7 pytań na zakończenie roku

Za chwilę Nowy Rok. Nowe otwarcie. Aby dokonać dobrego wejścia w nadchodzący rok, zachęcam Cię do dokonania podsumowania ostatnich 12 miesięcy. Spójrz wstecz i podsumuj jak radziłeś sobie jako profesjonalista.
20131230_podsumuj_rok

Zdjęcie z kolekcji (c)Conanil Flickr Creative Commons na licencji CC2.0

Poniżej znajdziesz 7 pytań, które pomogą Ci podsumować mijający rok.

Muszę Ci się przyznać, że trudno mi wykonywać tego typu podsumowania. Szczególnie, gdy podsumować trzeba cały rok, przyjrzeć się sukcesom i porażkom, mocnym i słabym stronom, wzlotom i upadkom. Dla mnie, osoby lubiącej działać i wybiegać myślami w przyszłość, takie momenty zamierzonej refleksji na temat przeszłości, to coś do czego trochę się “zmuszam”. Zwykle odwlekam je do ostatniej możliwej chwili. Ale gdy już usiądę, wykonam takie ćwiczenie, widzę jak ogromną wartość wnosi do mojego rozwoju. Mogę skorygować kurs, mogę wzmocnić to co dobrze mi idzie. Bardziej świadomie podejmować decyzje i angażować się w to, co dla mnie najważniejsze.

W tym roku skorzystałem z listy 7 pytań, które zaproponował nam Michael Hyatt w ramach Platform University. Niektóre są oczywiste, inne zaskakujące. Razem, tworzą dobrą podstawę do przyjrzenia się sobie z różnych perspektyw. Odpowiedz szczerze i uczciwie. Robisz to tylko i wyłącznie dla siebie. Ważne, byś odpowiedzi zapisał. Nie trzymaj ich w głowie, umieść je w swojej prywatnej bazie wiedzy. Jak się pewnie domyślasz, ja moje odpowiedzi trzymam w OneNote.

A zatem zarezerwuj sobie 1-2 godzin, usiądź wygodnie i zacznij pisać.

  • Pytanie 1: Gdyby mijający rok był filmem, jaki to byłby gatunek? Dramat, Komedia, Przygodowy, Romans, czy jeszcze coś innego?
  • Pytanie 2: Jakie dwa lub trzy główne tematy powtarzały się najczęściej w ciągu tego roku?
  • Pytanie 3: Z jakich osiągnięć w mijającym roku jesteś najbardziej dumny?
  • Pytanie 4: Za co czujesz, że powinieneś być pochwalony lub zapamiętany w mijającym roku, a nie byłeś?
  • Pytanie 5: Jakich zawodów lub rozczarowań doświadczyłeś w mijającym roku? Czego żałujesz?
  • Pytanie 6: Czego w mijającym roku Ci zabrakło z dzisiejszej perspektywy?
  • Pytanie 7: Jakie najważniejsze lekcje życiowe wyciągnąłeś z mijających 12 miesięcy?

Na koniec dam Ci przydatną wskazówkę. Pozwól sobie na pogłębioną refleksję. Nie zamykaj tego ćwiczenia w ciągu 2 godzin. Pochodź z tymi pytaniami. Po spisaniu pierwszej wersji odpowiedzi wróć do notatek kolejnego dnia. Uzupełniaj. Zmieniaj. Poprawiaj. Doprecyzowuj. Daj sobie tydzień na skompletowanie swoich przemyśleń. Akurat do następnego wpisu.

Prośba: Napisz w komentarzu poniżej własną odpowiedź na jedno z powyższych pytań. Jestem ogromnie ciekawy Twoich refleksji. Aby Cię zachęcić, zaczynam od siebie.

5 komentarzy do “7 pytań na zakończenie roku

  1. Pytanie 7 – Zwracaj uwagę jakimi ludźmi się otaczasz. Świadomie twórz, pielęgnuj i rozwijaj relacje z ludźmi, którzy wnoszą dodatnią wartość do Twojego życia. Im więcej wsparcia, zrozumienia, zaufania i pozytywnej energii między Wami, tym więcej możesz dać z siebie innym.

  2. Pytanie 7 – Plan A nigdy się udaje. Jeżeli robisz coś nowego dla siebie, to szanse na to, że zrobisz to dobrze od razu wynoszą 0%. Od razu trzeba nastawić się na zmiany, poprawki, modyfikacje, optymalizację. “Porażka” jest wpisana w każde doświadczenie i prawidłowa reakcja na nią to “zmieńmy, będzie działać lepiej”.

  3. Pingback: Blaski i cienie 2015 – moje 21 lekcji z mijającego roku | Marcin Kwiecinski

Leave a Reply