu w jednym miejscy widzisz co się dzieje u kogoś we wszystkich jego kontach na portalach społecznościowych.

Batchbook – podobnie jak Nimble CRM łączy wszystkie dane kontaktowe Twoich Klientów w jednym miejscu.

Livespace – system z naszego polskiego podwórka. Umożliwia zebranie wszystkich kontaktów w jednym miejscu. Ma kilka bardzo ciekawych funkcji, np. segmentacji czy grupowania kontaktów. Jego unikalną cechą jest wyjątkowo dopracowane doznanie użytkownika. System sam prowadzi Cię za rękę jak go używać. Wszystkie panele zostały dopracowane i “są tam, gdzie być powinny”. Chyba jeden z najprzyjemniejszych w użyciu systemów z całej listy.

ZohoCRM – dość toporny, lecz funkcjonalny system CRM. Posiada wiele różnych modułów do wyboru, dzięki czemu możesz przechowywać wiele informacji o Twoich danych kontaktowych. Podobnie jak Nimble CRM posiada moduł social CRM, pozwalający na śledzenie aktywności kontaktów w social media.

Insightly – prosta baza kontaktów, z dość dużą liczbą opcji rozszerzających. Bardzo ciekawy mechanizm linkowania danych. Interfejs niestety dość toporny.

Microsoft Dynamics CRM Online – ze względu na moją zawodową przeszłość nie mogło zabraknąć tego rozwiązania. Bardzo rozbudowana baza do przechowywania różnego typu baz danych i relacji, w tym i danych kontaktowych. W tej cenie jedno z najbardziej elastycznych narzędzi. Niestety wymagające czasu na zrozumienie zasad dostosowywania systemu do własnych potrzeb. Od tego roku abonament na Dynamics CRM Online zawiera dostęp do wywiadowni InsideView.

PipeDrive – to rozwiązanie do śledzenia sprzedaży, ale umieściłem je tu z jednego powodu. Autorom udało się zrobić prostą bazę kontaktów ze świetnym wizualnym silnikiem do popychania projektów do przodu. Rewelacyjnie zaimplementowany system definiowania najbliższych działań sprawia, że PipeDrive może stać się bardzo ciekawym systemem do implementacji GTD (o ile tylko jesteś w stanie przyzwyczaić się, że Twoje zobowiązania nie będą nazywały się Projects, tylko Deals).

Mam nadzieję, że udało mi się zainspirować Cię do poszukiwania usprawnień w sposobie zarządzania Twoimi relacjami. Ciekawy jestem jak dotychczas radzisz sobie z danymi kontaktowymi?

Pytanie: W jaki sposób porządkujesz swoje kontakty?

3 komentarze do “Ogarnij chaos w danych kontaktowych

 1. Aż dziwne, że zapomniałeś/pominąłeś Outlooka 🙂 Dla mnie to idealny soft do przechowywania kontaktów (również, bo jednak przede wszystkim do poczty i kalendarza + zadań).

  Możliwości jest naprawdę sporo: linkowanie kontaktów z sieciami społecznościowymi, możliwość dopisywania szczegółowych informacji o kontakcie (biuro, tytuł, stanowisko, manager, asystentka, rocznice, urodziny; ale też dodatkowe pola samodefiniowalne), możliwość spinania kontaktu z OneNote :), możliwość kategoryzowania/grupowania do tego follow-up’owania. Plus oczywiście współpraca z pocztą – czyli podpowiadanie przy otrzymaniu maila o wielu aspektach (co nowego w Social Media, ostatnie spotkania, ostatnie załączniki, itp.). To tylko te wymienione na szybko i z tymi możliwościami, których używam na co dzień – a pewnie jest ich setki mniej znanych 🙂

  • Mariusz, nie zapomniałem. Chciałem pokazać bardziej zaawansowane narzędzia. Zainspirowałeś mnie do przemyślenia, czy nie napisać oddzielnego wpisu na temat prostych baz kontaktów. A Social Connector w Outlook rzeczywiście bardzo fajnie działa (choć jednak Nimble ma drobną przewagę 🙂 ).

 2. Czytam właśnie o chaosie i postanowiłem zobaczyć co u Ciebie, a Ty nadal go ogarniasz 🙂
  Z perspektywy mojej lektury (przy dużym stresie czytam fizykę teoretyczną – takie zboczenie), to właściwie postępujesz kontr-produktywnie, gdyż jak mówi nam fizyka (co, jako umysł ścisły pamiętasz), natura samorzutnie dąży do chaosu, zwiększa współczynnik entropii, pozornie tylko – nieuporządkowania, ale paradoksalnie zwiększanie entropii zmierza do spoczynku, tj. maksymalnego uporządkowania.
  Podsumowując, przeciwko Tobie są siły przyrody, głównie II zasada termodynamiki, co każe sądzić, że w najbliższych kilkunastu miliardach lat, robotę masz pewną 🙂
  Pozdrawiam
  daniel

Leave a Reply